SUPER LEAGUE 2

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ 2 – 4

SUPER LEAGUE 2 – PLAY AOUT

Έχυσε την καρδάρα με το γάλα

Το σύνδρομο των εντός έδρας ηττών, επανήλθε και πάλι για την Δόξα Δράμας, η οποία είχε την ευκαιρία να κλειδώσει με νίκη την παραμονή στην κατηγορία, αλλά γνώρισε μία οδυνηρή ήττα από την Α.Ε. Καραϊσκάκης με σκορ 2-4 και ενά είχε προγηθεί δύο φορές, καταρρέοντας μετά την ισοφάριση σε 2-2. Έτσι ο Καραϊσκάκης μείωσε την διαφορά στον ένα βαθμό από την Δόξα Δράμας κάνοντας την συνέχεια πολύ συνερπαστική.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Ναζίμ απείλησε δις (στο 7′ και στο 16′). Αλλά το γκολ το πέτυχε η Δόξα με τον Σαπανίδη στο 23ο λεπτό μετά από μια εξαιετική προσωπική ενέργεια του Μαυριά από τα πλάγια. Η ομάδα της Άρτας που χρειαζόταν το θετικό αποτέλεσμα ξεκίνησε να πιέζει να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα αλλά δεν έγινε ιδιαίτερα απειλητική.

Στην επανάληψη η φιλοξενούμενη ομάδα έφερε το ματς στα ίσα με τον Ναζίμ στο 60′. Ο Νιγηριανός που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Δόξας, με ωραία κεφαλιά, μετά από σέντρα του Δούμτσιου, έκανε το 1-1. Και ενω οι Αρτινοί έψαχναν και δεύτερο γκολ, πάλι κόντρα στη ροή του αγώνα, η Δόξα, σκόραρε με τον Πινδώνη, με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι! Με αντεπίθεση τεσσάρων λεπτών η ΑΕ Καραϊσκάκης όχι μόνο αντέδρασε αλλά έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Μπρέμπος, Ρούνεϊ και Δούμτσιος έκαναν το 2-1,4-2 μέσα σε λίγα λεπτά και κράτησαν την ομάδα της Άρτας στο παιχνίδι της παραμονής.

6′ Ο Ηλιάδης δεν έδιωξε σωστά την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κανείς παίκτης των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να απειλήσει

7′ Σουτ του Ναζίμ η μπάλα αουτ

16′ Κεφαλιά του Ναζίμ η μπάλα ξανά εκτός εστίας

20′ Σουτ από τον Αγγελόπουλο, μπλόκαρε εύκολα ο Χουάντερσον

23′ Μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Μαυριά και γύρισμα, ο Σαπανίδης άνοιξε το σκορ με ωραία προσπάθεια, 1 – 0.

24′ Σουτ του Ηλίαδη, ο Δούμτσιος έδιωξε

30′ Μακρινό σουτ του Σαμπανίδη, μπλόκαρε εύκολα ο Χουάντερσον

44′ Ο Μαύρου μπήκε στην περιοχή αλλά λίγο πριν εκτελέσει, κόπηκε

50′ Σουτ του Ναζίμ η μπάλα άουτ

60′ Ο Ναζίμ με ωραία προσπάθεια φέρει το ματς στα ίσα, 1 – 1

70′ Σουτ από τον Ρούνεϊ η μπάλα λίγο αουτ

72′ ΓΚΟΛ για την Δόξα Δράμας. Ο Πινδώνης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον

80′ Ο Μπρέμπος που μόλις είχε περάσει στο ματς έκανε το 2-2

81′ . Ο Ρούνεϊ κάνει την επική ανατροπή. 2-3

84′ Ο Δούμτσιος φεύγοντας μόνος στην κόντρα, και περνώντας και τον Ηλιάδη από κοντά διαμορφώνει το 2-4

90+1′ ουτ του Μπαράνκο, φεύγει άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Ζαμπαλάς (Ηπείρου),  Βασιλόπουλος (Έβρου), Πάτρας (Μακεδονίας).

