Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 2 – 0

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  2 – 0

Από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο

Παίζοντας καλύτερα σ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, η Καβάλα επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με σκορ 2-0 του Ηρακλή Αμπελοκήπων διατηρώντας την θέση της στην βαθμολογία, αλλά βάζοντας δύσκολα στους Θεσσαλονικείς.

2′ Κάθετη πάσα του Παππά, ο Γιαλαμής με πλασέ προλαβαίνει την έξοδο του Ζιάκα και 1-0.

36′ Λάθος μεταβίβαση με τα χέρια από τον Αθανασίου, ο Τσεκερίδης το ψηλοκρεμαστό πλασέ κι η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

40′ Σέντρα Κυριακίδη, κεφαλιά-πάσα Πτηνόπουλου, ο Ζιάκας σώζει προ του Γιαλαμή.

51′ Σε φάση που ξεκινάει από φάουλ στον Γρ. Παπαδόπουλο, ο Φωτιάδης έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Αθανασίου να απομακρύνει δύσκολα.

53′ Σέντρα Παππά, ο Γιαλαμής την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έσωσε ο Ζιάκας, νέο πλασέ από τον φορ του ΑΟΚ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

58′ Άνοιγμα του Παππά στον Δουμάνη, αυτός το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

59′ Κάθετη πάσα του Παππά στον Γιαλαμή, αυτός άνοιξε το κοντρόλ κι έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων.

60′ Σέντρα του Παππά, ο Γιαλαμής με σχεδόν εξουδετερωμένο τον Ζιάκα, πλασάρει άουτ.

63′ Νέα δημιουργία του Παππά, ο Ζιάκας έπεσε σωτήρια στα πόδια του Δουμάνη κι απομάκρυνε.

67′ Σέντρα του Κυριακίδη, ο Παππάς το κοντινό πλασέ με τον Γκεμίσογλου να αποκρούει ασταθώς και στο ριμπάουντ ο αρχηγός του ΑΟΚ το 2-0.

83′ Πρώτο σουτ του Λιόνη, σε σώματα αμυντικών, νέο σουτ του μέσου των Αμπελοκήπων στο οριζόντιο δοκάρι κι απομάκρυναν οι αμυντικοί.

84′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Πτηνόπουλου, έδιωξε ο Γκεμίσογλου.

86′ Άνοιγμα του Μπλιου στον Ασημάκη, όμως το δυνατό σουτ του έφυγε άουτ.

86′ Αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα ο Παπαδόπουλος του Ηρακλή.

88′ Κόρνερ Παππά, πλασέ Μπλιού από το όριο της μεγάλης περιοχής λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

90+1′ Κάθετη πάσα του Πτηνόπουλου στον Μπλιο, που θα πλασάρει για να βάλει σωτήρια την προβολή ο Σκέμπης.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σιμίδης, Τερζόπουλος, Κίτσος (Έβρου).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Γουνελάς): Αθανασίου, Σταματόπουλος, Κυριακίδης, Τουμανίδης, Δέντσας, Παπαδόπουλος Γρ. (83’ Δελής), Παππάς, Μπάτζιος, Πτηνόπουλος, Δουμάνης (72’ Ασημάκης), Γιαλαμής (76’ Μπλιος).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Ν. Παπανώτας): Ζιάκας (64’ λ.τρ. Γενίκομσου), Βόσδου, Σκέμπης, Παπαδόπουλος, Παναγιωτίδης, Παπαδημητρίου, Ζυγκερίδης (69’ Κραγιόπουλος), Φωτιάδης, Τσεκερίδης (62’ Σάρρος), Σαπιασβίλι, Λιόνης.

**Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μάκη Ψωμιάδη κρατήθηκε πριν την έναρξη της χθεσινής αναμέτρησης, με τους παίκτες του ΑΟΚ να αφήνουν λουλούδια στη γνώριμη θέση που καθόταν ο πρώην μεγαλομέτοχος της ομάδας στα επίσημα του «Ανθή Καραγιάννη».