SUPER LEAGUE 2

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ  3 – 2

Το κακό 2ο ημίχρονο έφερε την ήττα

Τη δέκατη νίκη του στην εφετινή Σούπερ Λίγκα 2 πανηγύρισε το απόγευμα της Παρασκευής (21/2) ο Λεβαδειακός, επικρατώντας εντός έδρας με 3-2 της Δόξας Δράμας στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 18ης «στροφής».

Για δεύτερο σερί αγωνιστική στο γήπεδό τους, οι Βοιωτοί έκαναν την ανατροπή και πήραν το τρίποντο φτάνοντας τους 34 βαθμούς. Έτσι, ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και πλέον περιμένουν, έχοντας ένα ματς περισσότερο, την κόντρα του Απόλλωνα Σμύρνης με την Κέρκυρα στη Νέα Σμύρνη.

Οι Δραμινοί από την άλλη, διατηρήθηκαν στους 23 βαθμούς και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την εξάδα.

Οι Βοιωτοί μπήκαν καλύτερα στο ματς ωστόσο στο 6′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Σαμπανίδη. Παρά την ψυχρολουσία, οι παίκτες του Σωτήριου Αντωνίου κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα, όταν στο 14′ ο Ιωαννίδης από κοντά σκόραρε για το 1-1. Μέχρι την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι είχαν μια ανούσια υπεροχή αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Ηλιάδη.

Οι «πράσινοι» βγήκαν με ορμή στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο και, αφού απείλησαν μετον Μύγα στο 48′, στο 69′ πήραν… κεφάλι στο σκορ με τον Πολέτο να γράφει το 2-1. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα τριπλασίασαν τα τέρματά τους με ωραία προσπάθεια και σουτ του Μπαστιάνου. Οι «μαυραετοί» προωθήθηκαν αναζητώντας το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς και είχαν δύο καλά σουτ με Κρητικό (76′) και Πινδώνη (90+1′), για να το πετύχουν τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ξανά με τον Σαμπανίδη.

Ο Πολέτο ήταν ο κορυφαίος του Λεβαδειακού, ο οποίος αρχίζει να «χτίζει» νέο νικηφόρο σερί, σπουδαίο ματς έκαναν και οι Μεχία, Μπαστιάνος και Κονέ ενώ βοήθησε πολύ και ο Μύγας που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Από πλευράς Δόξας Δράμας, καλύτερος ήταν ο Σαμπανίδης ενώ θετικός ήταν και ο Κρητικός.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Μαχαίρας (Αθηνών), με βοηθούς τους Αδαμόπουλο (Μεσσηνίας) και Νικολάου (Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Ωραιόπουλος (Δωδεκανήσου).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Χατζηλάμπρος (46′ Μύγας), Λιάγκας, Παντελιάδης (56′ Μάντζιος), Βήχος, Καραχάλιος, Μεχία, Μπαστιάνος, Κονέ, Πολέτο (85′ Νίκας), Ιωαννίδης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Ηλιάδης, Σιώπης, Μαρκοπουλιώτης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Παρασκευάς (74′ Κόντος), Πινδώνης, Κρητικός, Αποστολίδης (64′ Χάμοντ), Ρόβας (84′ Παπαϊωάννου), Σαμπανίδης.

Στοΐλας: «Καταλυτική η γρήγορη ισοφάριση»

Μετά τον αγώνα της Δόξας Δράμας στη Λιβαδειά, ο εκ των προπονητών των «Μαυραετών», Πέτρος Στοϊλας, ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου:

«Καταρχάς εκ μέρους των προπονητών και των παικτών, εκφράζουμε τα συλλυπητήρια στην οικογένεια του παλαιμάχου Γιώργου Παπαμιχαήλ για τον ξαφνικό χαμό του.

Ξέραμε ότι μας περίμενε ένας δύσκολος αγώνας για δυο λόγους. Αφενός παίζαμε με αντίπαλο με ποιότητα και αφετέρου γιατί είχαμε τρεις σημαντικές απουσίες βασικών παικτών, λόγω καρτών και τραυματισμού. Παρόλα αυτά, είχαμε οργάνωση στο παιχνίδι μας και αιφνιδιάσαμε τον αντίπαλο στο 6΄, με το γρήγορο 0-1, κάτι που θέλαμε για να τους μεταφέρουμε ακόμα μεγαλύτερη πίεση, σε σχέση με την αρχική που είχαν. Κλειδί του αγώνα ήταν η γρήγορη ισοφάριση του Λεβαδειακού, τον έβαλε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, χωρίς να υπάρχει υποψία φάσης, ένα γκολ ακόμα που δεχόμαστε από στατική φάση.

Στο δεύτερο μέρος δεν είχαμε τόσο καλή εικόνα. Ο Λεβαδειακός μας πίεσε, κέρδισε κόρνερ και φάουλ και μας έβαλε στην περιοχή μας. Μπορούσαμε να κάνουμε το 1-2 σε μια αντεπίθεση με τον Κρητικό. Ο αντίπαλος προπονητής ρίσκαρε και έπαιξε με 4-2-4 με την είσοδο Μάντζιου. Εκεί δεν ανταποκριθήκαμε όσο έπρεπε σε κάποια ατομικά μαρκαρίσματα, με αποτελέσματα σε ένα τρίλεπτο να δεχτούμε δυο πανομοιότυπα γκολ από τους ακραίους του Λεβαδειακού, κάτι που είχαμε επισημάνει μέσα στην εβδομάδα, ότι είναι κινήσεις που κάνουν συχνά και δεν ήταν κάτι που δεν περιμέναμε.

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα για εμάς έγιναν δύσκολα και απλώς μειώσαμε στο τελικό 3-2. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, για ακόμα ένα ματς δούλεψαν καλά μέσα στον αγώνα.

Ευχαριστούμε τον Λεβαδειακό για τη φιλοξενία και του ευχόμαστε καλή συνέχεια».

«Η Δόξα έπρεπε να κερδίσει πέναλτι»

Διαμαρτύρεται για δύο κομβικές φάσεις του σημερινού (21/2) αγώνα με τον Λεβαδειακό η Δόξα Δράμας

Όσα αναφέρει η Δόξα:

«ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΜΑΧΑΙΡΑ

Η Δόξα έπρεπε να κερδίσει πέναλτι στο 22΄, όταν μετά από προσπάθεια του Πινδώνη και παρεμβολή αμυνόμενου, η μπάλα με κατεύθυνση προς την εστία σταμάτησε στο απλωμένο χέρι του Καραχάλιου, αλλά ο ρέφερι Μαχαίρας (Αθηνών) άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί, προς έκπληξη όλων.

Επίσης, λίγο νωρίτερα, στη φάση του 1-1 στο 14΄, όλα ξεκίνησαν από υπόδειξη φάουλ για χέρι του Σιώπη, με τη μπάλα όμως να βρίσκει στην πλάτη του αμυντικού της Δόξας και να μην υπάρχει παράβαση (στην εκτέλεσή του ο Μεχία βρήκε το δοκάρι και μετά ο Ιωαννίδης σκόραρε)»