ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ 3 – 0 Νίκησε στο Χαριλάου …………………….

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ  3 – 0

Νίκησε στο Χαριλάου, έχασε στην Καβάλα

Ο Άρης έκανε το καθήκον του κερδίζοντας εύκολα τον Έβρο Σουφλίου με 3-0, ωστόσο το δώρο που περίμενε από την Καβάλα δεν ήρθε ποτέ. Εκεί όπου ο Πανσερραϊκός νίκησε την τοπική ομάδα με 1-0 με γκολ του Γκόγκα, ενώ λίγο νωρίτερα οι Αργοναύτες είχαν χάσει πέναλτι με τον Διαμαντίδη (απέκρουσε ο Ανδρούτσος). Όσο για το ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, ο Άρης κυριάρχησε στο παιχνίδι και με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου ημίχρόνου κι άλλο ένα στο τέλος του αγώνα, πήρε τους τρεις βαθμούς.

2’ Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη του Άρη στην εστία του Έβρου. Ωραία κομπίνα σε φάουλ που κέρδισε ο Άρης, σέντρα του Ν’ Λουντούλου, πριν πάρει την κεφαλιά ο Σαμαράς απομάκρυνα οι φιλοξενούμενοι.

5’ Παραλίγο το 0-1 ο Έβρος. Ο Λιόνης πάνω στη γραμμή απομάκρυνε με το κεφάλι, από πλασέ του Τοπούζη, ενώ προηγήθηκε φάουλ στον Φυσέκη που δεν δόθηκε.

7’ Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τον Έβρο. Λάθος του Γκόλια, ο Μεμέτ Εμρέ νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Φυσέκη.

12’ Φάουλ του Σουνά, κεφαλιά του Καλογέρη η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έβρου.

13’ Καλό σουτ του Πόι η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπινόπουλου.

15’ Μεγάλη ευκαιρία με τον Καλογέρη να μην μπορεί να κάνει το σουτ από τη μικρή περιοχή.

24’ Καλό σουτ του Ν’Λουντούλου η μπάλα στην αγκαλιά του Μπινόπουλου.

26’ Απευθείας χτύπημα φάουλ του Σουνά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπινόπουλου και έξω.

41’ Σέντρα του Γεωργιάδη, πλασέ του Καπνίδη και 1-0 ο Άρης.

45’ Ο Σαμαράς με κεφαλιά από την μικρή περιοχή διπλασίασε τα τέρματα του Άρη.

55’ Ο Κάρεν έφυγε μόνος του απέναντι στον Φυσέκη, θέλησε να τον περάσει αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε εξαιρετικά.

56’ Ωραίο ένα-δύο Ν’ Λουντούλου-Πόι, κόρνερ για τον Άρη. Στη συνέχεια ο Γεωργιάδης δεν μπόρεσε με το κεφάλι να νικήσει τον Μπινόπουλο που μπλόκαρε εύκολα.

57’ Ωραία ατομική προσπάθεια του Πόι, το σουτ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

58’ Πολύ καλό διαγώνιο σουτ του Καπνίδη, η μπάλα λίγο άουτ.

61’ Ωραία ατομική προσπάθεια και παράλληλη στην εστία σέντρα του Πόι, ο Καπνίδης ένα βήμα πίσω απ ότι έπρεπε δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή και αν την σπρώξει στα δίχτυα του Έβρου.

64’ Γύρισμα του Σουνά, κανείς στην πορεία της μπάλας που κατέληξε κόρνερ μετά από προβολή αντίπαλου αμυντικού.

68’ Σουτ του Μεμέτ Εμρέ δεν ανησυχεί ο Φυσέκης.

79’ Κοντά στο 3-0 ο Άρης με τον Ν’ Λουντούλου να αστοχεί σε τετ α τετ

83’ Ο Νάκας πλάσαρε, αλλά η τύχη του γύρισε την πλάτη, με το δεξί δοκάρι του Έβρου να αποσοβεί το 3-0.

84’ Μεγάλη επέμβαση του Μπινόπουλου σε πλασέ του Πόι από την μικρή περιοχή.

90’ Σέντρα του Σταυρόπουλου ο Ν’ Λουντούλου φάτσα με το τέρμα το 3-0.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Σκουλάς, Πετρόπουλος (ΕΠΣ Θεσσαλίας), Παπαδημητρίου (ΕΠΣ Λάρισας).

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Δ. Καλαϊτζίδης): Φυσέκης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Λιόνης, Καλογέρης, Γκόλιας (46’ Φερνάντες), Πόι, Ν΄Λουντούλου, Καπνίδης (80’ Σταυρόπουλος), Σουνάς (72’ Νάκας), Σανιά.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Β. Τσιομλεκίδης): Μπινόπουλος, Κίτσος, Παναγιώτου, Λίτσιος, Τσαπάνης, Κάρεν (70’ Λαμπερνάκης), Μεμέτ Εμρέ, Εφραιμίδης (52’ Μάτεβ), Ναθαναηλίδης, Δραγανίδης, Τοπούζης (72’ Αμέτ Ερκάν).

Ντομπρασίνοβιτς: «Δεν άξιζε να κερδίσει ο Πανσερραϊκός»

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση και τη νίκη του Άρη με 3-0 επί του Έβρου Σουφλίου δήλωσε ο Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς που τόνισε μάλιστα πως ο Πανσερραϊκός αν κι επιβλήθηκε 1-0 της Καβάλας, δεν άξιζε τη νίκη.

«Νομίζω είχαμε το καλύτερο παιχνίδι από την μέρα που ήρθα. Η αντίδραση του κόσμου στο τέλος του παιχνιδιού το απέδειξε. Έχουμε ακόμα τρία παιχνίδια που πρέπει να κερδίσουμε και να περιμένουμε μέχρι το τέλος ένα αποτέλεσμα από τον Πανσερραϊκό. Ελπίζουμε μέχρι το τέλος, είμαι αισιόδοξος. Απ’ ότι άκουσα και σήμερα δεν άξιζαν την νίκη. Ελπίζω ότι σε ένα παιχνίδι δεν θα κερδίσουν. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να προπονηθούμε σκληρά και να κάνουμε τρεις νίκες» επεσήμανε αρχικά μετά το τέλος του ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Στη συνέχεια, συμπλήρωσε: «Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να δώσουμε το καλύτερο, να συνεχίσουμε την δουλειά και να περιμένουμε τον Πανσερραίκό».