FOOTBALL LEAGUE

ΒΕΡΟΙΑ – ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ  1 – 2

Football league FOOTBALL LEAGUE

Έχασε πολύτιμο έδαφος

Όσο κερδίζει, ελπίζει… Ο λόγος για τον Ο.Φ. Ιεράπετρας ο οποίος το Σάββατο (29/2) πέρασε με 1-2 από την έδρα της Βέροιας, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Football League.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα «τελικού» για τις δύο ομάδες καθώς ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, όντας ισόβαθμες, για να παραμείνουν «ζωντανές» στο κυνήγι της ανόδου.

Τελικά, αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε ήταν οι Κρητικοί, οι οποίοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, έβαλαν δύο στο δεύτερο κάνοντας την ανατροπή.

Πλέον η ομάδα του Τίμου Καβακά έφτασε τους 37 βαθμούς και έπιασε στη δεύτερη θέση τον Ιωνικό, έχοντας φυσικά παιχνίδι περισσότερο, ενώ οι Μακεδόνες διατηρήθηκαν στους 34 και έχασαν έδαφος.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Βέροια καθώς μόλις στο 5′ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Πασά. Οι Κρητικοί ανέβηκαν μετά το γκολ, αρχίζοντας να κυκλοφορούν τη μπάλα, και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 27′ ο Αναστασόπουλος έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά ο Βοσνιάδης απέκρουσε ενώ στο 28′, από το κόρνερ που παραχώρησε ο γκολκίπερ της «Βασίλισσας του Βορρά», ο Χούσι σημάδεψε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο και στο 42′ είχαν και εκείνοι δοκάρι με τον Πόζογλου.

Ο ΟΦΙ μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54′ έφερε το ματς στα… ίσια με κεφαλιά του Χαντί ενώ στο 61′ απείλησε με τον Σκόνδρα. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα, ο Αποστολόπουλος με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Βοσνιάδη γράφοντας το 1-2. Όντας πλέον σε κατάσταση πίεσης, η Βέροια βγήκε μπροστά για το γκολ της ισοφάρισης και στο 78′ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν το φάουλ του Πασά σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κανούλας αστόχησε σε κενή εστία. Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν με άνεση το προβάδισμα τους και στο τέλος να πανηγυρίζουν αγκαλιασμένοι τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χιντζίδης, που δημιουργούσε συνεχώς πηγές κινδύνου με τα στημένα του, ενώ πολύ καλά τα πήγαν και Αποστολόπουλος και Χαντί. Από πλευράς Βέροιας ξεχώρισαν οι Πόζογλου, Βεργώνης και Παυλίδης.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ζαμπαλάς (Ηπείρου), με βοηθούς τους Διαμαντή (Ηπείρου) και Νταβέλα (Μακεδονίας). Τέταρτος ήταν ο Σιδηρόπουλος (Πέλλας).

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Γεωργιάδης, Μανιώτης, Μαραγκός, Μπλέτσας, Βεργώνης, Ταΐρης (84′ Χαντζάρας), Παυλίδης (74′ Κανούλας), Καραγιάννης (67′ Σιμόνι), Πόζογλου, Πασάς.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Καραγκιολίδης, Μάγκας, Σμίλτος, Χούσι, Αποστολόπουλος (79′ Μηνάς), Χιντζίδης (90+2′ Μπάμπης), Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Βογιατζής, Χαντί (85′ Ανυφαντάκης), Κατσικοκέρης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – Ν. ΤΡΙΓΛΙΑ  2 – 2

Χαλάρωσε στο φινάλε

Απρόσμενη ισοπαλία παραχώρησε το απόγευμα του Σαββάτου (29/2) η Νίκη Βόλου απέναντι στην Τρίγλια με σκορ 2-2, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Football League.

Δυνατά μπήκαν οι Βολιώτες στο ματς και έτσι στο 15’ πήραν το προβάδισμα όταν ο Γκαρσία με φάουλ βρήκε τον Τσιμπούκα και εκείνος στο δεύτερο δοκάρι με πλασέ έκανε το 1-0. Νωρίτερα στο 4’ ο Κρουθ απείλησε με κεφαλιά όμως έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 5’ με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ, από το δεξί αυτή τη φορά δοκάρι.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με την Τρίγλια να απειλεί στο 38’ με τον Ναζλίδη που βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Τσιμπούκας πάνω στη γραμμή έσωσε το 1-1 παραχωρώντας κόρνερ, ενώ από την εκτέλεσή του Μπρίτο, ο Καλαϊτζίδης με κεφαλιά είδε τη μπάλα να περνά λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Αποστολίδη

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Τσιώλης με σουτ μέσα από την περιοχή θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παλαβράκη, όμως στο 57’ θα έρθει το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων με τον Γκαρσία να εκτελεί φάουλ, την άμυνα της Τρίγλιας να μην απομακρύνει και έτσι ο Τσιμπούκας με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Όλοι πίστεψαν ότι το ματς κρίθηκε, όμως η ομάδα της Χαλκιδικής δεν είχε τίποτα να χάσει και έτσι στο 89’ κέρδισε πέναλτι σε άστοχη έξοδο του Αποστολίδη ο οποίος έπεσε πάνω στον Σγουρή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρίτο που ήταν εύστοχος για το 2-1.

Η ψυχρολουσία ήρθε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο σκόρερ του 2-1, Μπρίτο σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας της Νίκης εκεί που καραδοκούσε ο Παπαστεριανός που με προβολή έφερε το ματς στα ίσια για το τελικό 2-2.