Δόξα Δράμας (Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Αγγελόπουλος (68′ Παπαϊωάννου), Άντερσον, Κουκόλης, Παρασκευάς, Μαυριάς, Μπελεβώνης, Πινδώνης Μενσά (68′ Κόντος), Φυτόπουλος (46′ Παπαργυρίου), Σαμπανίδης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Χουάντερσον, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα (37′ Κορέλας), Δούτσιος, Μαύρου (69′ Φελίπε), Ναζίμ, Τάμπας (37′ Φετεινίδης), Μπεκατώρος (79′ Μπρέμπος), Ρούνεϊ, Λόβριτς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΤΡΙΚΑΛΑ 2 – 1

Την πρώτη της νίκη στα Play Out σημείωσε η Παναχαϊκή, η οποία επικράτησε με 2-1 των Τρικάλων στην Αγυιά στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά στην Αγυιά σε ένα κλειστό ματς. Η Παναχαϊκή ωστόσο κατεφερε να κάνει γκολ την πρώτη της τελική στο ματς στο 12′. Εξαιρετική μπαλιά του Κουσκουνά και ο Παπαδόπουλος με υποδειγματικό τελείωμα έκανε το 1-0. Σχεδόν άμεσα έγινε και το 2-0 στο 20′ μετά από Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μαυροβούνιου Εξτρέμ. Οι φιλοξενούμενοι μετά και από δύο γρήγορες αλλαγές του Καλογιάννη προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε το σκορ στο 35′ με τον Σταματή.

Στο β μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά ψάχνοντας την ισοφάριση. Από την άλλη οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Στο 70ο λεπτό Μπάτροβιτς και Κουσκουνάς εχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα. Το δοκάρι σταμάτησε τον Σταματή στο 90+3′ στην σπουδαιότερη φάση που δημιούργησαν οι Σακαφλιάδες.

Παναχαϊκή (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος (59′ Τσερούτι), Λαρέα, Μπρους, Αργυρόπουλος (59′ Μουστακόπουλος), Ανάκογλου (80′ Σκεπετάρης), Παπαδόπουλος (59′ Γιούσης), Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς, Μασούρας.

Tρίκαλα (Καλογιάννης): Περλιέσι, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Πέλκας, Τάχατος, Ευθυμίου (68′ Πανίδης), Νιάρος, Κεχαγιάς (23′ Σουλιώτης), Ντιαλόσι (62′ Παπαγεωργίου), Κλεμέντε (23′ Πιαστόπουλος), Σταματής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 1 – 0

Ο Απόλλων Λάρισας κέρδισε με 1-0 τον ΟΦ Ιεράπετρας στη Φιλιππούπολη για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 2. Ο σύλλογος της Κρήτης έχασε και υποβιβάστηκε και μαθηματικά.

Η ομάδα της Λάρισας άνοιξε το σκορ στο 6’, όταν ο Ντα Κάμπο έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σέχου με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Στο 60’ ο Μόρας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας τον Απόλλωνα με δέκα παίκτες. Ο ΟΦ Ιεράπετρας ολοκλήρωσε και αυτός το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κούστα στο 88′. Με αυτή τη νίκη ο Απόλλων Λάρισας έφτασε τους 28 βαθμούς στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, που βρίσκεται ο Καραϊσκάκης. Από την άλλη, ο ΟΦΙ έμεινε στους 17 βαθμούς και την τελευταία θέση της Super League 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Φρατζέσκος): Αστράς, Σκούπρα, Καμπέρης, Μόρας, Λουκας, Μπάλλας, Μπαλογιάννης (85′ Γκουντρουμπής), Ντα Κάμπο (59′ Γεωργακόπουλος), Αθανασιάδης, Γιάκος, Σέχου (53′ Τασιούλης).

ΟΦΙ (Καβακάς): Παπαδόπουλος, Καψάλης (67′ Πριονάς), Περδίκης, Ζήσης (46’ Χιντζίδης), Χατζητερζόγλου, Λεμονής, Φουάσης (77΄Αρναούτογλου), Γκίνη (77’ Τσιλιγγίρης), Μπαράτα (70’ Ντούνης), Κούστα, Βουό.