ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ 5 – 0

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ – ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ  5 – 0

Περίπατος και… πεντάρα

Ένα ήρεμο και ευχάριστο απόγευμα είχε ο Άρης, ο οποίος δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στον Έβρο Σουφλίου, συντρίβοντάς τον με 5-0.

Το παιχνίδι ουσιαστικά «τελείωσε» από το πρώτο ημίχρονο διάστημα κατά το οποίοι οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 3-0! Μία φορά ο Κόκε (19’) κι άλλες δύο ο Κυβελίδης (35’, 38’) απλοποίησαν τα πράγματα, με το ενδιαφέρον πλέον να εστιάζεται στην… έκταση που θα έπαιρνε το σκορ.

Αυτό έφτασε τελικά στο 5-0 με τον Πόι να σκοράρει στο 76’ και τον Κωνσταντινίδη δέκα λεπτά αργότερα. Γενικά ο Άρης στο β’ ημίχρονο όταν αποφάσισε να παίξει (γιατί το πρώτο εικοσάλεπτο δεν είχε ιδιαίτερη… όρεξη) άσκησε ασφυκτική πίεση στον Έβρο κι εκτός από τα γκολ είχε κι ένα δοκάρι με τον Μελισσά.

Ο Άρης λοιπόν ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας, ξεφεύγοντας ξανά δέκα βαθμούς από το Νέστο και δώδεκα από την Δόξα, που έχασαν.

2’ Ο Ζεκερίδης από πλάγια θέση, μόνος του απέναντι στον Σιδεράκη πλάσαρε πολλά μέτρα εκτός εστίας του Άρη.

6’ Ωραίο γύρισμα του Ν’ Λουντούλου δεν μπόρεσε ο Κυβελίδης να το εκμεταλλευτεί.

10’ Ο Ν’ Λουντούλου σέντραρε από τα δεξιά, ο Κυβελίδης κατέβασε μόνος του στο πέναλτι, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό με την μπάλα να περνά αρκετά μέτρα άουτ.

17’ Σουτ του Τάτου από το ύψος του πέναλτι η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ, με τον διαιτητή όμως να δείχνει άουτ.

19’ Ο Κυβελίδης έφυγε μόνος του απέναντι στον Μπινόπουλο, γύρισε στον αμαρκάριστο Σέρχιο Κόκε, ο οποίος άνοιξε το σκορ, 1-0.

34’ Εξαιρετική κάθετη του Ρόβα, στον Ν’ Λουντουλου, γύρισε στη μικρή περιοχή με τον Κυβελίδη να γράφει εύκολα το 2-0.

38’ Κεφαλιά του Κυβελίδη, η μπάλα στη δεξιά γωνία του Μπινόπουλου, με τον φορ του Άρη να πετυχαίνει το δεύτερο φετινό του τέρμα, 3-0.

45’ Ευκαιρία για χατ τρικ από τον Κυβελίδη, απέκρουσε εντυπωσιακά στην γωνία του ο Μπινόπουλος.

51’ Ωραία κάθετη πάσα του Τάτου, δεν πρόλαβε ο Κυβελίδης να πλασάρει.

58’ Ατομική προσπάθεια του Ν’ Λουντούλου και σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

68’ Εκπληκτική επέμβαση του Μπινόπουλου σε τετ α τετ με τον Τάτο.

71’ Σουτ του Λιτσκα η μπάλα κόρνερ.

76’ Πάσα του Τάτου, δυνατό σουτ του Πόι από την μεγάλη περιοχή και 4-0.

86’ Σέντρα του Μελισσά, καρφωτή κεφαλιά του Κωνσταντινίδη και 5-0.

90’ Δοκάρι για τον Άρη με τον Μελισσά.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Σπυριάδης (ΕΠΣ Χίου), Κωτούλας (ΕΠΣ Τρικάλων), Στεφανής (ΕΠΣ Καρδίτσας).

ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Σιδεράκης, Καζναφέρης, Σαμαράς, Ρόβας (39’ Καλογέρης), Μελισσάς, Τσουμάνης (46’ Βουτσιάς), Πόι, Ν’ Λουντούλου, Κόκε, Τάτος, Κυβελίδης (67’ Κωνσταντινίδης).

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Δ. Χατνάκης): Μπινόπουλος, Αλεξίου, Μπάμνιος, Χατζάκος, Λίτσιος (78’ Λουϊζίδης Χαρ.), Δραγανίδης, Πιτσόκος, Χιζανασβίλι (70’ Κουτσούλας), Λίτσκας, Ζεκερίδης, Μερτίκας (59’ Μεμέτ Εμρέ).