ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ 3 – 0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ  3 – 0

Περιείχε δηλητήριο φοβερό

Σε ρυθμούς Σέρα, χόρεψε ο Απόλλων Καλαμαριάς τον Εθνικό Σερρών, όταν στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής τον νίκησε με το άνετο 3-0, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά το άτυχο αποτέλεσμα της Κυριακής μέσα στην Κοζάνη σκαρφαλώνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

1’ Σέντρα του Ζανέττου από τα αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων, με τον Προβατίδη να είναι ένα βήμα πίσω και να μη προλαβαίνει τη μπάλα.

3’ Ωραίο ευθύβολο σουτ του Προβατίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, σε ετοιμότητα ο Μπαχταρλίεφ.

7’ Πολύ ωραία ενέργεια του Μήτσικα από τα αριστερά, παράλληλη πάσα μέσα στη μικρή περιοχή κι ο Ζανέττου με πλασέ ανοίγει το σκορ, 1-0.

11’ Εκτέλεση φάουλ από τον Προβατίδη, με γροθιές σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.

18′ Κούρσα του Τσαούση από τα αριστερά με τον Παπαδημητρίου να παίρνει τη κεφαλιά αλλά ο Μπαχταρλίεφ κρατάει το 1-0.

22’ Σέντρα του Προβατίδη από κόρνερ, σέντρα-σουτ στη συνέχεια από τον Κουκουλέκη, με τον Κούτλα να διώχνει τη τελευταία στιγμή.

31’ Φοβερό σλάλομ από το Ζανέττου ο οποίος ξεπέρασε τρεις αντιπάλους του, πάτησε περιοχή, βρήκε το χώρο αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

32’ Σέντρα Παπαδημητρίου από τα δεξιά και κεφαλιά του Μήτσικα για το 2-0.

52’ Ατομική προσπάθεια του Μήτσικα μέσα στη μεγαλή περιοχή των φιλοξενουμένων σκοράροντας ένα πολύ όμορφο γκολ.

57’ Κούρσα του Αμαραντίδη, ξεπερνώντας τρεις παίκτες, βρήκε χώρο να σουτάρει αλλά ο Κωνσταντίνου είναι σε ετοιμότητα.

70’ Παράλληλη σέντρα του Κουκουλέκη με το Ζανέττου να μη προλαβαίνει να κάνει τη προβολή.

80’ Ο Μαραντίδης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, πλασάροντας ψηλοκρεμαστά λίγο άουτ

90’ Σέντρα του Μπουλγκουρίδη μέσα στη μικρή περιοχή των φιλοξενούμενων με το Μωυσίδη να παίρνει τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Κακουλίδης (Θράκης), Μηναδάκης (Καβάλας), Σαμούρκασίδης (Θράκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γ. Πολλαετίδης): Κωνσταντίνου, Μπουλγκουρίδης, Τσαούσης, Μάντζιος, Μωυσίδης, Γιαξής, Παπαδημητρίου (68’ Βιλανάκης), Κουκουλέκης, Μήτσικας (74’ Πολιανίδης), Προβατίδης (59’ Μπονέρης), Ζανέττου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Σ. Αναστασιάδης): Μπαχταρλίεφ, Παπαδόπουλος (22’ Γεωργιάδης), Μερεσιώτης, Παυλίδης (45’ Αμαραντίδης), Κασμερίδης, Τριανταφύλλου, Αγγελίδης, Πολυζωίδης, Κρυστάλης (45’ Κεραμιδάς), Κούτλας, Ντούγκα.