ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 2 – 3

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ  2 – 3

Έπαιξε με τη.. φωτιά

Έπαιξε με τη… φωτιά στον Λαγκαδά ο Άρης, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά αντέδρασε και έφυγε με το «διπλό» ανεβάζοντας την διαφορα από τον Νέστο (είχε ρεπό) στους 11 πόντους. Τάτος, Καπνίδης και Κυβελίδης τα «κιτρινόμαυρα» τέρματα.

Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης έδωσε το δικαίωμα στην ΑΠΕΛ να απειλήσει και μάλιστα να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Άρης συνήλθε και κατάφερε με τον Τάτο να φέρει στα ίσια το ματς στο 46΄, με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 63΄σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, η άμυνα οτυ Άρη πιάστηκε στον ύπνο και ο Ντούνγκα έδωσε και πάλι το προβάδισμα (2-1) με προβολή. Και πάλι άμεση η αντίδραση του Άρη με τον Καπνίδη στο 68΄να φέρνει στα ίσια εκ νέου το ματς (2-2) με προβολή μετά από σέντρα του Τάτου. Τους «κιτρινόμαυρους», που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 76΄μετά την αποβολή (δεύτερη κίτρινη) του Μελισσά, λύτρωσε ο Λεωνίδας Κυβελίδης στο 87΄με κεφαλιά. καθώς πέτυχε το τελικό 2-3.

6’ Σουτ του Καπνίδη, η μπάλα στα σώματα αντιπάλων αμυντικών.

15’ Σουτ του Ντούνη, μετά από πάσα του Πόι στην μικρή περιοχή, η μπάλα άουτ.

18’ Ο Κόκε από το ύψος του πέναλτι, μετά από πάσα του Ντούνη σούταρε, αλλά νικήθηκε από τον Καλογεράκη.

22’ Σουτ του Ξανθόπουλου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, με τον Σιδεράκη να ελέγχει ωστόσο την φάση.

33’ Σουτ του Παναγιωτούδη, η μπάλα άουτ.

37’ Γκολ (1-0) για την ΑΠΕΛ, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πολίτη, που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο 35’ σε ανατροπή του Κρυστάλλη μέσα στην περιοχή.

41’ Συρτή σέντρα του Πόι, δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή ο Μελισσάς.

46’ Σουτ του Τάτου μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα και 1-1.

63’  Σέντρα του Πολίτη, ο Ντούνγκα με προβολή πετυχαίνει το 2-1.

68’ Σέντρα του Τάτου, πλασέ του Καπνίδη και 2-2.

71’ Σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή από τον Βουτσιά η μπάλα άουτ.

76’ 2η κίτρινη στον Μελισσά, με 10 παίκτες ο Άρης για το υπόλοιπο του ματς.

87’ Ο Κυβελίδης λυτρώνει τους κιτρινόμαυρους με κεφαλιά, 2-3.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Φωτιάδης (Καστοριάς), Θεοδώρου, Γιαμούζης (Πιερίας).

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ (Θ. Γιαμουρίδης): Καλογεράκης, Λεμονής, Ντόσης, Σακαλής, Καραμανλής, Παναγιωτούδης, Ντούγκα, Καρασταύρου, Κρυστάλλης (86’ Κράββαρης), Πολίτης, Ξανθόπουλος (72’ Τσερκέζης).

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Σιδεράκης, Καζναφέρης, Μελισσάς, Ιντζίδης, Γεωργιάδης (72’ Κυβελίδης), Καλογέρης, Τάτος, Πόι (60’ Βουτσιάς), Ντούνης (46’ Ν’ Λοντούλου), Κόκε, Καπνίδης.