Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ 1 – 2 «Βάφτηκε» κίτρινο ο ντέρμπι

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  1 – 2

«Βάφτηκε» κίτρινο ο ντέρμπι

Ο Άρης πήρε το «διπλό» στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς με τον ΑΟ Καβάλας, με ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (1-2). Το παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής έγινε σε άσχημο αγωνιστικό χώρο στο «Ανθή Καραγιάννη» λόγω των ισχυρών βροχοπτώσεων στη Καβάλα. Οι υπεύθυνοι του ΑΟΚ προσπάθησαν για το καλύτερο αλλά μετά τις μονομαχίες των παικτών μετατράπηκε σε. βούρκο.

Όσον αφορά στην εικόνα του ντέρμπι; Η Καβάλα  προηγήθηκε με γκολ από τα αποδυτήρια στο 3ο λεπτό και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία, πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες. Το 1-0 έμεινε στο ημίχρονο και ο Άρης μπήκε εξίσου καλά στην επανάληψη. Στο 62 ισοφάρισε και λίγα λεπτά πριν την λήξη έκανε και την ολική ανατροπή για το υπέρ του 1-2. Στο μεσοδιάστημα η Καβάλα είχε και αυτή τις καλές της στιγμές με Μπρατσιάνι, Παππά και στις καθυστερήσεις με τον Καζάκη.

**Στο 3′ όμορφη σέντρα του Παππά, ο Μπρατσιάνι εκμεταλλεύεται κακή έξοδο του Τζινάρ και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0).

**Στο 7′ σουτ του Καζναφέρη πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής, έπεσε και έδιωξε στη γωνιά του ο Αθανασίου.

**Στο 12′ από φάση διαρκείας, ο Τάτος το πλασέ μέσα από την περιοχή και ο Μπάτζιος με προβολή διώχνει σε κόρνερ.

**Στο 16′ από κόρνερ του Τάτου, ο Μελισσάς την καρφωτή κεφαλιά και εντυπωσιακά παραχωρεί το κόρνερ ο Αθανασίου.

**Στο 23′ ο Ν’ Λουντούλου έβγαλε τη συρτή σέντρα με τον Καπνίδη να πιάνει την προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή και τον Αθανασίου να σώζει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

**Στο 34′ από γέμισμα του Γεωργιάδη και απομάκρυνση του Σταματόπουλου, ο Μελισσάς το ξερό σουτ και η μπάλα φεύγει εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασίου.

**Στο 39′ ο Καπνίδης είδε τον Αθανασίου αρκετά μακριά από τα δοκάρια του, επιχείρησε να κάνει τη λόμπα, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

**Στο 40′ σουτ του Παππά έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

**Στο 44′ γύρισμα του Μπρατσιάνι, ο Ρ. Μπράβο διώχνει με προβολή προ του Κανούλα σε κόρνερ.

**Στο 49′ σέντρα-σουτ του Παππά από δεξιά, σε κόρνερ ο Τζινάρ.

**Στο 58′ απευθείας φάουλ του Τάτου από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα άουτ.

**Στο 62′ σέντρα του Ν’ Λουντούλου από τα αριστερά, ο Καπνίδης με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα του -ανήμπορου να αντιδράσει- Αθανασίου (1-1).

**Στο 66′ ο Μπρατσιάνι νίκησε στην προσωπική μονομαχία τον Τσουμάνη, μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζινάρ.

**Στο 78′ ο Καζναφέρης βρήκε χώρο και έπιασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

**Στο 83′ αντεπίθεση του Άρη, με τον Ντούνη να βγάζει συρτή μπαλιά, τον Καπνίδη να αφήνει έξυπνα για τον Τάτο, που απέφυγε τον Δέντσα και έπιασε το πλασέ, ο Αθανασίου έδιωξε εντυπωσιακά, αλλά ο επερχόμενος Πόι, με το κεφάλι έκανε την ολική ανατροπή για το 1-2.

**Στο 90+1′ ο Μπρατσιάνι πήρε τη μονομαχία από τον Τσουμάνη κι έβγαλε τη σέντρα, με τον Καζάκη πιεζόμενος να μην μπορεί να πιάσει το γυριστό, όπως ήθελε και τον Τζινάρ να μπλοκάρει.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Παπαργυρίου (Πιερίας), Αναστασίου (Λάρισας) και Γιαμούζης (Πιερίας).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Κ. Ανυφαντάκης): Αθανασίου, Σταματόπουλος, Μαργαρίτης (85′ Παπαδόπουλος Γρ.), Λιόλιος, Δέντσας (87′ Μπαντάνης), Παληγεώργος, Παππάς, Μπάτζιος, Μπρατσιάνι, Κανούλας (65′ Δουμάνης), Καζάκης.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Τζινάρ, Γεωργιάδης, Τσουμάνης, Ρόβας, Μελισσάς, Ραούλ Μπράβο, Παυλίδης (65′ Ντούνης), Ν’ Λουντουλού (69′ Πόι), Καπνίδης (87′ Καλογέρης), Τάτος, Καζναφέρης.