Εύκολα η Δόξα, 4-1 το Ν. Σιδηροχώρι

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ

Παίζοντας με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή η Δόξα Δράμας δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με σκορ 4-1 της συνονόματής της από το Ν Σιδηροχώρι Κομοτηνής, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει στην έδρα της και πάλι τον Έβρο Σουφλίου.

Τα γκολ

9’ Σέντρα του Ντος Σάντος από τα δεξιά, σουτ του Αθανασιάδη μέσα από την

περιοχή και έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

28’ Με ωραία ατομική ενέργεια του Σπάσιτς, πλάσαρε και έκανε το 2-0.

58’ Από λάθος του τερματοφύλακα του Νέου Σιδηροχωρίου, επωφελήθηκε ο Ντος Σάντος που σούταρε σε κενή εστία κάνοντας το 3-0.

74’ Ατομική προσπάθεια του Βιτλή από τα αριστερά, ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και δόθηκε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Πετρόπουλος κάνοντας το 4-0.

77’ Σέντρα ακριβείας από τα αριστερά των παικτών του Σιδηροχωρίου, έπιασε την

κεφαλιά ο Μαυρόπουλος και σημείωσε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους

(4-1).

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σιδηρόπουλος, Βασιλόπουλος (ΕΠΣ Έβρου), Κηλικιώτης (ΕΠΣ Ξάνθης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Καράδαης, Κελεσίδης, Βιτλής, Χαριτωνίδης, Βραμέντσαλης, Μπάμπουρας (62’ Στόικος), Πετρόπουλος, Αθανασιάδης, Μαρκόπουλος (65’ Κονταξής), Ντος Σάντος, Σπάσιτς (57’ Κανετίδης).

ΔΟΞΑ Ν. ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙΟΥ: Ποιμενίδης, Αμοιρόπουλος, Μαραγκός, Λέφης, Σουλτανίδης (58’ Παναγιώτου), Δεμερτζίδης, Παππούς (64’ Ντράτση), Γάιδας, Δανίδης, Ξενονδοχίδης (58’ Μαυρόπουλος), Χατζηπαπάς.

Στην ημίωρη παράταση προκρίθηκε ο Νέστος, 1-4, κ.α. 1-1 στην Θαλασσιά

Ο Νέστος Χρυσούπολης λύγισε την αντίσταση της Αναγέννησης Θαλασσιάς στην

παράταση, με 1-4 (1-1κ.α.), για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του 43ου Κυπέλλου

Ερασιτεχνών Ελλάδας και πήρε την πρόκριση στον τελικό του 1ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο μέτριο α’ ημίχρονο, η εικόνα στην επανάληψη ήταν καλύτερη και το 90λεπτο έληξε ισόπαλο με 1-1 αλλά και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Στο ξεκίνημα της παράτασης έγινε το 1-2, στο ξεκίνημα του 2ου

ημιχρόνου της παράτασης το 1-3 και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα διαμορφώθηκε το τελικό 1-4. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 57ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Μπαϊρακταρίδης και δεν άντεξαν στην πίεση των Κυπελλούχων της ΕΠΣ Καβάλας στην παράταση.

Τα γκολ

Στο 19 μπαλιά του Σαρηγιαννίδη για τον Πεντεζίδη που πλάσαρε τον Αϊβαζίδη και

1-0.

Στο 58 φάουλ του Δεσύλλα στο 2ο δοκάρι, πλασέ του Φραγκούλη και 1-1.

Στο 1ο λεπτό της παράτασης (91), μπαλιά του Κούτεφ, γυριστό σουτ του

Μελισσόπουλου και 1-2.

το 107 σουτ του Μελισσόπουλου, απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά

με κεφαλιά ο Δεσύλλας έκανε το 1-3.

Στο 120 ο Μελισσόπουλος πέρασε και τον τερματοφύλακα για το τελικό 1-4.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Γεωργιτσόπουλος, Χασιώτης, Τσακίρης (ΕΠΣ Δράμας).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ: Ηλιάσκος, Μπαϊρακταρίδης, Κοτζάκελης, Σαρηγιαννίδης Αλ., Ματζαρίδης, Τουργαϊδης Κ., Χατζηπαρασκευάς (69’ Κελίδης), Πεντεζίδης Παν. (106’ Παπαδημητρίου), Σαρηγιαννίδης Π., Κιαχίδης (55’ Χριστοφορίδης).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ: Αϊβαζίδης, Κούτρας, Μαρκάκης, Φραγκούλης, Γαμβρελής, Παπαδάτος, Λάσπατζης, Γκατζολάρι (46’ Δεσύλλας), Λαζαρίδης Γ. (46’ Μπουλγκούρας), Κούτεφ, Τζοσκούν Κιοσέ (66’ Μελισσόπουλος).

Αποκλείστηκε ο Οδυσσέας. Ήττα με 0-1 από τον Έβρο Σουφλίου

Μόλις 90 λεπτά κράτησε τελικά η συμμετοχή του Οδυσσέα Αναγέννησης στο Κύπελλο Ερασιτεχνών, καθώς στο ματς της 1ης αγωνιστικής οι Σερραίοι γνώρισαν την ήττα με 1-0 από τον Έβρο Σουφλίου στο Σιδηρόκαστρο και αποκλείστηκαν. Μπορεί οι Θρακιώτες να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα, αφού μέχρι και πριν από λίγο καιρό ήταν «στον αέρα» η συμμετοχή τους στις διοργανώσεις, ωστόσο ήρθαν στις Σέρρες, έπαιξαν και με το γκολ του Λειβαδιώτη στο 81΄ πήραν τη νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τη Δόξα Δράμας.

Βέβαια από τις αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα φάνηκε ότι ο Οδυσσέας δεν έδωσε ιδιαίτερη βαρύτητα στον αγώνα, θέλοντας πιθανόν να αποφύγει και τα συνεχόμενα παιχνίδια Τετάρτη-Κυριακή και πλέον επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα, την κατάκτηση του και αν αυτή έρθει στα play off ανόδου στην Γ΄ Εθνική, καθώς αυτός ήταν εξ αρχής ο μεγάλος στόχος.

Αντίπαλος των δύο ομάδων στο ματς ήταν και οι δυνατή βροχή που έπεφτε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και δεν ευνόησε τις συνθήκες για καλό ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα να σημειωθούν λιγοστές φάσεις και ουσιαστικά να κερδίσει ο πιο τυχερός. Μάλιστα μετά το 0-1 οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Εμρέ.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Δημητριάδης (ΕΠΣ Χαλκιδικής), Παπαδόπουλος Τρ., Τσιότσος (ΕΠΣ Μακεδονίας).

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ: Σαμαράς, Πασούδης, Μπάση, Μιλένκοβιτς (60’ Κρίτσκας), Ζάντσιος, Μπίντσης (46’ Μιντιούρης), Κούτλας, Μουρατίδης, Τσιφτελίδης, Βεζυρόπουλος, Παναγιωτίδης (60’ Παπαβασιλείου).

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ: Μπινόπουλος, Μπάμνιος, Φακίτσας, Λειβαδιώτης, Λίτσιος, Χατζάκος, Μεμέτ, Δραγανίδης (76’ Τζελέπης), Μερτίκας (87’ Δροσάκης), Χιζανασβίλι, Ζυγκερίδης.