SUPER LEAGUE 2Χωρίς κατηγορία

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1 – 1

SUPER LEAGUE 2

Βρήκε λύση από τον πάγκο

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση Καραϊσκάκης-Δόξα Δράμας (1-1) στην Άρτα, για την 21η αγωνιστική της Super League 2.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα της Άρτας, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρέμπο στο 6’. Μετά από σέντρα του Τάμπα από τα αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Μπρέμπο, που κόπηκε σωτήρια ενώ ήταν έτοιμος να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 14’ ο Ναζίμ με τρομερή διαγώνια μπαλιά βρήκε το Ρούνεϊ, που πλάσαρε από πλάγια και αστόχησε. Νέα καλή στιγμή για τον Καραϊσκάκη στο 23’, όταν ο Ρούνεϊ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το “παράθυρο” του Στεφανάκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καραϊσκάκης έψαχνε το γκολ και έχασε ευκαιρία στο 52’, με το σουτ του Δούμτσιου από καλή θέση.

Τελικά, το γκολ που έψαχνε η ομάδα της Άρτας το βρήκε στο 68’, όταν μετά από κόρνερ του Τάμπα από τα δεξιά, ο Θεολόγου με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου για το 1-0. Στο 76′ ο Δούμτσιος βγήκε από αριστερά και σούταρε στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Στεφανάκου.

Ο Καραϊσκάκης δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 1-0 καθώς η Δόξα Δράμας ισοφάρισε στο 87’ σε 1-1. Συγκεκριμένα, ο Σαμπανίδης με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1, μετά από ενέργεια και σέντρα του Μπελεβώνη από τα αριστερά.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Μπακογιάννης (Αθηνών), Σταύρογλου (Αθηνών), Κακαφώνης (Αχαΐας) 4ος διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Φετεινίδης, Τάμπας, Θεολόγου, Λόβριτς, Κλιγγόπουλος, Μπρέμπος (32’ λ.τρ. Τσούτσης, 90+1’ Λουίς Φελίπε), Ρουμπανγκούκα (90+1’ Κορέλας), Δούμτσιος, Ναζίμ, Ρούνεϊ (80’ Δερμιτζάκης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς, Πινδώνης (72’ Μπελεβώνης), Μπολάκης (82’ Φυτόπουλος), Κουκόλης, Άντερσον, Χάμοντ (86’ Σαμπανίδης), Παπαϊωάννου (72’ Μενσά), Μαυριάς, Κουτσιανικούλης, Κόντος (82’ Μπαράνκο).

Τσέλιος                Εργοτέλης           4

Αυτογκόλ: Γιούρμαν (Ξάνθη) , Σουλιώτης (Τρίκαλα), Αθανασίου (Διαγόρας), Θεολόγου (Καραϊσκάκης). Σταματόπουλος, Πατάπης (Παναχαϊκή)

Το υπόλοιπα παχνίδια:

Α.Ο. ΧΑΝΙΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 – 1

Βροχή τα γκολ στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης στα Περιβόλια αλλά και οι χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων στο α’ μέρος. Η ομάδα της Κρήτης μπήκε μπροστά στο σκορ (1-0) στο 8΄ με βολίδα έξω από την περιοχή του Μπραμπίγια. Οι Θεσσαλοί απάντησαν άμεσα και συγκεκριμένα στο 12’ σε 1-1. Από ενέργεια και πάσα του Τασιούλη από τα αριστερά, ο Ομπράντοβιτς με πλασέ ισοφάρισε το παιχνίδι. Η ΠΑΕ Χανιά πήρε ξανά προβάδισμα στο 16’, όταν μετά από σέντρα του Μπραμπίγια ο Τριανταφυλλάκος με κεφαλιά και παρά την προσπάθεια του Αστρά σκοράρει έγραψε το 2-1. Δύο μεγάλες ευκαιρίες είχαν τα Χανιά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 40’ μετά από πάσα του Κάρλος ο Βασιλόγιαννης γύρισε για τον Μπραμπίγια που πλασάρει άουτ. Στο 43′ από σέντρα του Κάσσου ο Τριανταφυλλάκος αφήνει την μπάλα για τον Βασιλόγιαννη που πλάσαρε, για να αποκρούσει ο Αστράς.

