ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΚΑΘΕΚΤΟΙ ΟΙ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ, ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΙΣΟ

Έκαναν τη διαφορά στο β΄

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους στην επανάληψη, οι πρωτοπόροι Αμπελόκηποι πέρασαν νικηφόρα από τη Νέα Αμισό.

ΝΕΑ ΑΜΙΣΟΣ-ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 0-3: Αρκετοί φίλαθλοι βρέθηκαν στο δημοτικό γήπεδο Νέας Αμισού, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες με το τσουχτερό κρύο. Στο πρώτο μέρος οι δύο αντίπαλοι ήταν προσεκτικοί στην αμυντική λειτουργία τους, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε καθολική επικράτηση, επιβεβαιώνοντας πως είναι από τα βασικά φαβορί για τον φετινό τίτλο. Παράλληλα, διατήρησαν τη διαφορά των τριών βαθμών από τα δεύτερα Κύργια, με τα οποία αγωνίζονται την προσεχή αγωνιστική στο γήπεδο Φτελιάς. Η Νέα Αμισός άντεξε ουσιαστικά ένα ημίχρονο, παρόλα αυτά είχε διαστήματα πολύ θετικής παρουσίας στον αγωνιστικό χώρο.

ΟΤΑΝ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος οι Αμπελόκηποι, μετρούν από 4 νίκες και μια ισοπαλία, τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας. Έχουν την καλύτερη επίθεση με 31 γκολ και, μαζί με την Προσοτσάνη, τη δεύτερη καλύτερη άμυνα (6 γκολ παθητικό), πίσω από τα Κύργια (5 γκολ). Συμπλήρωσαν πέντε σερί νίκες. Έκτη φετινή ήττα της Νέας Αμισού, δεύτερη στο γήπεδό της. Για τέταρτο φετινό ματς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Δεύτερη σερί ήττα, με το ίδιο σκορ.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 29΄ ο Γαλάζιος έβγαλε σέντρα και ο Κουμπρόγλου έκανε πλασέ για να αποκρούσει ο Λαμπρινουδάκης. Στο 38΄ παράλληλη σέντρα του Κουμπρόγλου απέκρουσε με τα πόδια ο τερματοφύλακας. Στο 43΄ έγινε μια σέντρα κι ο Αλαγκιοζίδης από ευνοϊκή θέση δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Λαζόγλου. Στο 53΄ συρτό, μακρινό σουτ του Ζάχαρη μπλόκαρε ο Λαζόγλου. Στο 58΄ ωραία μπαλιά του Τσερκέζου στον Γαλάζιο, που έβγαλε σέντρα και ο Μάριο Τόπι με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Στο 61΄ σέντρα του Περσίδη, σουτ του Τόπι ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 63΄ κι έπειτα από ωραία επιθετική ενέργεια των φιλοξενουμένων, τελικός αποδέκτης ο Αλέξης Κουμπρόγλου, που έκανε το 0-2. Στο 69΄ ο Μύγας τροφοδότησε τον Περσίδη, αυτός σούταρε κι απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ ο Λαμπρινουδάκης. Στο 79΄ ο Μύγας έβγαλε τον Ουζούνη απέναντι από τον τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ. Στο 81΄ ο Μύγας έδωσε στον Δημήτρη Ουζούνη, που αυτήν τη φορά δεν αστόχησε (0-3). Στο 84΄ σέντρα ο Γαλάζιος, κεφαλιά του Μύγα απέκρουσε ο Λαμπρινουδάκης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τη Νέα Αμισό ξεχώρισαν οι Ζάχαρης, Φερσιζίδης, Πολυχρονίδης, επίσης καλές επεμβάσεις είχε ο Λαμπρινουδάκης. Από τους Αμπελόκηπους ξεχώρισαν οι Τσερκέζος, Περσίδης, Στεριανός, Τόπι. Καλή η διαιτησία του Νίκου Παρασκευούδη (Πέτρος Ραβίκαλης, Γιώργος Μαρμαρίδης).

ΝΕΑ ΑΜΙΣΟΣ (Γιώργος Πολυχρονίδης): Λαμπρινουδάκης, Μπόζιος (64΄ Θεοδωρίδης), Καρακασίδης, Φερσιζίδης, Τσενεκίδης, Βιζυηνός (74΄ Μπαντής), Ζαγιάκου, Ζάχαρης, Αλαγκιοζίδης (64΄ Κονσούλια), Μουχτάρης (70΄ Μασκαλίδης), Πολυχρονίδης.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Γιάννης Ιωαννίδης): Λαζόγλου, Ξενίδης, Κ. Κυσσίδης, Τσερκέζος, Τόπι, Θ. Κυσσίδης (46΄ Καραγκιοζίδης), Περσίδης, Στεριανός, Σαϊνίδης (76΄ Ουζούνης), Κουμπρόγλου (64΄ Μύγας), Χατζηδημητρίου (23΄ Γαλάζιος).

ΜΑΚΗΣ ΜΕΛΙΔΗΣ

Αλώβητοι οι Αμπελόκηποι και στη Ν. Αμισό

Πιέζοντας στο 2ο ημίχρονο όταν και πέτυχαν τα τρία τέρματά τους, οι Αμπελόκηποι πέρασαν με νίκα στην έδρα του ΠΑΟΠ Ν. Αμισού και διατήρησαν το αήττητο και την πρωτιά, ενώ με νίκες εκτός έδρας συνέχισαν και οι Α, Ε, Κυργίων και Προσοτσάνη. Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική,είναι:

Τα αποτελέσματα – 10η Αγωνιστική
    • Εθν. Αστ. Καλλιφύτου – Α.Ε. Κυργίων         2-4
    • ΠΑΟΠ Ν. Αμισού – Α.Ε. Αμπελοκήπων      0-3
    • Ορφέας Χωριστής – Α.Ε. Καλαμπακίου         2-2
    • Άρης Φωτολίβους – Α.Ε. Κ. Βρύσης  1-2
    • Δόξα Πετρούσας – Κεραυνός Αρκαδικού       3-2
    • Δόξα Βώλακα – Ακρίτας Κ. Νευροκ. (Ανεβλήθη)

• Δόξα Βώλακα – Φίλιπποι Δοξάτου

* Το ματς Βώλακας-Νευροκόπι αναβλήθηκε από τη διοργανώτρια λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου του Βώλακα εξαιτίας των χιονοπτώσεων.