Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ 5 – 2 σούπερ ποδαρικό

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ  5 – 2

Σούπερ Παβίσεβιτς, σούπερ ποδαρικό

Τέτοιο ποδαρικό δεν περίμεναν ούτε οι πιο αισιόδοξοι οπαδοί του ΑΟΚ. Οι «κυανόλευκοι» συνέτριψαν με 5-2 τη νεοφώτιστη Δόξα Προσκυνητών στο Βερούλειο γήπεδο για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Παβίσεβιτς, με τον Σέρβο φορ να συστήνεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο κοινό, πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Ο Γιάννης Ταουσιάνης, έχοντας να αντιμετωπίσει τις απουσίες των τιμωρημένων Μπρατσιάνι και Λίτσκα, αλλά και του τραυματία Μπάτζιου, ξεκίνησε με τον Αθανασίου κάτω από τα δοκάρια, στα πλάγια της άμυνας τους Σταματόπουλο (δεξιά) και Κυριακίδη, με δίδυμο στόπερ τους Γιαλούση και Τουμανίδη.

Αμυντικοί μέσοι οι Δέντσας και Λαδάκης, μπροστά τους «δεκάρι» τον Παππά, στα πλάγια τους Μελισσόπουλο και Μπλιο (σ.σ. έκανε σούπερ εμφάνιση, σκοράροντας και φτιάχνοντας άλλο ένα γκολ) και κορυφή τον Παβίσεβιτς.

Με το «καλημέρα» ο Παβίσεβιτς έδιωξε το άγχος της πρεμιέρας, ενώ ο Σέρβος φορ με τακουνάκι έδωσε άλλο χρώμα στο πρώτο μέρος, δείχνοντας ψήγματα της μεγάλης του ποιότητας.

1’ Πάσα του Παππά σε Μπλιο, το σουτ του νεαρού περνάει άουτ.

5’ Κόρνερ του Κυριακίδη από δεξιά, ο Παβίσεβιτς πιο ψηλά απ’ όλους με κεφαλιά ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα του ΑΟΚ για το 1-0.

12’ Σουτ Μελισσόπουλου μέσα από την περιοχή, σωτήρια βάζει την κόντρα ο Κίτσος.

22’ Έξοχη ενέργεια του Μπλιου από δεξιά, ο Παβίσεβιτς με πανέξυπνο τακουνάκι το 2-0.

29’ Κόρνερ του Μελισσόπουλου, κεφαλιά του Τρίχα προς τα πίσω, παραλίγο το αυτογκόλ.

32’ Ακόμη μια όμορφη ομαδική προσπάθεια, με τον Κυριακίδη να σεντράρει, τον Μπλιο να σημαδεύει με σουτ στην κίνηση το οριζόντιο δοκάρι και τον Παβίσεβιτς στην επαναφορά να αστοχεί από επίκαιρη θέση.

40’ Απευθείας φάουλ του Γιαλούση, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

52’ Από κόρνερ του Ζλατκόφσκι, ο Μελισσόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπιασε μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

55’ Εξαιρετικό άνοιγμα του Μελισσόπουλου στον Μπλιο, αυτός συνέκλινε και με όμορφο σουτ στην κλειστή γωνία το 3-0.

66’ Φάουλ του Κυριακίδη, ο Γιαλούσης την κεφαλιά για να διώξει σε κόρνερ ο Περτσάς.

73’ Στην πρώτη καλή επιθετική ενέργεια της Δόξας, κάθετη πάσα του Τρίχα, ο Βάσκος με άψογο πλασέ το 3-1.

77’ Μπαλιά ακριβείας του Γιαλούση, ο Πτηνόπουλος το σουτ, αποκρούει ο Περτσάς.

80’ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Εμρέ στο δεξί δοκάρι και άουτ.

86’ Σουτ «φωτοβολίδα» του Παβίσεβιτς και πάρα την προσπάθεια του Περτσά, η μπάλα στο «Γ» για το 4-1, μέσα σε αποθέωση για τον Σέρβο φορ.

89’ Κόρνερ του Κυριακίδη, γυριστό του Παβίσεβιτς ελάχιστα άουτ.

90’ Λάθος του Γιαλούση, ο Εμρέ με λόμπα «κρεμάει» τον Αθανασίου για το 4-2.

90+1’ Κυριακίδης και Ζλατκόφσκι έπαιξαν το «1-2», με τον Σκοπιανό να σουτάρει και να διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Δόξας. Στην εκτέλεση, ο Μελισσόπουλος, με τον Τουμανίδη να πιάνει κεφαλιά στο 1ο δοκάρι και να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

Διαιτήτευσαν oι κ. κ. Παπαργυρίου, Ζέρβας, Μηνούδης (Πιερίας).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Ταουσιάνης): Αθανασίου, Σταματόπουλος, Κυριακίδης, Γιαλούσης, Δέντσας (63’ Κασαπάκης), Λαδάκης, Παππάς (44’ λ.τρ. Ζλατκόφσκι), Τουμανίδης, Μπλιος (70’ Πτηνόπουλος), Μελισσόπουλος, Παβίσεβιτς.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Γ. Κλειτσιώτης): Περτσάς, Σιδηρόπουλος, Δημητριάδης (59’ Κελεσίδης), Κίτσος, Λειβαδιώτης, Τρίχας, Εμρέ Μεμέτ, Δραγανίδης, Βάσκος, Κλης (63’ Γιαννακιτσίδης), Θωμάς (74’ Λεφής).