Αποκλεισμός για Καλαμαριά, στον τελικό Καραϊσκάκης και Αχαϊκή

ΚΥΠΕΛΛΟ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Ημιτελική φάση το απόγευμα της Κυριακής, για το θεσμό του κυπέλλου της Γ Εθνικής Κατηγορίας, όπου την πρόκριση στον τελικό πήραν η Α.Ε. Καραϊσκάκης που νίκησε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με σκορ 3-2 και η Αχαϊκή που επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-3 και με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγουν με σκορ 1-1. Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 9 Απριλίου σε έδρα που θα ορίσει η Ε.Π.Ο. τιε επόμενες ημέρες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ  2 – 3

Πέντε γκολ και δύο ανατροπές σημειώθηκαν στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ Γρεβενών, με την ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη να είναι εκείνη που θα παίξει στον τελικό κυπέλλου της Γ’ Εθνικής. Η αρτινή ομάδα ευτύχισε να προηγηθεί, όμως στη συνέχεια βρέθηκε πίσω. Δεν τα παράτησε και με γκολ στις καθυστερήσεις, πανηγύρισε την πρόκριση. Από την άλλη, οι «κοκκινόμαυροι» μπορεί να ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν εν τέλει και επιστρέφουν στη Θεσσαλονίκη, με μοναδικό στόχο, πλέον, την άνοδο στη Football League. Σε μια αμφισβητούμενη φάση στο 86’, ο Καραϊσκάκης ζήτησε πέναλτι, μετά από ανατροπή παίκτη της από αντίστοιχο του Απόλλωνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν κυρίως αναγνωριστικά, με την πρώτη φάση να γίνεται στο 19’, όταν το σουτ του Βελέτη πέρασε άουτ. Στο 32’ σημειώθηκε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Έπειτα από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, ο Ζυγκερίδης εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Καλογεράκη να μην μπορεί να αντιδράσει και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Προτού καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Αρτινών, ο Απόλλων ισοφάρισε στο 34’. Ο Αβραμίδης γύρισε τη μπάλα στον Σιαράβα, με τον τερματοφύλακα του Καραϊσκάκη να μην μπορεί να την κοντρολάρει, βλέποντας την να καταλήγει στο «πλεκτό» για το 1-1. Η τελευταία στιγμή του πρώτου 45λεπτου έγινε στο 42’. Ο Κυβελίδης αφού πέρασε δύο ποδοσφαιριστές των Ηπειρωτών, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Σιαράβα, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους, ανήκε στους «κοκκινόμαυρους», όταν στο 51’ ο Κυβελίδης πλάσαρε άουτ από καλή θέση. Στο 66’ ο Απόλλων Καλαμαριάς πήρε το προβάδισμα και ανέτρεψε προσωρινά το σκορ. Ο Χασομέρης πάσαρε στον Κυβελίδη, ο τελευταίος έκανε κάποιες περίτεχνες ενέργειες και μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα για το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καραϊσκάκης πέτυχε την ισοφάριση. Έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Παπανίκα, ο Γυφτοκώστας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ψύχραιμο σουτ δεν αστόχησε για το 2-2. Στο 71’ το σουτ του Συμελίδη κόντραρε σε σώματα αμυνόμενων και πέρασε κόρνερ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπεκατώρος δεν κατάφερε να σκοράρει, σε προσπάθεια του επιθετικού της αρτινής ομάδας να «κρεμάσει» τον Καλογεράκη. Στο 86’, ο τερματοφύλακας των Θεσσαλονικιών θα αποκρούσει με υπερένταση ένα φάουλ του Παπανίκα και στις καθυστερήσεις, σημειώθηκε το πέμπτο τέρμα, που έστειλε τον Καραϊσκάκη στον τελικό. Ο Μπεκατώρος με σέντρα βρήκε τον Μαζιώτη, με τον τελευταίο να κατεβάζει πολύ όμορφα τη μπάλα και με ένα εξίσου όμορφο πλασέ, νίκησε τον Καλογεράκη για το τελικό 3-2.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Πανυτσίδης, Παπαδόπουλος (Κοζάνης), Μωυσιάδης (Γρεβενών).

