Εορδαϊκός-Δόξα Δράμας 0-3

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  0 – 3

Πέταξαν ο Μαυραετοί στην Πτολεμαΐδα

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι που έγινε στο τραγικό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Πτολεμαΐδας η Δόξα Δράμας πέτυχε εύκολη νίκη επί του Εορδαϊκού και θα πάει στο +3 στο ντέρμπι με την Καλαμαριά τη Κυριακή.

Από την άλλη ο Εορδαϊκός έμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από το τρίποντο και έτσι η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη έμεινε στο βαθμό.

Ο αγώνας έγινε μπροστά σε περίπου 500 φιλάθλους από τους οποίους οι 100 από τη Δράμα ανάμεσα τους και ο χρηματοδότης της ομάδας κ. Μπύρος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους πρωτοπόρους αφού στο 3’ του σουτ του Δουμάνη απέκρουσε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Περπερίδης (αν και είχε αντίθετη φορά στο σώμα του). Από την εκτέλεση η μπάλα έφτασε στον Ιότι που σέντραρε και ο αφύλακτος Πινδώνης με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο χωρίς ουσιαστικά να απειλούν με τον Εορδαϊκό να βγαίνει σιγά-σιγά μπροστά αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα πλην ενός σουτ του Μαυροματίδη στο 38 που έφυγε άουτ.

Στο 51’ σουτ του Δουμάνη απέκρουσε εντυπωσιακά ο Περπερίδης και στο επόμενο σουτ του Ιότι βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι (ο Γιόνδης στη συνέχεια σκόραρε αλλά ήταν οφ-σάϊντ). Ο  Εορδαϊκός απειλούσε με μακρινά σουτ όπως αυτό του Μαυροματίδη στο 56’ και στο 66’ ο Ιότι εκτέλεσε φάουλ ο Γαιδαρτζής που είχε μπει στο παιχνίδι πριν 7 λεπτά με προβολή έκανε το 0-2 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

Στο 81’ ο Καλλογιανίδης αν και αμαρκάριστος στο ύψος της περιοχής σούταρε άουτ και στο 85’ ο Δουμάνης μπήκε στη περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ για το Γαιδαρτζή για το τελικό 0-3.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Κατσικογιάννης, Καραλής, Μωϋσιάδης (ΕΠΣ Ηπείρου).

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ (Γ. Κουλίδης): Περπερίδης, Μπαλίτσας, Τσοαχαταρίδης, Σαββίδης, Λιάμης, Μπίκος, Περσίδης (77’ Ταμπά), Ν΄ Σο (67’ Καλογιαννίδης), Μπίκος, Ίβιτς, Βλαδίκας (69’ Χαραλαμπίδης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Ν. Καραμπετάκης): Σικαλιάς, Ρεβυθόπουλος, Βιτλής, Γκαρακλίδης, Παπαζαχαρίας, Ακασού (27’ λ.τ. Παπαζούδης), Σουάνης, Πινδώνης, Γιόνδης (59’ Γαιδαρτζής), Ιότι (73’ Μαρκόπουλος), Δουμάνης.

Πηγή: e-ptolemeos.gr

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ

Άνετο πέρασμα των «Μαυραετών» στην Πτολεμαΐδα, Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Καλαμαριά

Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τετάρτης, η εμβόλιμη 9η αγωνιστική για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής κατηγορίας, όπου η Δόξα Δράμας πέρασε με άνεση από την Πτολεμαΐδα, ο Απόλλων Καλαμαριάς ανέτρεψε το σκορ στις καθυστερήσεις επικρατώντας της Καβάλας, και πλέον θα ετοιμαστούν για το μεταξύ τους παιχνίδι την Κυριακή μέσα στη Δράμα. Όλα τα αποτελέσματα η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι σκόρερ, είναι: