Αμετάβλητη έμεινε η κορυφή της Α΄ κατηγορίας ………………….

19η αγωνιστική Α’ κατηγορία
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
11′ (πεν.) Σκαρογλου, 57′ Παπαδόπουλος Ν., 84′ Κονσούλια
3 0 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΥ
Μ.ΑΛΕΞ/ΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 0 3 ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ
30′ Σαββίδης, 55′(αυτ) Δημίου, 88′ Κων/δης
ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ
15′ Παυλίδης, 38′ Χ”Σαββιδης, 81′ Αρβανιτάκης
3 3 ΔΟΞΑ ΣΙΤΑΓΡΩΝ
30’/92′(πεν) Μουρατίδης Λ., 42′ Καλαϊτζίδης
Α.Ο. ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ
20′ Περπερίδης, 38’/72′ Σερέτης, 90′ Λίπο
4 0 ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ
18′ κοκ. Ράντο, 80′ Λαζαριδης
1 4 ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ
36’/42’/82′ Γεωργιάδης, 70(πεν.) Βέργος
Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
8′ Λάμπρου, 31′ Τσακμακίδης, 35′ Φερφέρης, 67′ Γεωργιάδης
4 2 ΕΛΠΙΔΑ Κ.ΑΓΡΟΥ
23′ Χριστοφορίδης, 91′ Αλέξωφ
ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ
44′ (αυτ.) Μεταξάς, 56’/61′ Παρουτσής, 64′ Κυσσίδης Θ.
4 1 Α.Ε. ΚΥΡΓΙΩΝ
74′ Βέργος
ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ
67′ Θεοδωράκης
1 2
ΠΑΟ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ
45’/80/ Κωνσταντινίδης Π.

Αμετάβλητη έμεινε η κορυφή της Α΄ κατηγορίας, καθώς Χωριστή και Πετρούσα προχώρησαν με μεγάλες σε έκταση εκτός έδρας επιτυχίες. «Φουντώνει» η μάχη στη βάση, όπου το Προάστειο αποδεικνύεται «πολύ σκληρό για να πεθάνει». Από την άλλη, σε διαρκή πτωτική πορεία βρίσκονται Κύργια και Δοξάτο, που μαζί με το Νευροκόπι και το Περιθώρι, θα παλέψουν για την παραμονή. Συγκλονιστικό σε εξέλιξη το ματς στο Φωτολίβος, η Καλλίφυτος με συνεχόμενες νίκες βλέπει πλέον με αισιοδοξία τη συνέχεια.

