ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ 3 – 1

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ  3 – 1

Ένα τρίλεπτο ήταν αρκετό

Ένα τρίλεπτο ήταν αρκετό για τον Απόλλωνα ώστε να βάλει τις βάσεις για την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη έδειξαν τις προθέσεις τους από την αρχή του παιχνιδιού και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν. Πλέον οι «κοκκινόμαυροι» περιμένουν την εκδίκαση της έφεσης για την τιμωρία τους η οποία έχει οριστεί για την προσεχή Πέμπτη και ετοιμάζονται για το παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στη Δόξα Δράμας.

6’ Ο Ν’ Λουντούλου κάνει ωραία προσποίηση στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αφήνει για τον Κυβελλίδη ο οποίος σουτάρει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αγγελόπουλου.

14’ Ο Συμελίδης με πλασέ στην κίνηση στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από σέντρα του Σαμαρά και το 1-0.

16’ Εντυπωσιακή κεφαλιά από τον Κυβελίδη ο οποίος ζύγισε πολύ ωραία το άλμα του και εκμεταλλεύτηκε πλήρως την πολύ ωραία σέντρα του Γεωργιάδη, 2-0.

23′ Χλιαρό σουτ του Βεργώνη, λίγο άουτ.

44’ Φάση διαρκείας στα καρέ της Δόξας με πρωταγωνιστές τους Ρόβα και Συμελίδη. Έπειτα από σέντρα η μπάλα καταλήγει στον πρώτο, σουτάρει πάνω στα σώματα των αμυντικών των γηπεδούχων και εν συνεχεία η μπάλα στρώνεται στο Συμελίδη ο οποίος σουτάρει με τον Αγγελόπουλο να μπλοκάρει.

49’ Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Πόποβιτς. Το πέναλτι κέρδισε ο Ρόβας από τον Ανυφαντάκη ο οποίος μάλιστα δέχτηκε την κίτρινη κάρτα.

59’ Ωραίο γυριστό σουτ του Πόποβιτς λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Αγγελόπουλο να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

62′ Σέντρα του Γεωργιάδη από τα δεξιά με το Συμελίδη να μην προλαβαίνει να κάνει τη προβολή για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων η μπάλα απομακρύνεται.

66’ Με μοναδικό αντίπαλο τον Αγγελόπουλο ο Πόποβιτς πλασάρει ψηλά άουτ και χάνει μια μεγάλη ευκαιρία για το 4-0.

72’ Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Δόξα Προσκυνητών στον αγώνα με ωραία προσπάθεια του Κλή, οποίος σουτάρει λίγο άουτ.

77’ Εκπληκτικό μακρινό σουτ του Συμελίδη, στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αγγελόπουλου.

84’ Λάθος επιστροφή του Καπία για το Μένκα, με τον Γιαννακιτσίδη να προλαβαίνει προ του τερματοφύλακα των κοκκινόμαυρων και σε κενό τέρμα να πλασάρει για το 3-1.

88’ Πολύ όμορφη εναλλαγή της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων από τους Συμελίδη και Φάμπιο Ταβάρες, με τον Πορτογάλο να μη μπορεί να νικήσει τον Αγγελόπουλο από κοντινή απόσταση.

90+2’ Σουτ του Καλαϊτζίδη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αγγελόπουλου.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Φωτιάς, Κεσίσογλου, Δεμερτζής (Πέλλας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δ. Καλαϊτζίδης): Μένκα, Αμαραντίδης, Κυβελίδης (27’ λ.τ. Ρόβας), Καπίας, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Συμελίδης, Ν’ Λοντουλού (12’ λ.τ. Ταβάρες), Πόποβιτς (82’ Λιόνης).

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Γ. Κλειτσιώτης): Αγγελόπουλος, Κελεσίδης, Μόσχος, Κίτσος (64’ Σερίφης), Λέφης, Τρίχας, Μουζασβίλι, Δραγανίδης (36’ λ.τ. Ανυφαντάκης), Γιαννακιτσίδης, Κλης, Ιωαννίδης (85’ Θωμάς).