Κέρδισε τις εντυπώσεις το Προαστειο :«Πάγωσε» στο 90΄ ο Πανδραμαϊκός

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟ, ΠΟΥ «ΑΡΠΑΞΕ» ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΤΗΣ ΙΣΟΠΑΛΙΑΣ

«Πάγωσε» στο 90΄ ο Πανδραμαϊκός

Δραματικό φινάλε είχε η αναμέτρηση του Πανδραμαϊκού με το Προάστειο, όπου οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν στην τελευταία φάση να ισοφαρίσουν και να «κλέψουν» τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΠΡΟΑΣΤΕΙΟ 2-2: Λιγότεροι από κάθε άλλη φορά, όμως ηρωικοί, ήταν οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν τον αγώνα, που διεξήχθη μέσα σε τσουχτερό κρύο. Μέτριο πρώτο μέρος είχε ο Πανδραμαϊκός, που βελτίωσε πολύ την εικόνα του στην επανάληψη, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να διασφαλίσει το σκορ, ωστόσο παρόλο που προηγήθηκε δύο φορές, τελικά δεν μπόρεσε να κερδίσει. Από την άλλη μεριά, το Προάστειο κέρδισε τις εντυπώσεις και με την εμφάνισή του έπεισε πως σε καμία περίπτωση δεν του αρμόζει η τελευταία θέση στη βαθμολογία. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλοί, στην επανάληψη κράτησαν το σκορ, δεν το έβαλαν κάτω και τελικά δικαιώθηκαν στο τέλος. Είναι γεγονός, επίσης, πως οι γηπεδούχοι είχαν ορισμένες αλλαγές στη σύνθεσή τους, ίσως διότι ο Θεοφύλακτος Νικολαϊδης ήθελε να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 7΄ μπάσιμο του Λίπο στην περιοχή και συρτό σουτ, για να αποκρούσει σωτήρια με τα πόδια ο Λάζογλου. Στο 9΄ σουτ του Λίπο στο χέρι του Βασιλειάδη, παρά τις διαμαρτυρίες του Προαστείου πως ήταν ακούσιο, δόθηκε πέναλτι και ευστόχησε ο Στέλιος Πατένταλης. Στο 17΄ σουτ του Παπακωνσταντίνου έξω από την περιοχή δίπλα από το κάθετο δοκάρι, στο 22΄ πολύ ωραία μπαλιά του Κωνσταντινίδη στον Σωτηριάδη, που έπιασε μονοκόμματο σουτ, ελάχιστα άουτ. Στο 30 κάθετη μπαλιά του Κωνσταντινίδη στον Γιώργο Μουχτάρη, που με άψογο πλασέ, ισοφάρισε. Στο 35΄ ο Μουχτάρης τροφοδότησε τον Κωνσταντινίδη, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Γιαζγκουλίδης. Στο επόμενο λεπτό, ο Σωτηριάδης βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής απέναντι από τον Γιαζγκουλίδη, πλάσαρε όμως άουτ. Στο 48΄ ο Σωτήρης Υψηλός με εξαιρετική φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 2-1. Ο ίδιος παίκτης στο 53΄ έπιασε ωραίο σουτ, άουτ, ενώ στο 64΄ ο Πατένταλης από πολύ καλή θέση είχε δυνατό σουτ, άουτ. Νέα ευκαιρία για τον Πανδραμαϊκό στο 74΄, όταν ο Λάζογλου με τα πόδια απέκρουσε συρτό σουτ του Βάντση, ενώ στο 82΄ φάουλ του Υψηλού έπεσε και απέκρουσε στη γωνία ο Λάζογλου. Στο 90΄ κόρνερ του Μουχτάρη, σύγχυση στην περιοχή και ο Ιωσήφ Χατζηλιάς με προβολή, ισοφάρισε.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Πανδραμαϊκό ξεχώρισαν οι Λίπο, Καρατάσιος, Υψηλός και Μητρούσης. Από το Προάστειο κορυφαίος σε απόδοση ο Μουχτάρης και τον ακολούθησαν οι Κωνσταντινίδης, Κασαπίδης, Αντ. Βασιλειάδης, ενώ καλές επεμβάσεις είχε ο Λάζογλου. Στο 88΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λίπο

Διαιτήτευσε ο Μαμσάκος (Χατζηκυριάκου, Μικρούλης).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Γιαζγκουλίδης, Παπακωνσταντίνου, Κιάκος, Πατένταλης, Μητρούσης, Λίπο, Καρατάσιος, Μπαμπαλής (70΄ Βάντσης), Παναγιώτου (46΄ Ιωαννίδης), Υψηλός, Σερέτης (85΄ Χατζηπαναγιώτου).

ΠΡΟΑΣΤΕΙΟ: Λάζογλου, Κορωνιός, Κανελλόπουλος, Κασαπίδης, Αντ. Βασιλειάδης, Μαρινίδης, Σωτηριάδης (77΄ Αγελαδάρης), Σαλπιστής, Κωνσταντινίδης (83΄ Παρασχίδης), Μουχτάρης, Λέκοβιτς (62΄ Χατζηλίας).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Στο πρώτο μέρος είχαμε πολύ μέτρια απόδοση και ο αντίπαλος ήταν καλύτερος. Σε καμία περίπτωση, πάντως, δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο. Στην ανάπαυλα με ορισμένες κινήσεις προσπαθήσαμε να γίνουμε πιο επιθετικοί, προηγηθήκαμε στο σκορ και χάσαμε κλασικές ευκαιρίες, όμως στην τελευταία φάση του αγώνα δεχθήκαμε την ισοφάριση. Προσωπικά κρατώ την εμφάνιση και την απόδοσή μας του δευτέρου ημιχρόνου, θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τα λάθη μας. Το Προάστειο άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΜΠΡΙΚΙΔΗΣ (Προάστειο): Η ομάδα μου πραγματοποιεί πολύ καλές εμφανίσεις, όμως δεν ανταμείβονται με τα ανάλογα αποτελέσματα. Χάσαμε μέχρι τώρα βαθμούς από ατυχία, αντίθετα με σήμερα, που ευτυχήσαμε στο τέλος να ισοφαρίσουμε. Σήμερα έπαιζε η ομάδα της γειτονιάς μου με την ομάδα της καρδιάς μου. αυτό το θετικό αποτέλεσμα θα ανεβάσει το ηθικό των παικτών μας και θα παλέψουμε ως το τέλος για το θαύμα. Η ομάδα μας ενισχύθηκε με νέες μεταγραφές, οι παίκτες έχουν σύμπνοια μεταξύ τους και δείχνουν αγωνιστικότητα. Σίγουρα ο στόχος της σωτηρίας είναι πολύ δύσκολος, πλην όμως θα προσπαθήσουμε μέχρι το τέλος. Ο Πανδραμαϊκός κατά κάποιο τρόπο φάνηκε πως μας υποτίμησε, λόγω της βαθμολογικής μας θέσης.