«Ανεβασμένος» ο Πανδραμαϊκός

Για 6ο συνεχόμενο αγώνα παραμένει αήττητος ο Πανδραμαϊκός, που επικράτησε με το ευρύ 4-0 του Ακρίτα Κάτω Νευροκοπίου και βελτίωσε τη βαθμολογική του θέση.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ 4-0: Δίκαιη νίκη πέτυχε ο Πανδραμαϊκός απέναντι στο Νευροκόπι, που εξακολουθεί να παραμένει σε επισφαλή θέση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά, χωρίς να αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης στον αντίπαλο. Φάνηκε πως διδάχθηκαν από το πρόσφατο παιχνίδι με το Προάστειο, με αποτέλεσμα να αποκτήσουν προβάδισμα με σκορ ασφαλείας, το οποίο και διεύρυναν στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν επίσης δυνατοί, στο πρώτο 20λεπτο του δεύτερου μέρους πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο μετά το τρίτο γκολ, όλα τελείωσαν. Ήταν το 6ο φετινό παιχνίδι που ο Πανδραμαϊκός κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Ο Ακρίτας έχει παίκτες με αξία και εφόσον προσπαθήσουν όλοι μαζί, θα ξεπεράσει σίγουρα τη δύσκολη βαθμολογική θέση που βρίσκεται.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΓΚΟΛ: Ήταν το πρώτο παιχνίδι του Μπάμπη Περπερίδη με τον Πανδραμαϊκό. Πρόκειται για ποδοσφαιριστή εγνωσμένης αξίας, που προέρχεται από τα «σπλάχνα» του συλλόγου και έκανε επαγγελματική καριέρα, αγωνιζόμενος σε Ηρακλή, Πανθρακικό, Δόξα Δράμας κι άλλες ομάδες, ενώ τελευταίος του σταθμός ήταν ο Πανσερρραϊκός. Η επιστροφή του έδωσε άλλη πνοή στον Πανδραμαϊκό, ο Περπερίδης πλέον έχει ανδρωθεί ποδοσφαιρικά και αναμένεται να προσφέρει σημαντική βοήθεια. Κατάφερε, μάλιστα, να συνδυάσει το ντεμπούτο του με γκολ.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 15΄ μετά από κόρνερ του Λίπο, ο Μπάμπης Περπερίδης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι πέτυχε το 1-0. Στο 32΄ δυνατό, συρτό σουτ του Περπερίδη μπλόκαρε ο Δέτσιος, στο 35΄ σε δυνατό σουτ του Λίπο, η μπάλα χτύπησε στο στήθος του τερματοφύλακα και απομάκρυνε ο Κεσόπουλος. Στο 39΄ πολύ ωραία μπαλιά του Πιστικού στον Πέτρο Σερέτη, που με δύσκολο πλασέ από πλάγια θέση, πέτυχε το 2-0. Στο 41΄ συρτή σέντρα του Παπακωνσταντίνου, ο τερματοφύλακας δε συγκράτησε την μπάλα και από μισό μέτρο σε κενή εστία ο Σερέτης δεν μπόρεσε να την προωθήσει στα δίχτυα. Στο 45΄ μακρινό σουτ του Χριστιανίδη μπλόκαρε ο Λαμπρινουδάκης, στο 55΄ φάουλ του Χριστιανίδη, κεφαλιά του Μουσμουλίδη, άουτ. Στο 62΄ σέντρα του Τσενεκλίδη, κεφαλιά του Χριστιανίδη στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Λαμπριανουδάκης απέκρουσε το ισχυρό σουτ του Τσεπνίδη. Στο 65΄ πλασέ του Παπάζη απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο Λαμπρινουδάκης, στο 68΄ πλασέ του Παπακωνσταντίνου απέκρουσαν οι αμυντικοί, νέα προσπάθεια του Σερέτη, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τσενεκλίδης. Στο 70΄ ο Παναγιώτου τροφοδότησε ωραία τον Πέτρο Σερέτη, που με άψογο πλασέ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ (3-0), στο 90΄ ο Κλέο Λίπο με ιδανικό πλασέ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κανείς δεν υστέρησε σε απόδοση από τον Πανδραμαϊκό, κορυφαίοι οι Περπερίδης, Λίπο, Σερέτης, Μιχαλιασλής. Από το Νευροκόπι ξεχώρισαν οι Μουσμουλίδης, Οικονομίδης, Χριστιανίδης. Καλή η διαιτησία του Περικλή Παρχαρίδη (Χαραλαμπίδης, Κωνσταντίνου).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Λαμπρινουδάκης, Παπακωνσταντίνου, Πιστικός (73΄ Μπαμπαλής), Πατένταλης, Μιχαλιασλής, Λίπο, Περπερίδης, Παναγιώτου (75΄ Χατζηπαναγιώτου), Σερέτης, Υψηλός (65΄ Μαδεμλής), Ιωαννίδης.

ΚΑΤΩ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ: Δέτσιος, Τσενεκλίδης, Κατιρτζίδης, Μουσμουλίδης, Μουταφτσής (55΄ Χατζηλαζαρίδης), Οικονομίδης, Κεσόπουλος, Τσεπνίδης, Σούκα (64΄ Παπάζης), Χριστιανίδης, Ηλιάδης (70΄ Μουζενίτοβ).

«ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΤΑ ΑΚΡΑ»: Μετά από το παιχνίδι, οι άνθρωποι του Νευροκοπίου αρνήθηκαν ευγενικά να παραχωρήσουν δηλώσεις, με αποτέλεσμα να μιλήσει μόνο ο προπονητής των γηπεδούχων:

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Είχαμε αντίπαλο μια ομάδα που ήρθε στη Δράμα να παλέψει για το θετικό αποτέλεσμα. Μπήκαμε δυνατά και βλέποντας τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου, έπρεπε να εκμεταλλευτούμε τα γρήγορα άκρα μας. Το καταφέραμε, έτσι στο πρώτο μέρος πλαγιοκοπήσαμε πολλές φορές την αντίπαλη άμυνα, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και πετυχαίνοντας δύο τέρματα. Στην επανάληψη ο αντίπαλος βγήκε πιο μπροστά, έκανε κάποιες ευκαιρίες, εμείς ήμασταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και καταφέραμε να πετύχουμε άλλα δύο γκολ. Η νίκη μας ήταν δίκαιη, με καλή εμφάνιση, συγχαρητήρια στους παίκτες μου. θέλω να πω για τον Μπάμπη Περπερίδη πως θεωρώ πολυτέλεια για την ομάδα μας να διαθέτει ένα τέτοιο παίκτη, θα μας βοηθήσει πολύ στη συνέχεια.

*Σε ερώτηση πώς είδε τον αντίπαλο, ο Νικολαϊδης επισήμανε: «Σίγουρα το Νευροκόπι βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Φάνηκε πως έχει κάποια προβλήματα, παρόλα αυτά διαθέτει έμπειρους και αξιόλογους ποδοσφαιριστές, του εύχομαι καλή συνέχεια.