Στο β’ μέρος, η ΠΑΕ Χανιά κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ 2-1 και να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη καθώς πλέον βρίσκεται στο -4 από την δεύτερη θέση της Super League 2. Συγκεκριμένα, η Κρητική ομάδα έφτασε τους 34 βαθμούς ενώ 38 έχουν Ξάνθη-Λεβαδειακός. Από την άλλη, ο Απόλλων Λάρισας έμεινε στην 8η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Ουνγιαλίδης (83’ Ζιούλης), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (83’ Σωτηράκος) , Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (72’ Σουντουρά), Κάσσος (56’ Γκίνο).

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Καμπέρης (46’ Μπάμπης), Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας (46’ Μπαλογιάννης), Μπάλλας, Γιάκος (46’ Σούλτσε), Χατζής, Αθανασιάδης (66’ Γκουντρουμπής), Τασιούλης, Ομπράντοβιτς (66’ Σέχου).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1 – 1

Στα πρώτα λεπτά ο Εργοτέλης είχε τη κυκλοφορία της μπάλας και προσπαθούσε να “Χτίσει” την επίθεσή του, κυρίως από τα πλάγια. Στο 5′ ο Τσέλιος δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς της Παναχαϊκής και στη συνέχεια η φάση χάθηκε για τους Κρητικούς. Η Παναχαϊκή απείλησε στο 11′ με μία απ’ ευθείας εκτέλεση φαουλ του Μπάτροβιτς, αλλά ο Κατσιμήτρος έδιωξε. Δύο λεπτά μετά οι Πατρινοί άνοιξαν το σκορ. Εκτέλεση κόρνερ από τον Μασούρα, ο Αραβίδης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έκανε το 1-0. Η Παναχαϊκή άγγιξα και το δεύτερο γκολ στο 16′ σε γύρισμα του Πάνου μέσα στην περιοχή με τον Μπάτζιο να στέλνει άθελά του την μπάλα στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του. Ο Εργοτέλης έδειξε να… συνέρχεται στο 27′ όταν με τον Κωστανάσιο να χάνει το… άχαστο ολομόναχος απέναντι στην εστία έστειλε την μπάλα ψηλά, αουτ. Και στο 32′ οι Κρητικοί έφτασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Κόνραντ στο 31΄, μετά από σέντρα του Κατσούρι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ από τον Κουσκουνά για την Παναχαϊκή στο 43′, το οποίο κάπου κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες βγήκαν με σκοπό… να μην δεχθούν γκολ. Δεν ρίσκαραραν, δεν έπαιξαν επιθετικά και προσπάθησαν κατά κύριο λόγο να μην δεχθούν φάσεις και χάσουν – ΚΑΙ – την ισοπαλία. Η Παναχαϊκή στο τελευταίο τέταρτο πήρε την μπάλα στα πόδια της και προσπάθησε να βρει την… στιγμή που θα την έβαζε ξανά σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Στο 74′ δόθηκε πέναλτι στους Πατρινούς σε μαρκάρισμα του Ποζατζίδη πάνω στον Γιούση. Ο Αραβίδης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου. Το χαμένο πέναλτι ουσιαστικά “έκοψε” τα πόδια των παικτών της Παναχαϊκής που στα τελευταία λεπτά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό και οι επιθετικές τους προσπάθειες, είχαν απαντήσεις από τους αμυντικούς του Εργοτέλη.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πατάπης, Πλιάτσικας, Πάνος, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (93′ Αργυρόπουλος), Μπάτροβιτς (67′ Γιούσης), Μασούρας (67′ Τσερούτι), Αραβίδης, Κουσκουνάς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι (63′ Κόλα), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Μπουτζάκης (80′ Κουάτενγκ), Τσέλιος, Μανουσάκης, Κόνραντ, Κωστανάσιος (67′ Μπουρσέλης), Ποζατζίδης (80′ Σερβιλάκης).