FOOTBALL LEAGUE

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΚΑΒΑΛΑ  0-1

Μεγάλο διπλό οι «Αργοναύτες»

Η Καλαμάτα έχασε δίκαια από την Καβάλα με 0-1 στο γήπεδο της Παραλίας και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στη Γ’ Εθνική. Πάντα σε επαφή με τις πρώτες θέσεις η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, διατηρεί τις ελπίδες της για άνοδο…

Η Μαύρη Θύελλα μπορστά σε αρκετούς φίλους της που θέλησαν να την στηρίξουν, δεν μπήκε ποτέ στο ματς. Η Καβάλα ήταν καλύτερη και απείλησε πρώτη με τον Ορφανίδη στο 36′. Δοκάρι είχε μάλιστα η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη στο 47′ σε κεφαλιά του Μαρκόπουλου.

Ένα λεπτό μετά με την Καλαμάτα να μην έχει βρει τα πατήματά της, η Καβάλα άνοιξε το σκορ. Ωραία σέντρα από δεξιά του Ορφανίδη, η μπάλα θα φτάσει στο δεύτερο δοκάρι στον Μαϊδανό, ο οποίος σαν σε προπόνηση έκανε το 0-1.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου αν και ανέβηκε, δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Μία εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου στο 88ο λεπτό βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα Δήμιζα, στη μοναδική φάση που ο πορτιέρο των Αργοναυτών χρειάστηκε να επέμβει.

Το 0-1 έμεινε ως το τέλος και η Καλαμάτα βρίσκεται κοντά στον υποβιβασμό…

ΚΑΛΑΜΑΤΑ(Αναστόπουλος): Στεφανάκος, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Γκιοατά, Τριποτσέρης, Ζαχαρόπουλος, Οσμάνατζιτς, Νατσιόπουλος, Ιντρίσσι (26′ λ.τρ. Πετσίτης – 68′ Φορτουόζο), Τριανταφυλλάκης (76′ λ.τρ. Πανάγου), Αλεξόπουλος.

ΚΑΒΑΛΑ (Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κερθι, Ορφανίδης, Καθάριος (64′ Παπαδόπουλος), Στίκας, Μαϊδανος, Ορφανίδης (84′ Αρναούτογλου), Κουτσούμπας, Σκαθαρούδης (77′ Παπαστεριανός).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΒΕΡΟΙΑ  2-4
Ήταν και πάλι «Βασίλισσα»

Η Βέροια έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά επικράτησε με 2-4 του Θεσπρωτού στην Ηγουμενίτσα και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Football League.

Η Βέροια μπήκε πολύ δυνατά και ήταν κυρίαρχη στο ματς. Ενώ κατάφερε μόλις στο 2′ να ανοίξει το σκορ. Ο Πόζογλου έβηαλε στον κενό χώρο τον Πασά ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 0-1. Πριν συνέλθει ο Θεσπρωτός δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Ο Πόζογλου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο ίδιος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι στο 11′ για το 0-2.

Στα τελευταία λεπτά όμως του πρώτου ημιχρόνου η Βασίλισσα του Βορρά χαλάρωσε και μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκε να χάνει το προβάδισμά της.

Στο 42′ μετά από κόρνερ, ο Κόλλας έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-2. Και στο 46′ ο Πόζογλου ανέτρεψε τον Ευθυμίου και ο Κόλλας έκανε το 2-2.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Βέροια μπήκε αποφασισμένη να ξεμπερδεύει με το ματς. Απείλησε με τον Σιμόνι στο 56′ και τον Πόζογλου στο 62′ με εκτέλεση φάουλ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Πασάς στο 66′ από κοντά!

Η λύτρωση ήρθε τελικά στο 72′. Ο Μπλέτσας με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του Κινάλη, γράφοντας το 2-3! Και στις καθυστερήσεις με τον Θεσπρωτό να έχει βγει μπροστά για να ισοφαρίσει έχοντας αφήσει κενά πίσω, η Βέροια έφτασε και σε τέταρτο γκολ με τον Σιμόνι στις καθυστερήσεις μετά από ωραία αντεπίθεση και παράλληλη μπαλιά του Πασά.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κινάλης, Ζούρκος Αλ., Κόλλας, Καρβούνης, Κοντοές, Κολτσίδας, Σερβιλάκης, Ραμίρεζ, Δημητρούλας(69′ Καζβιρόπουλος), Μπίκας(73′ Νταλα Κόστα), Ευθυμίου(83′ Κωνσταντίνου)

ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Γεωργιάδης, Μπλέτσας, Μανιώτης, Στάμου, Ταϊρης, Βεργώνης(79′ Πολύζος), Πέντα(41′ Ζούρκος, 46′ Σιμόνι), Καραγιάννης, Πόζογλου, Πασάς.

ΑΙΓΑΛΕΩ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-0
Του έκοψε την φόρα

Νίκη – μισή παραμονή για το Αιγάλεω που επικράτησε με 1-0 των Τρικάλων με την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη να χάνει την ευκαιρία να κλειδώσει την άνοδο στην Super League 2.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετό άγχος αφού «παίζονταν» πολλά στον αγωνιστικό χώρο του “Σταύρος Μαυροθαλασσίτης”. Τα Τρίκαλα κατέβηκαν και με πολλές απουσίες στην Αθήνα και έδειχναν ασύνδετα. Το σουτ του Γκότοβου στο 33′ δεν βρήκε εστία, αλλά καταγράφηκε ως η πρώτη τελική στο ματς. Ενώ στο 45′ το πλασέ του Παπαγεωργίου μπλόκαρε ο Σικαλιάς στην τελευταία φάση των πρώτων 45 λεπτών.

Ελαφρώς καλύτερο το δεύτερο ημίχρονο. Παράλληλη σέντρα του Γουερέ σουτ του Καλλέργη στην κίνηση, η μπάλα μόλις αουτ στο 48′. Στο 56′ ο Φαρινόλα νικήθηκε από τον Ζαρόπουλο στο 56′.

Στο 61′ όμως ο πολύπειρος επιθετικός με διπλή προσπάθεια νίκησε τον πορτιέρο των Τρικάλων και έκανε το 1-0! Ο ΑΟΤ θέλησε να αντιδράσει. Το γυριστό σουτ του Τσίπρα στο 64′ δεν βρήκε εστία στην μοναδική ευκαιρία των πρωτοπόρων στο ματς, αφού στη συνέχεια το Σίτι διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, έκανε και οικονομία χρόνου και έφτασε στην σπουδαία νίκη, μισή παραμονή για την ομάδα του Θωμά Γράφα.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ιωαννίδης, Παπανικόλας, Γκότοβος, Λάσκαρης, Γουερέ (78’ Σταματάκης), Μαχαίρας, Φαρινόλα (83’ Λάμπρου), Καλλέργης (53΄Καπός), Τσιλιγκίρης

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ: Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος (85’ Ποζατζίδης), Ριζογιάννης, Γιαννίτσης, Παπαγεωργίου, Πελάεθ, Τσίπρας, Ντούνης (77’ Γρηγορόπουλος), Άλεξιτς (60’ Πέλκας)