ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ 0 – 1 ………………………….

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ  0 – 1

Σοκ για τους «κοκκινόμαυρους»

Την πρώτη του απώλεια και μάλιστα μέσα στην έδρα του, υπέστη ο Απόλλων Καλαμαριάς, δεχόμενος απροσδόκητη ήττα από τον καλά στημένο Ορφέα Ξάνθης με σκορ 0-1, η οποία μάλιστα κράτησε αήττητη την ομάδα από την Ξάνθη. Οι «κοκκινόμαυροι» δεν είχαν την καλή απόδοση των προηγούμενων αγωνιστικών, μπορεί να είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίπαλη αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων.

8’ Σέντρα του Γεωργιάδη από τα δεξιά με τον Πόποβιτς να επιχειρεί το γυριστό σουτ στέλνοντας της μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ρούφου.

10’ Σουτ του Πόποβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής καταλήγει πολύ λίγο άουτ.

19’ Καλή προσπάθεια από τους παίκτες του Απόλλωνα με το Συμελίδη να είναι ο τελικός αποδέκτης της μπάλας. Το γυριστό σουτ όμως που εξαπέλυσε ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε το Ρούφο.

30’ Ο Τορομανίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα από τα δεξιά, έκανε την προσποίηση αλλά το σουτ που έκανε μέσα από τη μεγάλη περιοχή κατέληξε άουτ.

39’ Λάθος μεταβίβαση των παικτών του Απόλλωνα στο χώρο του κέντρου, με το Μουμίνογλου να κλέβει τη μπάλα, να κάνει το σουτ από διαγώνια αριστερά, αλλά ο Μένκα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

48’ Δυνατό σουτ του Συμελίδη από εκτέλεση στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Ρούφος με εντυπωσιακή επέμβαση κρατάει το 0-0.

50’ Κεφαλιά του Βεργώνη, λίγο άουτ.

53’ Αδύναμο σουτ του Μουμίνογλου, άουτ.

54’ Σουτ του Συμελίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή καταλήγει κόρνερ.

55’ O Πόποβιτς εκτελεί πλασαριστά το κόρνερ για ον N’ Lundulu ο οποίος κάνει μια πολύ καλή σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Ορφέα με τον Καλογέρη να κάνει τη προβολή αλλά να μη βρίσκει καλά τη μπάλα.

67’ Κίτρινη κάρτα στο Μένκα για αντικανονικό μαρκάρισμά στο Μουμίνογλου και υπόδειξη πέναλτι υπέρ του Ορφέα, το εκτελεί ο Μουμίνογλου και κάνει το 0-1.

75’ Σουτ του αφύλαχτου Συμελίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Πουλικίδης, Τσακίρης, Χασιώτης (Δράμας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δ. Καλαϊτζίδης): Μένκα, Αμαραντίδης, Κυβελίδης (68’ Ταβάρες), Καλογέρης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Γεωργιάδης, Βεργώνης, Συμελίδης, Ν’ Λουντούλου, Πόποβιτς.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ (Μ. Μπογιατζίδης): Ρούφος, Τζαμπάζ Χαλίλ, Καρά Αλί, Μαλαδένης, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Κατρανίτσας, Μπουντακίδης, Λαζαρίδης (77’ Μελισσόπουλος), Τορομανίδης (79’ Μόσχος), Μουμίνογλου (89’ Πασχαλάκης).