Δόξα Δράμας – Δόξα Προσκυνητών 4-2

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ  4 – 2

«Πέταξαν» στην κορυφή οι «Μαυραετοί»

Έχοντας τον μονόλογο σ’ όλη της διάρκεια του αγώνα και παρά το ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω από τα αμυντικά της λάθη, η Δόξα Δράμας όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του πρώτου μέρους, με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 4-2. Μία νίκη που σε συνδιασμό με την ήττα του Λαγκαδά μέσα στην Καβάλα και την ισοπαλία του Απόλλωνα Καλαμαριάς μέσα στη Νάουσα, βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας.

12’ Σουτ του Δουκάκη από αριστερά και έξω από την περιοχή αποκρούει σε κόρνερ ο Περτσάς.

16’ Σουτ του Κωστόπουλου μέσα από την μικρή περιοχή απόκρουση του Περτσά.

20’ Απανωτά λάθη της άμυνας της Δόξας και ο Μόσχος σουτάρει στην εστία του Σικαλιά και η μπάλα αφού βρίσκει σε κεφάλι αμυντικού καταλήγει στα δίχτυα του, 0-1.

24’ Με ατομική προσπάθεια και περνώντας όλη την άμυνα των προσκυνητών με σουτ κάνει το 1-1.

44’ Νέο σερί λαθών της αμυντικής διάταξης της Δόξας και ο Βάσκος απέναντι στον Σικαλιά σουτάρει και κάνει το 1-2.

45’ Σέντρα από αριστερά του Μπουσινάκη και στο πρώτο δοκάρι ο Πινδώνης με κεφαλιά κάνει το 2-2.

51’ Εκτέλεση φάουλ του Δουκάκη και η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Περτσά.

58’ Καλό σουτ του Δουκάκη και η μπάλα φεύγει άουτ.

70’ Ωραία ενέργεια και σέντρα από τον Δουκάκη, η μπάλα στον Παβίσεβτς μα πλασέ κάνει το 3-2.

90’ Ο Παβίσεβιτς βγαίνει απέναντι στον Περτσ’α με τον Δημητριάδη να τον πιέζει, η μπάλα φτάνει αριστερά στον Καρλόπουλο, που την στέλνει στα δίχτυα για το 4-2.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Δημητριάδης, Πασσαλής, Μαλανδρής (ΕΠΣ Χαλκιδικής).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Π. Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Παγώνης, Βιτλής, Κωστόπουλος, Μκρτσιάν, Παναγιωτούδης, Πινδώνης, Ιότι (46’ Μαρκόπουλος), Δουκάκης (76’ Μαρκόπουλος), Μπουσινάκης (65’ Μπουσινάκης), Ιγκόρ.

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Α. Σπυριάδης): Περτσάς, Δημητριάδης, Κελεσίδης, Λειβαδιώτης, Λεφής, Τρίχας, Κασιώτης (86’ Καραγιαννίδης), Δραγανίδης, Βάσκος, Κλης (72’ Ιωαννίδης), Μόσχος (80’ Κατσαρός).

Μόνοι πρώτοι οι «Μαυραετοί» στην κορυφή

¨όλα βολικά ήρθαν για την Δόξα Δράμας, καθώς μετά τα παιχνίδια που έγιναν το απόγευμα της Κυριακής, κατάφερε πρώτα να κερδίσει έστω και δύσκολα την Δόξα Προσκυνητών και σε συνάρτηση με την ήττα του Λαγκαδά μέσα στην Καβάλα και την ισοπαλία της Καλαμαριά μέσα στη Νάουσα σκαρφάλωσε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. ‘Όλα τα αποτελέσματα, η προσωρινή βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι σκόρερ, είναι:

Τα αποτελέσματα

14η Αγωνιστική (εξ αναβολής)

Εορδαϊκός       –           Αλμωπός Αριδαίας     0-3

17η Αγωνιστική

Α.Ο. Καρδίας  –           Αλμωπός Αριδαίας  ( 01.02.17 – 3 μ.μ.)

Μακεδονικός Φούφα  –           Ορφέας Ξάνθης  (Ανεβλήθη)

Α.Ο. Καβάλα  –           ΑΠΕ Λαγκαδά            1-0

ΦΑΣ Νάουσα  –           Απόλλων Καλαμαριάς            2-2

Δόξα Δράμας   –           Δόξα Προσκυνητών    4-2

Νέστος Χρυσούπολης            –           Εορδαϊκός  ( 01.02.17 – 3 μ.μ.)

* Απόλλων Καλαμαριάς έχει μηδενισμό και – 3 βαθμούς

* Αγώνα λιγότερο έχουν Καρδία, Αλμωπός, Φούφας, Ορφέας Ξάνθης, Νέστος και Εορδαϊκός.

Η Επόμενη 18η Αγωνιστική (05.02.17 – 3 μ.μ.)