SUPER LEAGUE 2

ΑΠΟΛ. ΣΜΥΡΝΗΣ- ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-1

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  1 – 1
Του στέρησε το απόλυτο των βαθμών

Μια ψυχωμένη Δόξα Δράμας, κατάφερε να πάρει έστω τον  βαθμό της ισοπαλίας έχοντας αρκετές φάσεις για να πάρει ακόμη και το «τρίποντο», κόντρα σ’ ένα Απόλλωνα Σμύρνης που θεωρείται φαβορί για την άνοδο, στερώντας πλέον το απόλυτο των βαθμών μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Ήταν μία πειστική εμφάνιση των «Μαυραετών» δείχνοντας ταυτόχρονα πολλά σημάδια αγωνιστικής ανόδου και πλέον είναι στο χέρι τους να συνεχίσουν σε παρόμοιους ρυθμούς επιδιώκοντας την επιστροφή τους σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

1’ Σουτ Πατράλη απέξω και αριστερά του ημικύκλιου, άουτ.

2’ Εκτέλεση φάουλ από τον Κρητικό, η μπάλα ψηλά άουτ.

11’ Από φάουλ – πάσα του Μπαστιάνο, το σουτ του Λαρέα άουτ.

14’ Ο Χάμοντ από τα αριστερά κάνει το σλάλομ και βγάζει τη σέντρα, ο Κρητικός από θέση τετ α τετ λίγο μέσα στην περιοχή, πλασέ και το 0-1.

16’  Σέντρα Χουχούμη από τα αριστερά, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά χωρίς δύναμη του Μπαστιάνου, άουτ.

26’ Φάση διαρκείας στα καρέ της Δόξας… Σουτ Μαρκόφσκι χωρίς καλή ισορροπία από τα δεξιά, διώχνει ο Μένκα, στην επαναφορά Μπεντινέλι σουτ, η μπάλα κοντράρει, νέο σουτ από τον αφύλακτο Παρτάλη και στα δίχτυα, 1-1.

32’ Ευκαιρία για τη Δόξα. Συρτό σουτ από θέση έξω δεξιά του Σιώπη, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χουάντερον.

49’ Επιθετικό φάουλ του Παυλίδη πάνω στον Μένκα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλά φυσικά δεν υπάρχει γκολ. Σωστή η απόφαση.

55′: Σέντρα-σουτ Γιαννιτσάνη από τα δεξιά, υπόδειξη για επιθετικό φάουλ πάνω στον Μένκα από τον Μαρκόφσκι.

60’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Κρητικός βρήκε τον Ρόβα, μπήκε στην περιοχή μόνος, τετ α τετ, σουτ λίγο πριν το πέναλτι, άουτ.

65’ Κόρνερ για τη Δόξα από τα δεξιά με τον Κρητικό, η μπάλα βγαίνει άουτ με τα φάλτσα, με κεφαλιά στη συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ο Μαρκοπουλιώτης, σωστά δεν υπάρχει γκολ.

68’ Αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα ο Λαρέα.

70’ Μονοκόμματο σουτ από θέση μέσα δεξιά του Παυλίδη, άουτ.

73’ Κόρνερ για τη Δόξα με τον Κρητικό από τα αριστερά, με τις γροθιές ο Χουάντερσον, που του γίνεται και επιθετικό φάουλ.

90’ Βγαίνει εκτός αγώνα ο Χάμοντ, που τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση. Η Δόξα έχει κάνει τις τρεις αλλαγές της και μένει επίσης με δέκα στο φινάλε.

90’+3’ Φάουλ για τον Απόλλωνα στα 25 μέτρα και κάτι στα αριστερά του ημικύκλιου… Μπλάζιτς εκτελεί με σέντρα, κεφαλιά Κύργια, άουτ μακριά.

