ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 3 – 1

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  3 – 1

Του έβαλαν δύσκολα οι «Πόντιοι»

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Άρης επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-1 του Απόλλωνα που πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα και διαμαρτύρεται για τα  δύο γκολ των γηπεδούχων. Οι «κίτρινοι» αύξησαν τη διαφορά από τους διώκτες τους αποδεικνύοντας πως φέτος δεν έχουν αντίπαλο.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου φανέρωσε αδυναμίες στο επιθετικό της παιχνίδι καθώς δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Κατάφερε, όμως να σκοράρει τρεις φορές εκμεταλλευόμενος την αποτελεσματικότητα των παικτών του.

Από την μεριά του ο Απόλλων έκανε μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση έχοντας πετύχει ένα γκολ, χάνοντας μια απίστευτη ευκαιρία για ένα ακόμα και φωνάζοντας για επιθετικό φάουλ στο πρώτο γκολ του Άρη και για οφσάιντ στο δεύτερο.

6’ Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα είναι για τον Άρη. Μπαλιά του Πόι στον αμαρκάριστο Καπνίδη, με τον τελευταίο να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

15’ Κατοχή από την ομάδα του Άρη στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, με τον Απόλλωνα να προσέχει την άμυνα του και να προσπαθεί να αιφνιδιάσει με αντεπιθέσεις.

19’ Όμορφη συνεργασία Ζανέττου και Πολιανίδη, με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ.

21’ Παράλληλη πάσα του Ντούνη από τα δεξιά στον αφύλαχτο Τάτο, ο οποίος αστοχεί από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

22’ 1-0 γκολ για τους γηπεδούχους, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάτου. Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ του Καλογέρη στον τερματοφύλακα.

35  Καλή προσπάθεια αιφνιδιασμού από τον Άρη, με τον Ντούνη όμως να πλασάρει αδύναμα και να μπλοκάρει με ευκολία ο Κωνσταντίνου.

45’ Σέντρα του Μπουλγουρίδη από τα δεξιά, κεφαλιά του Προβατίδη στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σιδεράκη. Στην επαναφορά ο Πολιανίδης με διαγώνιο σουτ στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

47’ Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη. Παράλληλη σέντρα του Καπνίδη από τα αριστερά, διαγώνιο σουτ του Ντούνη ελάχιστα άουτ.

55’ Αδράνεια της άμυνας, πλασέ του Ντούνη και το 2-0.

60’ Κόντρα επίθεση από τον Ντούνη, ο οποίος διάλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε ψηλά άουτ.

72’ Εκτέλεση κόρνερ από Προβατίδη πλασαριστά στον Αθανασιάδη, σέντρα από τον δεύτερο, προβολή του Μωϋσίδη και το 2-1.

73’ Ο Κυβελίδης περνάει τη μισή άμυνα Απόλλωνα, πλασάρει και ο Κωνσταντίνου διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ. Στην εκτέλεση κόρνερ, στο δεύτερο κόρνερ, ο Τάτος επιχειρεί την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

79’ Διαγώνιο σουτ του Κυβελίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ελάχιστα άουτ.

84’ Προσωπική ενέργεια του Ν’ Λουντούλου από το κέντρο, σουτ από τον ίδιο λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και το 3-1.

88’ Πολύ ωραία συνεργασία Κυβελίδη και Ν’ Λουντούλου μέσα στην μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, με τον τελευταίο να πλασάρει αλλά ο Κωνσταντίνου βρίσκεται σε ετοιμότητα.

90’ Νέο σουτ του Ν’ Λουντούλου μέσα από την περιοχή, λίγο άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Μπλούνας (Φθιώτιδας), Δοσκόρης (Φθιώτιδας), Καρακώστας (Λάρισας).

ΑΡΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Σιδεράκης, Καλογέρης, Ιντζίδης, Ρόβας, Μελισσάς, Ραούλ Μπράβο, Πόι (85’ Ντόγος), Καζναφέρης, Καπνίδης (65’ Κυβελίδης), Τάτος. Ντούνης (71’ Ν’ Λουντούλου).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Απ. Πάππας): Κωνσταντίνου, Μπουλγουρίδης, Τριανταφυλλίδης, Σαμαρόπουλος, Μωυσίδης, Γιαξής (59’ Βιλανάκης), Αθανασιάδης, Κουκουλέκης, Ζανέττου (76’ Μπονέρης), Προβατίδης, Πολιανίδης (57’ Μουτζούρης).