Απόλλων Καλαμαριάς (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Κυβελίδης, Χατζηδημητρίου (61’ Συμελίδης), Πετρούσης, Καπίας, Φάμπιο, Λιόνης, Χασομέρης, Καλαϊτζίδης (80’ Βεργώνης), Δαλιανόπουλος (83’ Γεωργιάδης), Καλογέρης

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κουσίδης (66’ Κόλλινς), Χασιάς, Νταντίδης, Γυφτοκώστας (70’ Μαζιώτης), Ζυγκερίδης, Βελέτης.

Σ.Λ

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΧΑΪΚΗ (1-1 κ.α.+παρ.), 4-5 πεν.

Όπως και στον τελικό Κυπέλλου του τρίτου ομίλου με την Παναχαϊκή, έτσι και τώρα, η Αχαϊκή είχε τον τρόπο της και πάλι να πάρει στα πέναλτι την πρόκριση σε βάρος της Κηφισιάς. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Σουλελέ και τους «κιτρινόμαυρους» να ισοφαρίζουν με τον Κωστούλα. Στον τελικό Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής, η ομάδα της Αχαΐας θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Καραϊσκάκη.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 6′ η Κηφισιά ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Φαρινόλα από τον Πετρόπουλο, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε την παράβαση. Ουσιαστικά στην επόμενη καλή στιγμή, η Κηφισιά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20′, με την κεφαλιά του Σουλελέ, έπειτα από σέντρα του Φαρινόλα. Κι ενώ δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο στα επόμενα λεπτά, στο 44′ η Αχαϊκής απείλησε με το φάουλ του Μικελάτου να διώχνει σε κόρνερ ο Καλδέλης και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Γεωργόπουλου να φεύγει άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Σουλελές βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Δρακόπουλο να τον προλαβαίνει πριν γίνει επικίνδυνος ο φορ της Κηφισιάς.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50′, ο Ταμπάκης σέντραρε και ο Σουλελές έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Στο 55′ η Αχαϊκή κατάφερε να ισοφαρίσει με αριστερό βολέ του Κωστούλα, που είχε μπει αλλαγή δέκα λεπτά πριν. Είχε προηγηθεί το σουτ του Μικελάτου και η επέμβαση του Καλδέλη. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι αξιόλογο, μέχρι το 89′, όταν ο Σπηλιωτάκης έκανε το σουτ, με τον Δρακόπουο να μπλοκάρει. Στο 90′ η Αχαϊκή απάντησε με το σουτ του Μικελάτου να μην ανησυχεί τον Καλδέλη.

Στο πρώτο 15λεπτο της παράτασης είχε την υπεροχή η Κηφισιά, με την Αχαϊκή να ισοροπεί στο δεύτερο μέρος, χωρίς να καταφέρει καμία από τις δύο να σκοράρει, με το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.

Για την Κηφισιά ευστόχησε στο ξεκίνημα οι Καρακώστας, του Ρεντζή το απέκρουσε ο Δρακόπουλος, ενώ ευστόχησαν οι Σπηλιωτάκης, Γκέζος και Τεγούσης.

Στα πρώτα πέντε της Αχαϊκής οι Κωνσταντινόπουλος, Λαμπρόπουλος και Μικελάτος ευστόχησαν, ο Κωστούλας νικήθηκε από τον Καλδέλη για να κάνει το 4-4 ο Γεωργόπουλος.

Στα νοκ άουτ πέναλτι, ο Ταμπάκης έστειλε τη μπάλα άουτ για την αθηναϊκή ομάδα, για να δώσει την πρόκριση στην Αχαϊκή ο Αγγελόπουλος, στο τελικό 5-4.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Γκιάφης, Βασιλόπουλος, Κουτρομάνος (Αιτωλοακαρνανίας)

Αχαϊκή (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Ντάζος (54′ Ρουμπάτος), Στεφανόπουλος, Πετρόπουλος, Ρίλντι, Κωνσταντινόπουλος, Γεωργόπουλος, Αγγελόπουλος, Μικελάτος, Λαμπρόπουλος, Αποστολόπουλος (46′ Κωστούλα).

Κηφισιά (Μάρκος Μαυρομάτης): Καλδέλης, Χαλκιάς. Ταμπάκης, Τεγούσης, Καρακώστας, Μεταλλινός, Μουσταφίδης (83′ Κυριαζής), Σάμιος (75′ Σπηλιωτάκης), Ρέντζης, Σουλελές (113′ Γκέζος), Φαρινόλα.