ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ 3 – 0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ  3 – 0

Τέταρτο συνεχόμενο «τρίποντο»

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Απόλλων Καλαμαριάς, επικρατώντας πιο εύκολα απ’ ότι περίμενε του 2ου μέχρι την Κυριακή Νέστου Χρυσούπολης με σκορ 3-0.

Το παιχνίδι κρίθηκε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι «κοκκινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα στο σκορ με δύο τέρματα, ενώ στην επανάληψη περιορίστηκε να περιμένει τους Καβαλιώτες και να πετύχει κι άλλο τέρμα στα τελευταία λεπτά.

28’ Πρώτη υποψία φάσης στον αγώνα για το Νέστο. Κόντρες μέσα στη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα με ευνοημένο τον Χασάνογλου, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Κωνσταντίνου μπλόκαρε σταθερά.

41’ Σέντρα από το Μπουλγκουρίδη και πλασέ του Αθανασιάδη έπειτα από διπλή προσπάθεια, 1-0.

43’ Φοβερό ευθύβολο σουτ από το Ζανέττου με τον Καραβελίδη να αποκρούει και στη συνέχεια να πραγματοποιεί ακόμη μία σωτήρια επέμβαση στην επαναφορά, αποκρούοντας πλασέ του Γιαξή.

45’ Εκτέλεση φάουλ από τον Προβατίδη με το Σαμαρόπουλο να τελειώνει τη φάση με εκπληκτικό ψαλιδάκι, 2-0.

48’ Πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ του Ζανέττου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον Καραβελίδη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

51’ Σουτ του Χασάνογλου από τα δεξιά και απόκρουση του Κωνσταντίνου. Στην επαναφορά η μπάλα στρώθηκε στον αφύλαχτο Ζγκούρι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

57’ Σέντρα του Τριανταφυλλίδη από τα δεξιά, κεφαλιά του Ζανέττου από το ύψος της μικρής περιοχής στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καραβελίδη.

81’ Σουτ του Προβατίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή στο δοκάρι και ο Παπαδημητρίου στην επαναφορά με πλασέ σκόραρε για το 3-0.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Παπαργυρίου, Γιαμουζής, Βρούζος (Πιερίας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γ. Πολλαετίδης): Κωνσταντίνου, Μπουλγκουρίδης, Τριανταφυλλίδης, Σαμαρόπουλος, Μωυσίδης, Γιαξής, Αθανασιάδης (70’ Παπαδημητρίου), Κουκουλέκης (83’ Μάντζιος), Μήτσικας (86’ Πολιανίδης), Προβατίδης, Ζανέττου.

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Μπ. Χρυσοστομίδης): Καραβελίδης, Παυλακάκης (15’ Γκατζολάρι), Μπουλγούρας, Σεφερίδης, Χασάνογλου, Μκρτσιαν, Δεσύλλας, Παπαδάτος (62’ Κουτσούμπας), Λαζαρίδης (62’ Γαμβρέλης), Κουτέφ, Ζγκούρι.