ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 0 – 1

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  0 – 1

Απέδρασε και από την Χαλάστρα

Ο σύλλογος από την Καλαμαριά πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και παρέμεινε σε απόσταση δύο βαθμών από την πρωτοπόρο Δόξα. Από το 19’ οι Πόντιοι αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς σε εκείνο το λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Σαμαρά να αποβάλλεται. Ο Μένκα απέκρουσε την εκτέλεση και το αποτέλεσμα έμεινε στο μηδέν.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και είχαν δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο, προτού ανοίξουν το σκορ. Μετά το γκολ υπήρξε ένταση ανάμεσα στον προπονητή, Γιάννη Κερλίδη, με τον πάγκο των Ποντίων, που εντέλει οδήγησε στην αποβολή του τεχνικού του Καμπανιακού.

6’ Μονοκόμματο σουτ του Αμαραντίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Μπόικος.

21’ Ο Σαμαράς υποκύπτει σε παράβαση πέναλτι, αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα, ο Στεφανίδης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μένκα κράτησε ανέπαφη την εστία του.

36’ Εκτέλεση φάουλ από το Στεφανίδη για τους γηπεδούχους, με τον Μένκα να δίνει τέλος στη φάση με διπλή επέμβαση.

41’O Πόποβιτς το διαγώνιο σουτ που καταλήγει άουτ.

46’ Σουτ από τον Ταβάρες, μπλοκάρει ο Μπόικος.

47’ Ο Κυβελίδης κάνει το σουτ από πλάγια αλλά η μπάλα αποκρούεται από το δοκάρι.

51’ Σουτ του Πόποβιτς, απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ ο Μπόικος.

73’ Φάση διαρκείας από κόρνερ για τον Απόλλωνα με τελικό αποδέκτη τον Ν’ Λουντούλου ο οποίος σουτάρει και βρίσκει το δοκάρι.

75’ Ο Γεωργιάδης με σουτ από την περιοχή κάνει το 1-0, λυτρώνοντας τους «Πόντιους».

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Μπουμαρσόπουλος, Παπαδημητρίου, Νίκζας (Λάρισας).

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Γ. Κερλίδης): Μπόικος, Κασαπίδης, Αλμπάνης, Πανούσης, Ρακαβίνας, Ασλαμπάνογλου, Λεφίδης (67’ Μπιτσικόπουλος), Μενιγκάλι (69’ Αριζάνης), Προβατίδης, Στεφανίδης, Μπάλιος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Κ. Γεωργιάδης): Μένκα, Αμαραντίδης, Κυβελίδης (64’ Χασομέρης), Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ν’ Λουντούλου, Πόποβιτς (92’ Χατζηδημητρίου), Ταβάρες, Καλαϊτζίδης (23’ Λιόνης), Καλογέρης.