ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΡ. ΒΡΥΣΗΣ 2 – 0

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΡ. ΒΡΥΣΗΣ  2 – 0

Εμφάνιση παραμονής

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και αποβάλλοντας το άγχος από τα πρώτα λεπτά ο Εθνικός πήρε την νίκη που ισοδυναμεί με εξάποντο απέναντι στην Κρύα βρύση.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ευτύχισε να προηγηθεί στο 23΄με αυτογκόλ του Μπρέγου όταν στην προσπάθεια να διώξει την  μπάλα την έστειλε στο βάθος της εστίας του Δεληχατζή.  Ο Σιμιτζάκης 5΄νωρίτερα με κεφαλιά είχε στήλη την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα. Ο ίδιος παίχτης νικήθηκε από τον Δεληχατζή στο 27΄. Στο 35΄και 48΄τα σουτ των Γωνιάδη και Κυριζάκη δεν βρήκαν στόχο. Στο 60΄ο Κυριζάκης  έχασε μοναδική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του Εθνικού όταν σε πάσα πάρε-βάλε του Τορομανίδη κατάφερε και έστειλε την μπάλα άουτ σε κενή εστία. Πλασέ του Γκαϊτατζή στο 63΄ ο Δεληχατζής έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.  Στο 65΄η καλή προσπάθεια των φιλοξενούμενων και το σουτ του Πετρίδη σταμάτησε στον Καλαϊτζίδη. Στο 71΄οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση) με τον Γωνιάδη  να ευστοχεί και να γράφει το 2-0. Στο τελευταίο 10λεπτο το φάουλ του Νύρλα και το σουτ του Σιδηρόπουλου Χ. δεν ανησύχησαν τον Καλαϊτζίδη.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Παρχαρίδης (έδειξε 2η κίτρινη-κόκκινη στης καθυστερίσεις του αγώνα στον Τορομανίδη), Χασιώτης, Κουβαλάκης (Δράμας).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Σαβ. Καρυπίδης): ΚαλαΪτζίδης, Θάνος, Τσαμουρλίδης, Παρασκευάς, Δούπας, Χελιδώνης, Κυριζάκης (64’ Πελτέκης), Τορομανίδης, Σιμιτζάκης (84’ Αμπραχανιάν), Θεοδωράκης (61’ Γκαϊτατζής), Γωνιάδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΡ. ΒΡΥΣΗΣ (Δ. Τομπάζης): Δεληχατζής, Παπαδόπουλος Γ., Δανιηλίδης(43’ λ.τ. Παρράς), Μπρέγου, Βοτάρης, Κίτσας, Ejeloshani, Νύρλος (82’ Πάδρας), Σιδηρόπουλος Χ., Πετρίδης, Σιδηρόπουλος Π.