ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ 1 – 3

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ  1 – 3

Έχασε κάθε ελπίδα γα την παραμονή

Μπορεί το Βυζάντιο να ήταν αυτό που καιγόταν για βαθμούς στο σημερινό παιχνίδι με τον ΑΟΚ στο Κοκκινόχωμα για την 32η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, όμως οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που ήλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση με 1-3, υπογράφοντας ουσιαστικά τον υποβιβασμό των «κιτρινόμαυρων», που ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν.

Ο ΑΟΚ πήρε κεφάλι νωρίς στο σκορ με γκολάρα του Χάρη Παππά και το ματς πήρε καλό ρυθμό στη συνέχεια και καλές φάσεις εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Καρλόπουλος έκανε ξανά το ματς ντέρμπι, καθώς με όμορφη εκτέλεση φάουλ στο 80′ έφερε το ματς στα ίσα.

Οι ελπίδες των γηπεδούχων, ωστόσο, για την παραμονή κράτησαν μόλις ένα λεπτό, καθώς ο Μπρατσιάνι βρήκε δίχτυα, τιμωρώντας τον Καγκελίδη, που για ακόμη μια φορά φέτος βρέθηκε σε κακή μέρα και ο Πτηνόπουλος «σφράγισε» το «διπλό» για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη στο 84′ με υπέροχη λόμπα.

Από τους γηπεδούχους, που ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν (σ.σ. κόστισαν οι απουσίες Καζαντζίδη, Αποστόλου, ενώ φάνηκε η απουσία του Δαγκούλη, που αποχώρησε με πρόβλημα στον έσω πλάγιο σύνδεσμο μόλις στο 27ο λεπτό), για ακόμη μια φορά διασώθηκαν οι Κεφαλάς και Καρλόπουλος.

19’ Μπαλιά του Μπαντάνη στον Παππά, αυτός στόπαρε με το στήθος και με εντυπωσιακό ψαλιδάκι έκανε το 0-1.

33’ Δυνατό σουτ του Κεφαλά, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

34’ Σουτ του Καρλόπουλου έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΑΟΚ.

35’ Δυνατό σουτ του Τσίλογλου μέσα από την περιοχή, σωτήρια με προβολή σε κόρνερ ο Δέντσας.

45+2’ Απευθείας φάουλ του Καρλόπουλου, μπλόκαρε ο Αθανασίου.

62’ Πάσα του Παππά στον Παληγεώργο, αυτός το διαγώνιο σουτ κι η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

63’ Σουτ του Καρλόπουλου έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Αθανασίου.

73’ Ατομική προσπάθεια του Μπαντάνη από τα δεξιά, ο οποίος γύρισε στον Μπρατσιάνι, με τον φορ του ΑΟΚ να σουτάρει και τον Πόπτση να επεμβαίνει σωτήρια, διώχνοντας σε κόρνερ.

80’ Απευθείας φάουλ του Καρλόπουλου, η μπάλα στο δεξί δοκάρι και στο βάθος της εστίας για το 1-1.

81’ Άμεση απάντηση από τον ΑΟΚ. Από πλάγιο του Πτηνόπουλου, ο Ασημάκης έκανε την παράλληλη πάσα, ο Κυριακίδης άφησε για τον Μπρατσιάνι, που πλάσαρε τον -εκτός θέσης- Καγκελίδη για το 1-2.

84’ Εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ του Πτηνόπουλο, που είδε εκτός θέσης τον Καγκελίδη για το τελικό 1-3.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Γκράνας (Θράκης), Έμπλιούκ, Κούλα (Ξάνθης).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ (Γ. Ιωαννίδης): Καγκελίδης, Δημητριάδης (46’ Κάμπατζης), Γαλακτερός, Πόπτσης, Δαγκούλης (27’ λ.τρ. Χριστοφορίδης), Περσίδης, Κεφαλάς (86’ Κονσταντίνι), Καρλόπουλος, Αποστολίδης, Τσίλογλου, Τερζίδης.

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Ταουσιάνης): Αθανασίου, Μπαντάνης, Κυριακίδης, Τουμανίδης, Δέντσας, Παληγεώργος, Παππάς (75’ Ασημάκης), Μπάτζιος, Μπρατσιάνι, Δουμάνης (67’ λ.τρ. Σταματόπουλος), Λίτσκας (36’ λ.τρ. Πτηνόπουλος).