Διαιτητής: Λεμπέσης (Πειραιά), Βοηθοί: Χρηστάκος (Πειραιά), Βογιατζής (Καρδίτσας), 4ος: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Βοσνιάδης, Κάρδαρης, Τσιμπούκας, Μπιτσάκος, Ντομίγνκεθ, Ιορδανίδης (68’ Κ. Κυριακίδης), Γκαρσία (89’ Λίτσιος), Κρουθ, Τσιώλης (λ.τρ. 57’ Οικονομίκος), Μπαταγίνι.

Π.Ο. ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Παλαγαβράκης, Κουρελλάς, Σγουρής, Λεμονής (80’ Μοσχάκης), Ζώτος, Παπαστεργιανός, Σαρβανίδης, Ευθυμιάδης, Μπρίτο, Καλαϊτζίδης (63’ Ζορμπάς), Ναζλίδης (46’ Παπαδημητρίου).

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ  2 – 1

Ακόμη ένα βήμα

Στο δρόμο των επιτυχιών γύρισαν τα Τρίκαλα το Σάββατο (29/2), κερδίζοντας εντός έδρας τον Θεσπρωτό με 2-1 και κάνοντας άλλο ένα βήμα για να εξασφαλίσουν την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα 2.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν την υπεροχή, άνοιξαν το σκορ στο 39′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη, παράβαση που καταλογίστηκε για χέρι του Ζούρκου.

Στο 52′ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν σημαντική ευκαιρία για το 1-1, με τον Ντάλα Κόστα να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντίνου και με τον Ζαρόπουλο να διώχνει δύσκολα, για να απαντήσει ο ΑΟΤ δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τσίπρας πάσαρε στον Σταματή, που από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ και πέρασε ψηλά άουτ η μπάλα.

Στο 69′ έμεινε με παίκτη λιγότερο ο Θεσπρωτός ύστερα από αποβολή του Ζούρκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τους «κυανέρυθρους» να προσπαθούν να «κλειδώσουν» το παιχνίδι με ένα δεύτερο γκολ, αλλά στο δίλεπτο 82′-83′ Πέλκας και Σταματής δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κίναλη στο τετ α τετ.

Τελικά, το 2-0 ήρθε στο 84′, με τον Πέλκα να βρίσκει δίχτυα με δυνατό σουτ από μέση απόσταση, ενώ στο 89′ ο Κίναλης απεσόβησε την τρίτη παραβίαση της εστίας του, διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Σανδραβέλη.

Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα απλά μείωσε στο 90’+2 με δυνατό σουτ του Ντάλα Κόστα από πλάγια θέση, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει δίκαια νικητές τους Τρικαλινούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσιμεντερίδης του Συνδέσμου Κοζάνης με βοηθούς τον Δέλλιο του Συνδέσμου Πέλλας και τον Στάικο του Συνδέσμου Λάρισας.

Kόκκινες: 69′ Ζούρκος.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης (86′ Νιάρος), Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Τσίπρας (64′ Τεγούσης), Πέλκας, Λώττας (75′ Πελάεθ), Σταματής.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Καμμένης, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Κολτσίδας (58′ λ. τρ. Ευθυμίου), Κωνσταντακόπουλος, Μπίκας, Καζβιρόπουλος, Κωνσταντίνου (73′ Βουκομάνοβιτς), Κολλάς (23′ λ. τρ. Ντάλα Κόστα).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΑΙΓΑΛΕΩ  1 – 0

Ένα τέρμα έφτανε

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (29/2) ο Διαγόρας απέναντι στο Αιγάλεω στη Ρόδο με 1-0 στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 22η «στροφής» της Football League.

Ο Διαγόρας απείλησε πρώτος στο 23’ όταν ο Γεωργίου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπουρλάκης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σικαλιά. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 45λέπτου οι Ροδίτες πήραν το προβάδισμα σε φάση που ξεκίνησε από κόρνερ του Αιγάλεω. Οι γηπεδούχοι έδιωξαν τη μπάλα με τον Κασνέτσι να γίνεται αποδέκτης και με κάθετη βρήκε τον Μπουρλάκη, ο οποίος πάσαρε στον Μπαρμπαρούση και ο φορ των νησιωτών πλάσαρε τον Σικαλιά για το 1-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Διαγόρας είχε το πάνω χέρι όμως δεν μπόρεσε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ αν και είχε μία καλή ευκαιρία με το σουτ του Μπουρλάκη στο 72’ και τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Αιγάλεω. Το «Σίτι» παρότι πίσω στο σκορ δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικό για την εστία του Τσέλιου, ο Διαγόρας έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ του 1-0 και πήρε στο φινάλε τους τρεις βαθμούς.

Διαιτητής: Αντωνίου (Ανατολικής Αττικής), Βοηθοί: Καλλής (Ανατολικής Αττικής), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας), 4ος: Ατσικνούδας (Δωδεκανήσου)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Παπαδόπουλος, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Ευαγγελιδάκης, Κασνέτσι, Πινιώτης, Γεωργίου (90’ Αυγενικού), Μπουρλάκης (82′ Γλυνός), Πατσαρούχας, Μπαρμπαρούσης.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος, Παπανικόλας, Γκότοβος, Λάσκαρης, Γουερέ (55΄Τσιλιγκίρης), Μαχαίρας, Φαρινόλα, Καλλέργης (82′ Μαρκολίνο), Καπός.