ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ……………………….

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Στην τελική ευθεία

Μία εβδομάδα απέμεινε για τους πρωταθλητές των Τοπικών Ενώσεων, για να προετοιμαστούν για το μίνι πρωτάθλημα που οδηγεί στην άνοδο στην Γ Εθνική κατηγορία και είναι χρήσιμο να θυμηθούμε ποιες συμμετέχουν στους τέσσερις ομίλους του βορρά, όπου έχουμε:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Όλα έτοιμα για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική. Ο Νέστος Χρυσούπολης κατέκτησε το προηγούμενο Σάββατο (25/4) τον τίτλο στην ΕΠΣ Καβάλας και σύμφωνα με πληροφορίες αποτελεί το μεγάλο φαβορί του 1ου ομίλου για την άνοδο στην Γ’ Εθνική!!!Υποβιβάστηκε το  καλοκαίρι του 2014 στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Καβάλας και έθεσε ως μεγάλο στόχο την επιστροφή στα εθνικά πρωταθλήματα. Μέχρι στιγμής δικαιώνονται όλοι για την προσπάθεια.

Ο Άρης Αβάτου είναι για 2η συνεχόμενη αγωνιστική περίοδο πρωταθλητής στην ΕΠΣ Ξάνθης. Πέρυσι κατέκτησε τη 2η θέση στα μπαράζ ανόδου (πίσω από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης) και φέτος θα συμμετέχει εκ νέου στη διοργάνωση. Θα υποδεχθεί τους αντιπάλους στο γήπεδο του Φελώνης, σε ένα γήπεδο γνωστό στο Νέστο από το θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Η Δόξα Προσκυνητών κατέκτησε το πρωτάθλημα στην ΕΠΣ Θράκης. Με την ενίσχυση της στις μετεγγραφές του καλοκαιριού έβαζε φαρδιά πλατιά το όνομά της για υποψήφια για την πρωτιά και αυτό επιβεβαιώθηκε και με τη πορεία της όλη τη διάρκεια της σεζόν. Θα θυμίσουμε ότι κατέκτησε και το Κύπελλο ΕΠΣ Θράκης και αποκλείστηκε στην 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ερασιτεχνών από τον Άρη Ζυγού.

Τέλος, η ΑΕ Διδυμοτείχου θα εκπροσωπήσει την ΕΠΣ Έβρου στα μπαράζ της ΕΠΟ.

Κατέκτησε τον τίτλο μετά από 13 χρόνια και ήταν το επισφράγισμα της προσπάθειας

που έγινε από το καλοκαίρι. Η διοίκηση του συλλόγου κατάφερε να συσπειρώσει

αξιόλογους παίκτες της ευρύτερης περιοχής του Διδυμοτείχου πλαισιώνοντας τους με

νέους παίκτες της ακαδημίας και παράλληλα είχε στο πλευρό της τους φιλάθλους που

διψούσαν για μια διάκριση. Κατέκτησε την 1η θέση στην 1η φάση του πρωταθλήματος, στα play off ήταν αποφασισμένη και σοβαρή και εξασφάλισε τον τίτλο από την 4η κιόλας αγωνιστική.Θα σημειώσουμε πως η ΑΕ Διδυμοτείχου αγωνίστηκε τελευταία φορά στην Δ’ Εθνική ήταν το 2003-2004 οπότε και υποβιβάστηκε μένοντας στην τελευταία θέση. Εκείνη τη σεζόν αγωνιζόταν στην Δ’ Εθνική και ο Νέστος που επίσης υποβιβάστηκε!!! Από τότε οι δύο ομάδες δεν ξανασυναντήθηκαν. Το πρόγραμμα των μπαράζ είναι:

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Το τελευταίο κομμάτι του παζλ για τα μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική μέσω του 2ου ομίλου συμπληρώθηκε, με την Προσοτσάνη να μαθαίνει πως μετά την πρωταθλήτρια της Ε.Π.Σ.Μ ΑΠΕ Λαγκαδά και τον πρωταθλητή της ΕΠΣ Σερρών Απόλλωνα Παραλιμνίου, θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου που πήρε την 2η θέση στηε ΕΠΣ Μακεδονίας και το εισιτήριο κερδίζοντας 1-0 τον Θερμαϊκό Θέρμης, στον αγώνα που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης.

Το μίνι πρωτάθλημα θα ξεκινήσει την Κυριακή 10/5 και θα ολοκληρωθεί στις 31/5. Το πρόγραμμα του 2ου ομίλου είναι: