SUPER LEAGUE 2

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΧΑΝΙΑ  0-1

Ακόμη πιο ψηλά οι Χανιώτες

Έχουν πάρει για τα καλά φόρα τα Χανιά! Η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη πανηγύρισε την Κυριακή (23/2) σπουδαίο «διπλό», επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας στη Φιλιππούπολη και συνεχίζει να… ανεβαίνει.

Το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση πέτυχε ο Σουντουρά στο 79ο λεπτό, με τους γηπεδούχους που χάνουν συνεχώς έδαφος να αγωνίζονται από το 42ο λεπτό με παίκτη

Διαιτητής ήταν ο Παναγιώτης Κουκουλάς (Λέσβου), με βοηθούς τους Χρήστο Ψύλλο (Λέσβου) και Μάριο Γκιόση (Θράκης), ενώ 4ος ήταν ο Λάμπρος Μπεκιάρης (Καρδίτσας).

Κόκκινη: 42′ Καρατάσιος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριαν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας (75′ Νύκταρης), Μπαστακός, Γκουστάβο (87′ Καρρίκι), Ναζίμ, Καρατάσιος, Νούσιος (81′ Σιφναίος), Σουλιώτης.

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Γρομητσάρης, Τριανταφυλλάκος, Σουντουρά, Μουμίν, Κάρλος (46′ Τζιώρας), Κάσσος, Κουσκουνάς (80′ Γιάκος), Πάνος (66′ Βρεττός).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ  1 – 2

Ίδρωσε για το «τρίποντο»

Τα… χρειάστηκε απέναντι στην προτελευταία Κέρκυρα ο Απόλλων Σμύρνης αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά το γύρισε και επικράτησε με 2-1! Επέστρεψε στις νίκες η Ελαφρά Ταξιαρχία μετά την βαριά ήττα στα Γιάννενα.

Χωρίς Ζησόπουλο και Τσαμπούρη παρατάχθηκαν οι κυανόλευκοι με τους δύο παίκτες να… πληρώνουν την βαριά ήττα στις Ζωσιμάδες.

Πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 16′ με την σέντρα του Κολ και τη κεφαλιά του Βάρκα που έφυγε άουτ. Ο ίδιος παίκτης απείλησε στο 19′ με τον Παγκράτη να διώχνει. Στο 27′ ο Παναγιωτίδης “πάγωσε” το γήπεδο της Νέας Σμύρνης! Φάουλ από τα 30 μέτρα, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά Παναγιωτίδη στο ύψος της μικρής περιοχής και…0-1. Άμεση ήταν η απάντηση από τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ. Σέντρα Πατράλη από τα αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Μαρκόφσκι και 1-1 στο 32′. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πατράλη να χάνει μοναδική ευκαιρία για την ανατροπή στο 37′ και τον Βιτλή να σημαδεύει το δοκάρι στο 44′ από πλάγια θέση αφού πήγε να τελειώσει μόνος του τη φάση…

Στο β’ μέρος η Κέρκυρα αμύνθηκε μαζικά για να κρατήσει όσο μπορεί. Αλλά ο Απόλλων στάθηκε τυχερός και έκανε γκολ την πρώτη του ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Χουχούμης έπιασε ένα σουτ από τα 35′ μέτρα και νίκησε τον Παγκράτη για το 2-1. Με τον Τόμας Μπεντινέλι στο 74′ και στο 89′ και τον Βιτλή στο 77′ η Ελαφρά Ταξιαρχία έψαξε ένα τρίτο γκολ, αλλά δεν έφτασε σε αυτό και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Αναγνωστόπουλος, Κυριακίδης(46′ Τόμας), Βιτλής, Χουχούμης, Λαρέα, Φατιόν, Βάρκας(46′ Ιωαννίδης), Ιριτιέρ, Πατράλης, Κολ, Μαρκόφσκι(80′ Γκίνο)

ΚΕΡΚΥΡΑ: Παγκράτης, Βλάχος, Παπαγιωτίδης, Γκίτσης, Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Νασιμέντο, Μίσκου, Σπίντζος, Ντε Βίντερ(60′ Λάμπρογλου), Λεπενιώτης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 2 – 0
Επιστροφή στις νίκες

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 2-0 του Εργοτέλη για την 18η αγωνιστική της Super League 2

Η Παναχαϊκή πέτυχε σημαντική νίκη επί του Εργοτέλη με 2-0, στο γήπεδο της Αγυιάς, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 2.

Ο Μυτίδης προσπέρασε τον Μαζουλουξή, πάσαρε προς τον Μαυριά όπου κατέβασε την μπάλα και με ένα δυνατό σουτ σημείωσε το 1-0 στο 12’. Οκτώ λεπτά αργότερα, η Παναχαϊκή έκανε το 2-0 με τον Μυτίδη με προβολή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαυριά. Στο 50’ ο Μαυριάς με πλασέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Κυνηγόπουλος, όμως ο Καλογεράκης απέκρουσε. Στο 82′ ακυρώθηκε γκολ του Εργοτέλη, μετά την εκτέλεση φάουλ με γέμισμα μέσα στην περιοχή, ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής απέκρουσε, με την μπάλα να στρώνεται στον Μαζουλουξή που πλάσαρε σε κενή εστία. Ο βοηθός ωστόσο σήκωσε την σημαία υποδεικνύοντας παράβαση, κατά την εκτέλεση καθώς παίκτης του Εργοτέλη φάνηκε να είναι πιο μπροστά, απ’ τους αμυντικούς.

Η ομάδα της Πάτρας, κράτησε μέχρι το τέλος το 2-0 επί του Εργοτέλη και να πανηγύρισε μια νίκη, που την βάζει εκ νέου στο κόλπο της 6ης θέσης, που οδηγεί στα πλέι οφ.

Παναχαϊκή (Αλέξης Σπυλιόπουλος): Καπουτάγλης, Κυνηγόπουλος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Μαυρίας (89′ Θεολόγου), Μουστακόπουλος, Μυτίδης, Ανάκογλου (70′ Αντωνακόπουλος), Μασούρας (75′ Φροξυλιάς)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μποτέ, Μπούσης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσέλιος, Μπουτσάκης (66′ Μπαράτα), Κατσούρι (74′ Πέιος), Έφορντ, Άτεφ, Μανουσάκης (56′ Ραμέζ)