ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 3 – 1

120 φωτογραφίες του αγώνα ΔΟΞΑΣ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ θα δείτε εδώ…..απαγορεύεται η δημοσίευση έστω και μερικώς σε εφημερίδες

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  3 – 1
«Έσπασε» το ρόδι και στο γήπεδό της

Ένα παιχνίδι το οποίο θύμισε παλαιότερες αναμετρήσεις για την παλιά Α Εθνική, έγινε στο γήπεδο της Δόξας Δράμας, όπου οι «Μαυραετοί» υποδέχθηκαν τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 3-1 υπέρ των πρώτων, μία νίκη που ήταν και οι πρώτοι στα μέχρι τώρα παιχνίδια που έδωσαν μέσα στην έδρα τους.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι από τους «κοκκινόμαυρους» που παρουσιάστηκαν ανέλπιστα μέτριοι, χωρίς να προβληματίσουν του Δραμινούς που προηγήθηκαν και με 3-0, έχοντας και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το τελικό σκορ. Οι Καλαμαριώτες φάνηκαν μόνο μετά το 2-0 όταν και οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους και μείωσαν στα τελευταία λεπτά

6’ Φάουλ του Ρεβυθόπουλου από αριστερά και έξω από την περιοχή βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον προωθημένο Μπάμπουρα που με προβολή στέλνει την μπάλα λίγο άουτ..

20’ Ο Στόικος από δεξιά εκτελεί κόρνερ, διώχνει προς στιγμήν ο Μωϋσίδης και έξω από την περιοχή γεμίζει ο Λάσπατζης που βρίσκει τον Γαίδαρτζή απέναντι από τον Κωνσταντίνου που με πλασέ νικάει τον τερματοφύλακα της Καλαμαριάς, 1-0.

42’ Μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα ο Κουμπρόγλου προσπαθεί να πασάρει δίπλα στον αμαρκάριστο Γαϊδαρτζή, αλλά ο Κωνσταντίνου διαβάζει την φάση και βγαίνει και μαζεύει έγκαιρα την μπάλα.

43’ Ο Ζανέττου μέσα από την περιοχή σουτάρει και αναγκάζει τον Καράδαη να διώξει σε κόρνερ, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Προβατίδης κάνει το κόρνερ από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Μωϋσίδης με κεφαλιά σημαδεύει την εξωτερική πλευρά της Δραμινής εστίας.

60’ Ο Ζανέττου σουτάρει μέσα από την περιοχή αναγκάζοντας τον Καράδαη να αποκρούσει.

69’ Ο Χαριτωνίδης πιάνει γυριστή κεφαλιά προς τα πίσω αναγκάζοντας τον Κωνσταντίνου να διώξει σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελεί από δεξιά ο Κουμπρόγλου που βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Κανετίδη που πιάνει υπέροχη κεφαλιά και καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα του κύπριου τερματοφύλακα, 2-0.

78’ Ο Λάσπατζης κάνει κάθετο γέμισμα για τον Ντος Σάντος που μέσα στην αντίπαλη περιοχή πασάρει με την μία και πολύ θεαματικά στον Γαϊδαρτζή που είναι αριστερά του και με σουτ στην κίνηση εκτελεί τον Κωνσταντίνου κλειδώνοντας την νίκη, 3-0.

85’ Μετά από γέμισμα από αριστερά του Αθανασιάδη χρειάστηκε μια πολύ κακή έξοδο του Καράδαη που διώχνει προσωρινά με τις γροθιές, όμως η μπάλα πάει δύο μέτρα πιο μπροστά και σκάει στα πόδια του Προβατίδη που με ψηλοκρεμαστό σουτ την στέλνει μέσα στην ανυπεράσπιστη εστία διαμορφώνοντας το 3-1.

88’ Ο Ζανέττου απέναντι στον Καράδαη μέσα στην περιοχή χάνει το τετ α τετ από τον τερματοφύλακα της Δόξας.

90+2’ Σουτ του Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο Καράδαης.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Μελτζανίδης, Κελεσίδης και Γιάντσης (Ημαθίας).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Αν. Παντζιαράς): Καράδαης, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Χαριτωνίδης, Μπάμπουρας, Κουμπρόγλου (71’ Περσίδης), Κανετίδης, Στόικος, Γαϊδαρτζής (79’ Γκαϊδατζής), Κυριακίδης (61’ Ντος Σάντος), Λάσπατζης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Απ. Πάππας): Κωνσταντίνου, Μπουλγουρίδης, Τσαούσης, Τζίντζης, Μωϋσίδης, Γιαξής (25’ Φοιτάς, 59’ Αράπης), Αθανασιάδης, Κουκουλέκης, Παπαδημητρίου (37’ Ζανέττου), Προβατίδης, Μονέρης.

Στη κορυφή ο Άρης, φτερούγισαν και εντός οι «Μαυραετοί»

Πέμπτη αγωνιστική το απόγευμα της Κυριακής για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας, όπου ο Άρης πέρασε στην κορυφή, μετά τη νέα απώλεια του Νέστου Χρυσούπολης, ενώ στην 2η θέση είναι η Δόξα Δράμας μετά την πρώτη εντός έδρας νίκη της επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και πρώτοι σκόρερ είναι:

5η Αγωνιστική Τα αποτελέσμτα

Απόλλων Κρ. Βρύσης            –           Εορδαϊκός                     1-0

Ηρακλής Αμπελοκ.     –                        Α.Ο. Καβάλα                  2-2

Καμπανιακός   –                                     Εθνικός Αλεξ/πολης   5-0

Εθνικός Ν. Αγιονερίου           –           Άρης Θεσ/νίκης          1-2

Βυζάντιο Κοκκινοχ.    –                       Εθνικός Σερρών          2-0

Θύελλα Φιλώτα          –                              Φ.Σ. Κοζάνη                   5-1

Νέστος Χρυσούπ.       –                          Έβρος Σουφλίου         2-2

Δόξα Δράμας   –                                      Απόλλων Καλαμαρ.        3-1

Ρεπό: ΑΠΕ Λαγκαδά