Βυζάντιο Κοκκινοχωματος – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 0 – 1

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ  0 – 1

Σπουδαίο διπλό ο Εθνικός

Ήττα-σοκ γνώρισε χθες το απόγευμα στο Κοκκινόχωμα το Βυζάντιο με 0-1 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την 23η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με τους «κιτρινόμαυρους» να μπαίνουν για τα καλά σε περιπέτειες, όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Οι Ακρίτες αιφνιδίασαν το Βυζάντιο, παίρνοντας προβάδισμα από τα… αποδυτήρια με ένα τυχερό γκολ στο τρίτο λεπτό, καθώς το σουτ του Πελτέκη βρήκε σε σώμα και ξεγέλασε τον Καγκελίδη, ενώ άντεξαν στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες, με κυριότερη το χαμένο πέναλτι του Κεφαλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σε ρηχά νερά βρέθηκαν οι Καρλόπουλος και Κεφαλάς, με τον δεύτερο να είναι και ο μοιραίος των γηπεδούχων, ενώ καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης είναι η αστοχία του Τσίλογλου στις δύο πολύ μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του α’ ημιχρόνου για τους γηπεδούχους.

Πλέον, η ομάδα του Κοκκινοχώματος απέχει μόλις τέσσερις βαθμούς από τη διακεκαυμένη ζώνη και ακολουθεί ένα αρκετά δύσκολο πρόγραμμα, αρχής γενομένης από το εκτός έδρας παιχνίδι στην Πτολεμαΐδα με τον Εορδαϊκό.

3′ Σουτ του Πελτεκη, η μπάλα θα βρει στο σώμα του Κονσταντίνι και θα αλλάξει πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 0-1.

23′ Σέντρα του Καζαντζίδη, ο Καλαϊτζίδης θα κάνει κακή εκτίμηση και ο Αποστολίδης στην κενή εστία με προβολή θα στείλει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

24′ Φαλτσαριστό σουτ του Γωνιάδη, η μπάλα «γλείφει» το οριζόντιο δοκάρι.

27′ Ωραία προσπάθεια και σουτ του Τερζίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

34′ Μπαλιά Καρλόπουλου στην πλάτη της άμυνας κι ο Τσίλογλου θα πλασάρει με το εξωτερικό άουτ!

43′ Μακρινό φάουλ του Θάνου, ο Τσαμουρλίδης την κεφαλιά και ο Καγκελίδης θα διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

45′ Φάουλ του Καρλόπουλου, ο Κονσταντίνι επιχείρησε το γυριστό, στρώνοντας την μπάλα στον Τσίλογλου κι αυτός από τα τρία μέτρα αντί για την εστία, σημαδεύει τον τερματοφύλακα και κόρνερ.

55′ Κόρνερ Καρλόπουλου, κεφαλιά Κεφαλά, μπλόκαρε ο Καλαϊτζίδης.

56′ Σε αντεπίθεση του Εθνικού, ο Πελτέκης με σουτ σημαδεύει τη ρίζα της δεξιάς δοκού.

75′ Διώξιμο του Χελιδώνη, ο οποίος φεύγει απέναντι στον Καγκελίδη και βάζει σωτήρια την προβολή ο Κονσταντίνι.

79′ Αποβάλλεται με 2η κίτρινη -κόκκινη- κάρτα ο Κατρανίτσας.

86′ Απευθείας φάουλ του Καρλόπουλου, πάνω από τα δοκάρια.

87′ Σουτ του Πόπτση μέσα από την περιοχή και πλάγια, μάζεψε ο Καλαϊτζίδης.

90+5′ Ανατροπή του Καζαντζίδη από τον Τσορμπατζίδη και πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Κεφαλάς θα στείλει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σημαιάκης, Κελάζογλου, Μαλανδρής (Χαλκιδικής).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ (Γ. Ιωαννίδης): Καγκελίδης, Καζαντζίδης, Γαλακτερός, Πόπτσης, Κονσταντίνι, Δαγκούλης (84’ Παντελίδης), Κεφαλάς, Καρλόπουλος, Αποστολίδης, (87’ Περσίδης), Τσίλογλου, Τερζίδης (46’ Μπονέρης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Σ. Καρυπίδης): Καλαϊτζίδης, Θάνος, Κατρανίτσας, Παρασκευάς, Δούπας (62’ Τσορμπατζίδης), Χελιδώνης, Πελτέκης, Τορομανίδης (59’ λ.τρ. Αμπραχαμιάν), Σιμιτσάκης (66’ Κυριζάκης), Γωνιάδης, Τσαμουρλίδης.