Δόξα Δράμας: Άτυχος στην επιστροφή του ο Λάζαρος Χαριτωνίδης

Λίγες μέρες μετά την απόφαση του να επιστρέψει τελικά στην Δόξα Δράμας, παρότι είχε αποχωρήσει με το πέρας της περσινής σαιζόν, ο Ξανθιώτης αμυντικός Λάζαρος Χαριτωνίδης στάθηκε ξανά άτυχος καθώς τραυματίστηκε στο φιλικό με τον Αχαρναϊκό, μόλις δέκα λεπτά μετά από την έναρξη του αγώνα

Ο Χαριτωνίδης υπέστη εξάρθρωση της ωμοπλάτης, μόλις δέκα λεπτά αφού ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Αχαρναϊκό, ο Ξανθιώτης αμυντικός έπεσε άτσαλα στο έδαφος μετά από μονομαχία με αντίπαλο του, και άμεσα μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Δράμας, οπού διαπιστώθηκε η σοβαρότητα του τραυματισμού του, με τις εκτιμήσεις των γιατρών να κρατούν τον Ξανθιώτη αμυντικό της Δόξας τουλάχιστον ένα μήνα αποχής από τις προπονήσεις, και ενδεχομένως αντίστοιχος χρόνος για την ομαλή αποκατάσταση του ώστε να μπορεί να επιστρέψει υγιέστατος ξανά στην δράση. Για κάθε ενδεχόμενο και προκειμένου να υπάρχει καλύτερη εικόνα του προβλήματος ο Χαριτωνίδης θα μεταβεί στην Θεσσαλονίκη για να κάνει μια μαγνητική τομογραφία και ακολούθως να τον εξετάσει ορθοπεδικός και να του δοθεί μια συγκεκριμένη και αποτελεσματική θεραπεία.

Ο-7 στην Πετρούσα με καρέ Γαϊδαρτζή

Με νικήτρια την Δόξα Δράμας με το ευρύ σκορ 0-7 έληξε ο φιλικός αγώνας στο γήπεδο της Πετρούσας με αντίπαλο την τοπική Δόξα, την Πέμπτη το απόγευμα.

Η αναμέτρηση ήταν μια καλή ευκαιρία και για τους δύο προπονητές να δουν την αγωνιστική ετοιμότητα των ομάδων με τον Ανδρέα Παντζιαρά να χρησιμοποιεί όσους ποδοσφαιριστές είχε στην διάθεση του, μια μέρα μόλις μετά τον αγώνα με τον

Αχαρναϊκό (0-2), με τους Γαϊδαρτζή (4 γκολ), Περσίδη (2  γκολ)   και Δούμπλατζη (1 γκολ) να χρίζονται σκόρερ από πλευράς των Δραμιών «Μαυραετών».

Από την άλλη πλευρά, ο Χρήστος Τσιακίρης παρέταξε διαφορετικό σχήμα σε κάθε ημίχρονο στην 3η εβδομάδα προετοιμασίας με τον χρόνο που υπολείπεται να προσφέρεται για το καλύτερο δυνατό μοντάρισμα και σίγουρα η διαφορά δυναμικότητας αντικατοπτρίζει το τελικό αποτέλεσμα, αλλά και ετοιμότητα των δύο ομάδων.