ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – Φ.Σ. ΚΟΖΑΝΗ 0 – 0 : Χωρίς νικητή το ντέρμπι

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – Φ.Σ. ΚΟΖΑΝΗ  0 – 0

Χωρίς νικητή το ντέρμπι

Ισόπαλο χωρίς γκολ, έληξε το εξ΄ αναβολής για το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής, γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στον Εορδαϊκό και την Κοζάνη.

Παρουσία 700 και πλέον φιλάθλων οι 2 ομάδες φάνηκαν κάπως κουρασμένες, δημιούργησαν και έχασαν από μια σπουδαία ευκαιρία στο πρώτο μέρος ενώ στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν περισσότερο την άμυνα τους, ο Εορδαϊκός είχε την πρωτοβουλία και κάποιες καλές ευκαιρίες αλλά το 0-0 δεν άλλαξε.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο 8ο το σουτ του Μαυροματίδη πέρασε άουτ ενώ στο 11ο το φάουλ του Μπίκου απέκρουσε δύσκολα ο Τζόρτζεβιτς και στο 21ο το πλασέ του Γιόνδη δεν βρήκε στόχο.

Στο 31ο ο Μπλιζνάκοφ σέντραρε ο Λιάμης έπιασε τη κεφαλιά για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Παπαδόπουλος.

Στο 37ο η Κοζάνη απάντησε στις ευκαιρίες όταν ο Βουτσιώτης εκτέλεσε φάουλ ο Ι. Τσικόπουλος έστρωσε με το κεφάλι στο Τάχια που έπιασε ένα δυνατό σουτ για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Περπερίδης.

Στην επανάληψη ο Εορδαϊκός εγκαταστάθηκε στα καρέ της Κοζάνης με τους φιλοξενούμενους να δίνουν χώρους.

Στο 49ο ο Μπλιζνάκοφ εκτέλεσε φάουλ ο Γιόνδης πρόλαβε την έξοδο του Τζόρτζεβιτς και ο Μαυροματίδης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά  ο σκόρερ υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.

Τρία λεπτά μετά σέντρα Μπλιζνάκοφ κεφαλιά Κλάζογλου άουτ και στο 57ο παρόμοια φάση με τη κεφαλιά να τη κάνει όμως ο Γιόνδης και τον Τζόρτζεβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 79ο κόρνερ Μπλιζνάκοφ κεφαλιά Γιόνδη άουτ και στο 82ο Μπλιζνάκοφ- Μαυροματίδης έπαιξαν το 1-2 αλλά το πλασέ του 2ου μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Μπουμαρσόπουλος (Παπαδημητρίου- Καρακώστας) Σ.Δ. Λάρισας. Έδειξε κίτρινες στους Χαραλαμπίδη Μ., Μπίκ, Τραυλό, Τάχια, Τσικόπουλος Ι.

Εορδαϊκός: Περπερίδης, Χαραλαμπίδης Μ., Σερσέμη, Λιάμης (75ο λ.τ. Σαββίδης), , Κλάζογλου, Κουλίδης (93ο λ.τ. Αμαραντίδης), Μπίκος, Χαραλαμπίδης Θ. (62ο Αμπατζίδης), Γιόνδης, Μπλιζνάκοφ , Μαυροματίδης.

ΚΟΖΑΝΗ: Τζόρτζεβιτς, Δινοβίτσης, Ηλίας, Τραυλός, Τάχιας, Ηλ. Τσικόπουλος, Γ. Τσικόπουλος, Τσαγκαλίδης (33ο Πετράκος), Παπαδόπουλος (78ο Αλμπάνης), Βουτσιώτης, Χαματάι (68ο  Ζαχαριουδάκης).