ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ 4 – 0

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ  4 – 0

Επιτέλους «έσπασε» το ρόδι

Με το εντυπωσιακό 4-0 ο Απόλλων Παραλιμνίου πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής επί της Δόξας Προσκυνητών. Η ομάδα του Νίκου Κουζουτζίδη ήταν… χάρμα ιδέσθαι καταφέρνοντας από το πρώτο κιόλα ημίχρονο, ουσιαστικά να «τελειώσει» το ματς προηγούμενη ήδη με 3-0. Μια νίκη η οποία μετά τις δύο πρώτες ήττες, θα δώσει ψυχολογική τόνωση στους Σερραίους ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος αντιμετωπίζοντας την ερχόμενη αγωνιστική την Α.Π.Ε.Λ. στον Λαγκαδα.

Οι Σερραίοι ξεκίνησαν φουριόζοι το ματς και στο πρώτο τέταρτο άνοιξαν το σκορ με τον Μεντή, ενώ στο 23’ ο Ναλμπάντης μετά από ωραίο συνδυασμό των Ρούμπου και Τάκα, διπλασίασε τα γκολ για τον Απόλλωνα. Στο 30’ ο Καρακούτης εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή σέντρα του Μεντή και με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ δέκα λεπτά πριν τη λήξη του ματς, ο Ρούμπος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

5’ Ο Καρακούτη έξω απ’ το ημικύκλιο της περιοχής έπιασε δυνατό σουτ που πέρασε λίγο άουτ απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Περτσά.

14’ σε καλή θέση ο Εμρέ, αλλά ο Χατζηγιαννάκης μπλοκάρει

15’ Κόρνερ από τον Ναλμπάντη, ο Μεντής με κεφαλιά κάνει το 1-0.

18’ Συρτό σουτ του Θωμά μέσα απ’ την περιοχή, στη δεξιά του γωνία αποκρούει ο Χατζηγιαννάκης και με τη βοήθεια των αμυντικών απομακρύνεται η μπάλα.

24’ Ο Ρούμπος βρήκε τον Μεντή πολύ ωραία σε θέση έξω αριστερά, αυτός έβγαλε παράλληλη σέντρα, ο Ναλμπάντης μέσα απ’ την περιοχή έπιασε ένα μονοκόματο κεραυνό κι έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Περτσά, 2-0.

29’ Τετ α τετ ο Εμρέ, αλλά σπαταλά την ευκαιρία για δεύτερη φορά.

30’ Σέντρα από αριστερά του Μεντή, πολύ ωραία καρφωτή κεφαλιά του Καρακούτη στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα στα δίχτυα του Πέρτσα, το 3-0.

34’ Σέντρα του Κοσμίδη από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Ρούμπος κάνει το πλασέ και ο τερματοφύλακας τελευταία στιγμή σταματάει τη μπάλα.

48’ Δυνατό σουτ του Ναλμπάντη απ’ το ύψος της περιοχής που καταλήγει ελάχιστα άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι.

76’ Σέντρα του Τρίχα, κεφαλιά του Σιδηρόπουλου, όμως η μπάλα δεν κάνει το χατίρι στους φιλοξενούμενους και φεύγει μόλις άουτ.

81’ Σέντρα από τον Γεωργιάδη, με κεφαλιά ο Γρ. Ρούμπος κάνει το 4-0.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σιδηρόπουλος (Έβρου), Καμπερίδης, Βερνέζης (Καβάλας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Ν. Κουζουντζίδης): Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Τάκας (72’ Γεωργιάδης), Μιντιούρης, Καστριτσέας, Τριανταφύλλου Κ., Λιάρας, Ρούμπος Γρ., Καρακούτης (62’ Ζιγκερίδης), Ναλμπάντης, Μεντής (72′ Κωνσταντινίδης Σωτ.).

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Γ. Κλειτσιώτης): Περτσάς, Σιδηρόπουλος (75’ Μόσχος), Κελεσίδης, Λειβαδιώτης, Λεφής, Τρίχας, Δραγανίδης, Εμρέ (78’ Κίτσος), Κλης, Θωμάς (38’ Πανουργιάς), Γιαννακιτσίδης.