ΚΥΡΓΙΑ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 2-1 : Νίκη-«χρυσάφι» των Κυργίων

ΑΝΕΤΡΕΨΑΝ ΤΟ ΣΚΟΡ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΥΟ ΔΟΚΑΡΙΑ

Νίκη-«χρυσάφι» των Κυργίων

Νίκη-βάλσαμο πέτυχαν τα Κύργια, μετά από 12 συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς «τρίποντο», καταβάλλοντας την αντίσταση του Πανδραμαϊκού και βελτίωσαν τη θέση τους στη βαθμολογία.

ΚΥΡΓΙΑ-ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 2-1: Σε μέτριο αγωνιστικό χώρο διεξήχθη ο αγώνας, με ψιλόβροχο στην επανάληψη και εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς αγχωμένοι, ωστόσο είχαν πάθος για τη νίκη και δικαιώθηκαν, πανηγυρίζοντας δεόντως στο φινάλε για την επιτυχία τους. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, προσπάθησαν και στην επανάληψη, στάθηκαν όμως άτυχοι στις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης ήταν η γρήγορη ισοφάριση των Κυργίων στο πρώτο ημίχρονο.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 3΄ ωραίος συνδυασμός Σερέτη, Περπερίδη, Παπακωνσταντίνου, αριστερό διαγώνιο σουτ του τελευταίου, άουτ. Στο 11΄ φάουλ του Υψηλού από πλάγια στο κάθετο δοκάρι, στο 20΄ ο Βέργος «έστρωσε» στον Τουλκερίδη, το συρτό σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Στο 32΄ κάθετη μπαλιά του Λίπο στον Παπακωνσταντίνου, που πρόλαβε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μέσα (0-1). Στο 35΄ ο Γιαζγκουλίδης ανέτρεψε τον Βέργο και στο πέναλτι ευστόχησε ο Μπεζιργιάννης. Στο 43΄ ο Γιαζγκουλίδης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ, κοντινό σουτ του Τουλκερίδη. Στο 56΄ μετά από κόρνερ του Υψηλού, ο Πατένταλης από καλή θέση έπιασε κοντινή κεφαλιά, άουτ. Στο 60΄ ο Βέργος από πλάγια εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από ένα όμιλο παικτών, αναπήδησε και κατέληξε στα δίχτυα (2-1). Στο 72΄ ο Πιστικός τροφοδότησε τον Βάντση, που έπιασε ωραίο πλασέ και απέκρουσε σωτήρια ο Ακριτίδης. Στο 81΄ σουτ του Περπερίδη στο κάθετο δοκάρι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τα Κύργια που έπαιξαν ψυχωμένα, κυρίως στο δεύτερο μέρος, διακρίθηκαν οι Βέργος, Πρίτσιου, Μπεζιργιάννης, Ζεκερίδης. Από τον Πανδραμαϊκό ξεχώρισαν οι Περπερίδης, Μητρούσης, Υψηλός. Καλή η διαιτησία του Χριστοφορίδη (Μαρμαρίδης, Δελημπαϊδης).

ΚΥΡΓΙΑ: Ακριτίδης, Αρβανιτίδης, Πρίτσιου, Πεντεζίδης, Μεταξάς, Τζούφι, Τουλκερίδης (85΄ Κατόγλου), Ζεκερίδης, Βέργος, Μπεζιργιάννης (74΄ Φονδουλάκος), Καζακίδης (89΄ Σουλβέρης).

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Γιαζγκουλίδης, Ιωαννίδης, Πιστικός, Πατένταλης, Μητρούσης, Λίπο, Περπερίδης, Παπακωνσταντίνου (88΄ Χατζηπαναγιώτου), Σερέτης (66΄ Βάντσης), Υψηλός, Καρατάσιος (81΄ Μαδεμλής).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο προπονητής των Κυργίων, Σωτήρης Σαρίδης, βρίσκεται στο νοσοκομείο λόγω επέμβασης στο πόδι. Έτσι, μετά τον αγώνα μίλησε ο ποδοσφαιριστής Φονδουλάκος. Αναλυτικά:

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Έγινε καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Τα Κύργια είχαν βαθμολογικό κίνητρο και πολύ άγχος, κάτι που φάνηκε στις κινήσεις τους. Καταφέραμε να προηγηθούμε κι από ένα ατομικό λάθος δεχθήκαμε την ισοφάριση. Στην επανάληψη ο αντίπαλος μπήκε καλύτερα, ήθελε πιο πολύ τη νίκη και επικράτησε δίκαια, ενώ εμείς από τη μεριά μας χάσαμε αρκετές ευκαιρίες. Σε γενικές γραμμές η νίκη των Κυργίων κρίνεται δίκαιη. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας και βλέποντας ξεχωριστά καθένα από τα 5 εναπομείναντα παιχνίδια.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΟΝΔΟΥΛΑΚΟΣ: Δεν έχω να πω πολλά, απλά κερδίσαμε ένα αγώνα, ο «πόλεμος» συνεχίζεται και κερδίσαμε μια μάχη. Αφιερώνουμε την επιτυχία μας στον προπονητή μας, Σωτήρη Σαρίδη και του ευχόμαστε περαστικά. Επίσης την αφιερώνουμε στους προηγούμενους προπονητές μας, τον Χρήστο Ζεκερίδη και τον Γιάννη Γρηγοριάδη, όπως επίσης και στους ηρωικούς φιλάθλους μας. Ο αγώνας είχε δύναμη και πάθος, νομίζω ότι τον θέλαμε περισσότερο και τα καταφέραμε. Ο Πανδραμαϊκός διαθέτει πολύ καλή, νεανική ομάδα και του εύχομαι καλή συνέχεια.