ΚΑΛΙΦΥΤΟΣ ΠΑΝΔΡΑΜΑΙΚΟΣ
Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ

Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ, ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ Ο ΚΥΣΣΙΔΗΣ ΓΙΑ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟ

Μοιρασιά στον Ξηροπόταμo

Από ένα βαθμό πήραν Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου και Εθνικός Αστέρας Καλλιφύτου, σε αρκετά καλό κατά διαστήματα αγώνα.

ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ-ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 1-1: Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να δείξουν τον καλό τους εαυτό και μόνο στο πρώτο μέρος είχαν σχετικά καλή απόδοση. Οι φιλοξενούμενοι σε γενικές γραμμές ήταν ανώτεροι, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος επικράτησαν κατά κράτος, το τελικό αποτέλεσμα μάλλον τους αδικεί, ωστόσο είναι γεγονός πως μετά την ισοφάριση ο ρυθμός τους φάνηκε να ανακόπτεται. Τον αγώνα παρακολούθησαν λίγοι φίλαθλοι. Στο 3΄ ατομική ενέργεια και σουτ του Παρουτσή, η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στο 22΄ σουτ του Κωνσταντινίδη στο χέρι του Μωυσίδη και στο πέναλτι ευστόχησε ο Κωνσταντινίδης. Στο 35΄ ωραίο φάουλ του Μύγα, η μπάλα αναπήδησε μπροστά στον Ιακωβίδη, χτύπησε στο στήθος του και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ψηλοκρεμαστό φάουλ του Μύγα, κεφαλιά από καλή θέση του Θ. Κυσσίδη, άουτ. Στο 42΄ ωραίο, δυνατό σουτ του Δερμεντζή πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 47΄ ο Στάικος έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Παρουτσή, το κοντινό σουτ του οποίου έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 58΄ ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Παρουτσή στο κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μύγας σκόραρε, όμως το γκολ ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με υπόδειξη του επόπτη Κετσιμπάση. Στο 64΄ σέντρα του Στάικου και με κεφαλιά ο Θ. Κυσσίδης ισοφάρισε, στο 65΄ ο Ιακωβίδης απέκρουσε σε κόρνερ σουτ του Ορφανίδη. Στο 86΄ φάουλ του Μύγα, κοντινή κεφαλιά του Στάικου δε βρήκε στόχο, στο 88΄ φάουλ του Κιουμουρτζή, ωραία κεφαλιά του Παναγιώτου στην αγκαλιά του Καρασάββα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Ξηροπόταμο που ήταν υποφερτός μόνο στο πρώτο μέρος, ξεχώρισαν οι Κωνσταντινίδης, Δερμεντζής. Από την Καλλίφυτο που κέρδισε ξεκάθαρα τις εντυπώσεις, κυρίως στην επανάληψη, ξεχώρισαν οι Κ. Κυσσίδης, Ταχτσόγλου, Ορφανίδης. Πολύ καλή η διαιτησία του Πουλικίδη (Κετσιμπάσης, Αθανασίου).

ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ: Ιακωβίδης, Κιουμουρτζής, Γ. Δημίου, Καρατζάς, Ακριτίδης, Δερμεντζής, Παπαγεωργίου (90΄ Πάνος), Τ. Δημίου, Κωνσταντινίδης, Φωτιάδης (66΄ Παναγιώτου), Παϊσίδης.

ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ: Καρασάββας, Μωυσίδης, Καραγκιοζίδης, Κ. Κυσσίδης, Ταχτσόγλου, Παυλίδης (46΄ Στάικος), Θ. Κυσσίδης, Ορφανίδης, Γεωργιάδης, Παρουτσής, Μύγας.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΘΩΜΑΣ ΜΑΤΡΑΚΟΥΚΑΣ (Καλλίφυτος): Αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους. Το παιχνίδι είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες, που έχουν ως στόχο τη σωτηρία. Η ομάδα μου έπαιξε αρκετά καλά, το τελικό σκορ μας αδικεί. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών μας, μας έλειπε απλά η λεπτομέρεια στην τελική προσπάθεια. Είχαμε ορισμένες απουσίες, στο μέλλον θα πάμε καλύτερα. Διαθέτουμε πολύ καλούς παίκτες, αν είχαμε και μεγαλύτερη βαθμολογική άνεση, τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα.

ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΑΧΑΡΙΔΗΣ (Ξηροπόταμος): Θα ήθελα κι εγώ να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλον τον κόσμο. Στο πρώτο μέρος σταθήκαμε αρκετά καλά, προηγηθήκαμε στο σκορ και μπορούσαμε να είχαμε κάνει το 2-0 στην ευκαιρία του Δερμεντζή και θα είχαμε «καθαρίσει» το ματς. Δυστυχώς στην επανάληψη η εικόνα μας δεν ήταν καλή. Αυτό το 20ήμερο των διακοπών μας αποσυντόνισε και δεν μπορέσαμε να δουλέψουμε λίγο παραπάνω στη φυσική κατάσταση, κάτι που φάνηκε στο β΄ ημίχρονο, όπου η Καλλίφυτος ήταν σαφώς ανώτερη και μπορούσε να είχε «γυρίσει» τον αγώνα. Όσον αφορά τις μεταγραφές, γίνονται κάποιες κινήσεις ενίσχυσης, αυτά είναι θέματα της διοίκησης.