90’+5’ Νέο φάουλ σε καλή θέση, πέντε μέτρα έξω από την περιοχή και δεξιά… Εκτελεί απευθείας ο Βιτλής, έξω από το αριστερό δοκάρι και άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Ντάουλας (Δυτικής Αττικής) Βοηθοί: Δελής (Βοιωτίας), Παγουράς (Βοιωτίος). Tέταρτος: Περράκης (Αθηνών).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Βάρκας, Χουχούμης (61’ Βιτλής), Ζησόπουλος, Λαρέα, Πατράλης, Μπλάζιτς, Παυλίδης, Μπαστιάνος (53’ Γιαννιτσάνης) , Μπεντινέλι (72’ Κύργιας), Μαρκόφσκι.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κ. Ανυφαντάκης): Μένκα, Χάμοντ, Παπαργυρίου, Καψάλης, Κουκόλης (46’ Μαρκοπουλιώτης), Κρητικός, Πινδώνης (75’ Περέγιο), Πλέγας, Σιώπης, Ρόβας (85’ Οικονόμου), Ιωαννίδης.

Χανιά – ΠΑΣ Γιάννινα            0-1

Εργοτέλης – Κέρκυρα   (Δευτέρα – 5 μ.μ.)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 84’ Κωστούλας, 90’ Χατζής

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά) : Γκέκας, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Καρατάσιος (55′ Κωστούλας), Χατζής, Ναζίμ, Γκουστάβο Σάντος (68′ Μπρέμπος), Σιφναίος, Μπαστακός (78′ Νύκταρης), Καρίκι, Ντάινας

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σάκης Μπαξεβάνος) : Σούλης, Πολίμος (75′ Μουστακόπουλος), Τσελεπίδης, Πατάπης, Παπατόλιος, Ιντζόγλου, Λινάρδος, Coll, Σιατραβάνης, Κυνηγόπουλος (80′ Μαυριάς), Μωραΐτης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ  0 – 2

ΣΚΟΡΕΡ:  – 15΄Νίλι, 27’ Λουκίνας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δ. Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Γεωργιάδης (78΄ Γ. Καλαϊτζίδης), Σαμαράς, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Πουρτουλίδης, Καλογέρης, Λουφάκης, Μπρίτο, Ολαϊτάν, Χασομέρης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ. Τάτσης): Γκοτ, Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Σάαντο, Λεωνιδόπουλος (70΄ Καραγκούνης), Νίλι, Ρεβυθόπουλος, Μποσέτι, Ποζατζίδης (90΄ Πουζιτίδης), Λουκίνας (85΄ Ντος Σάντος), Μπιανκόνι.

Αποχή από τους Ροσσονέρι

Δεν είναι καλό το κλίμα στον Απόλλωνα Πόντου, με την ομάδα να είναι ουραγός και ακόμα χωρίς νίκη. Ενδεικτικό της άσχημης κατάστασης είναι το γεγονός ότι οι οργανωμένοι οπαδοί απέχουν από το σημαντικό ματς με τον Πλατανιά.

Οι «Rossoneri» αποφάσισαν να μην μπουν στο γήπεδο, εκφράζοντας τη δυσαρέσκειά τους για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ  1 – 1

ΣΚΟΡΕΡ: 32’ Χατζηστραβός – 3’ Ιωαννιδης

ΚΟΚΚΙΝΗ: 88’ Μαχαίρας

A.E. KAΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Βλάχος, Καπίας, Μέτσε, Αλμπάνης (57′ Γυφτοκώστας), Ψιάνος, Κούστα (67′ Κυβελίδης), Χατζηστραβός, Τσούτσης (82′ Καψάλης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάιτς, Αργυρόπουλος, Παντελιάδης, Άνγκουα, Φυτανίδης, Κοζορώνης (65′ Μαχαίρας), Καραχάλιος, Συμελίδης, Ενομό (15′ λ. τρ. Καστιγιόν), Ιωαννίδης, Κόναν (46′ Σανάμπρια).