FOOTBALL LEAGUE

Ημέρα Καβάλας η 10η αγωνιστική

Με την Καβάλα να είναι η μεγάλη κερδισμένη, μετά τη νίκη της μέσα στις Σέρρες και με Βέροια, Ολυμπικό Βόλου και Πιερικό να μετρούν απώλειες, ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα του ομίλου του βορρά στην Football League,Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώτοι σκόρερ, είναι:

Τα αποτελέσματα

10η Αγωνιστική

Θεσπρωτός        –              Απόλλων Πόντου  (ανεβλήθη)

Λουσέρο             Αλμωπός Αριδαίας         3

Αυτογκόλ: Ποζατζίδης (Ν. Τρίγλια), Παντεκίδης (Καβάλα). Μεντί (Πιερικός)

Τα παιχνίδια

ΠΟΝ ΤΡΙΓΛΙΑΣ – ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ  2 – 0

Ο ΠΟΤ επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού Βόλου, στο γήπεδο της Τρίγλιας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Football League.

Ο σύλλογος της Χαλκιδικής άνοιξε το σκορ στο 41’ με τον Τότσκα. Το τελικό αποτέλεσμα (2-0) διαμόρφωσε ο Ποζατζίδης με κεφαλιά στο 57’, μετά από σέντρα του Τότσκα.

Με αυτή τη νίκη η Τρίγλια ανέβηκε στην 6η θέση και τους 12 βαθμούς. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός Βόλου έμεινε στους 13 βαθμούς.

Τρίγλια (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Γαλούπης, Αγγ. Παπαστεριανός, Βοσκόπουλος, Μαν. Παπαστεριανός, Ζγκούρι (64′ Σαρβανίδης), Δόρης (83′ Τσακμάκης), Τότσκα (83′ Σμυρλής), Μπρίτο (64′ Ευθυμιάδης), Ποζατζίδης.

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Ξενοδόχοφ, Σκοπελίτης (88′ Πέλκας), Μπουτζίκος, Χολέβας, Γιαννίτσης, Γκιοατά (75′ Κολέλα), Κόλα, Τσαγκαλίδης (62′ Βασιλούδης), Βουκελάτος (75′ Νικλητσιώτης), Ερέρα (46′ Τζούριτς), Παπαδημητρίου

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ  3 – 1

Ο Χαντζάρας σκόραρε δυο φορές και έδωσε και μια ασίστ και ο Αλμωπός Αριδαίας επικράτησε 3-1 εντός έδρας του Πιερικού.

Στις νίκες επέστρεψε μετά από δυο ήττες και μια ισοπαλία ο Αλμωπός Αριδαίας, ο οποίος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χαντζάρα που σημείωσε δυο γκολ και μια ασίστ επικράτησε 3-1 εντός έδρας του Πιερικού.

Πλέον με αυτή τη νίκη ο Αλμωπός Αριδαίας έφτασε τους εννια βαθμούς, ενώ ο Πιερικός έμεινε στους 14.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από πάσα του Κουρουπή στον Χαντζάρα αυτός με σουτ έκανε το 1-0.

Ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από λάθος πάσα του τερματοφύλακα Τζήμα ο Μάνιος έδωσε στο Χαντζάρα ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.

Το 3-0 έγραψε στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάνιος, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Χαντζάρα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη.

Το μόνο που κατέφερε ο Πιερικός ήταν να μειώσει στο 87ο λεπτό με αυτογκόλ του Μεντή σε 3-1.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Βενέτης (90′ Μουτζούρης), Κουρούπης, Μάνιος (81′ Γκέσιος), Ρογγότης, Μανίσογλου (73′ Μεντής), Έππας, Ασλαμπάνογλου, Κολτσίδας, Πέττας (81′ Τούφας), Χαντζάρας (73′ Αμαραντίδης).

Πιερικός (Παναγιώτου – Θεοδοσιάδης): Τζήμας, Τακίδης (46′ Τοπαλίδης), Γιαλαμίδης, Κανταρτζής, Μακρής (70′ Τουλίκας), Δεμηρτζόγλου, Χαρτσιάς (70′ Κουκοδήμος), Ίτσιος, Ιντζόγλου, Κυβελίδης (46′ Ντόσης), Παπαδόπουλος (14′ λ.τ Μηλιώτης).

ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΒΕΡΟΙΑ  0 – 0

Συνεχίζει να προβληματίζει η ΒΕΡΟΙΑ, η οποία “κατάφερε” να μην κερδίσει την ουραγό ΑΕΠ Κοζάνης εκτός έδρας, μένοντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς στο 0-0 (μετά το εντός έδρας με την Τρίγλια), για την πρεμιέρα του β’ γύρου του πρωταθλήματος της FL.

Η “Βασίλισσα” παρουσίασε και πάλι το κακό της αγωνιστικό πρόσωπο, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη προσπάθησε περισσότερο, είχε τις ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Πόζογλου, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το νικητήριο γκολ, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε αγωνιστική κρίση!

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό και οι φάσεις ήταν λιγοστές. Οι καλύτερες στιγμές της ΒΕΡΟΙΑΣ ήταν στο 7’ ένα μονοκόμματο σουτ του Καραγιάννη μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ και μια κεφαλιά του Σκόνδρα στο 26’ μετά από κόρνερ του Καραγιάννη που είχε την ίδια κατάληξη.

Οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα είχαν μια καλή φάση, όταν από καραμπόλα στο 35’ μετά από απόκρουση του Σκόνδρα, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Νικολίτσα και κατέληξε άουτ, λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Βελλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της “Βασίλισσας” μπήκαν πιο αποφασιστικοί στο γήπεδο και στο 47′ ο άγγιξαν το γκολ, όμως ο Πόζογλου με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, μετά από σέντρα του Μπουκουβάλα!

Στο 61’ ο Λουκίνας με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα πάλι ο Λουκίνας απείλησε την εστία της ΑΕΠ όταν επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν σε κάποια κόντρα επίθεση να κάνουν τη ζημιά και στο 60’ ο Τρομπούκης έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Πάλλας δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 66’ το σουτ του Νικολίτσα μέσα από την περιοχή, κόντραρε στον Σκόνδρα και κατέληξε κόρνερ.

Οι Βεροιώτες προσπάθησαν παίζοντας φουλ επίθεση στα τελευταία λεπτά αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την καλοστημένη μεσοαμυντική διάταξη των γηπεδούχων, οι οποίοι στο 86′ είχαν μια ακόμη καλή στιγμή αλλά το σουτ του Λι μέσα από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Βελλίδη.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Νικολίτσας.

ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ: Σταυρίδης, Τρομπούκης (77’ Κυριαλάνης), Τσικόπουλος, Κοτταρίδης, Ταίρης, Ντούκα, Πάλλας (90′ Ντινόπουλος), Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Αιχμαλωτίδης (54’ Λι), Φωλίνας.

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (46’ Πεταυράκης), Σκόνδρας, Οικονόμου (85′ Μπλέτσας), Βεργώνης, Καραγιάννης (72’ Μούργος), Μαραγκός, Πασάς, Πόζογλου (72’ Αποστολόπουλος), Σιμόνι (46’ Λουκίνας).