ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ «Νέστος ολέ, ολέ…

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ

«Νέστος ολέ, ολέ… Γ’ Εθνική έχω ανεβεί και έχω τρελαθεί».

Αυτό ήταν το σύνθημα των φιλάθλων, το απόγευμα της Κυριακής (31/5) στο δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης, στο παιχνίδι της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου ομίλου των μπαράζ ανόδου της ΕΠΟ μεταξύ Νέστου και ΑΕ Διδυμοτείχου. Έληξε με 5-0 και τα πανηγύρια ξεκίνησαν για την επιστροφή στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνική μετά από μόλις μια χρονιά απουσίας την κατηγορία. Αν μη τι άλλο δικαιώθηκαν όλοι για την προσπάθεια που έκαναν από το καλοκαίρι του 2014.

Η εικόνα του αγώνα

Οι παίκτες του Νέστου δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Προηγήθηκαν με 4-0 στο ημίχρονο, έκαναν το 5-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης και στη συνέχεια περίμεναν όλοι υπομονετικά την λήξη του αγώνα. Στον πάγκο οι selfies άρχισαν από το 80ο λεπτό, οι πυρσοί άναψαν και όλοι περίμεναν να ακούσουν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. Μετά ακολούθησε πανικός, με αγκαλιές, φιλιά, χορό, το κλασσικό όλε προς τη κερκίδα, φωτογραφίες με φόντο τους φιλάθλους, χειροκρότημα προς όλους όσοι γέμισαν την κερκίδα, χειροκρότημα στους αντιπάλους, το πέταγμα του προπονητή Νίκου Καραμπετάκη στον αέρα!!! Τα πανηγύρια συνεχίστηκαν στα αποδυτήρια και στο καφέ Prive…

Τα γκολ του αγώνα…

Στο 5ο λεπτό τράβηγμα του Ζγκούρι στην περιοχή όμως ο διαιτητής έδειξε παίζεται. Στο 7’ ωραία προσπάθεια του Κούτεφ, σουτ του Στέρεφ στο δοκάρι. Στο 8’ ο Κούτεφ έκανε σουτ πάνω από τον τερματοφύλακα για το 1-0. Στο 21’ φάουλ του Χασάνογλου, κεφαλιά του Κουρτ Τζιχάντ και αυτογκόλ, 2-0. Στο 23’ σουτ του Ζγκούρι στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Χασάνογλου σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 31’ μπαλιά του Κούτεφ για τον Χασάνογλου, που έκανε τη σέντρα στην μικρή περιοχή και ο απερχόμενος Ζγκούρι έκανε το 3-0. Στο 34’ μπαλιά του Γκατζολάρι στην περιοχή για τον Μαχαιρούδη που έκανε ψηλή μπαλιά για τον Χασάνογλου που ήταν λίγο πιο πέρα και με σουτ έγραψε το 4-0.

Στο 49 σέντρα σουτ του Μαχαιρούδη, ο τερματοφύλακας μπερδεύτηκε από τη παρουσία του Χασάνογλου στη περιοχή και 5-0. Η μοναδική ευκαιρία της ΑΕ Διδυμοτείχου ήταν το σουτ του Παζιαλάκα στο 54’ άουτ. Οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο 1ο ημίχρονο με Μαχαιρούδη, Στέρεφ και Κούτεφ και Χασάνογλου.

**Διαιτητές: Μολιχιτούδης, Παπαδόπουλος Η., Χαδήμογλου (ΕΠΣ Μακεδονίας)

Νέστος Χρυσούπολης: Καραβελίδης (71’ Καραβελίδης), Στέρεφ (64’ Εμμανουηλίδης), Παυλακάκης, Μανούκος, Σιαματάς, Παπαδάτος, Χασάνογλου, Γκατζολάρι, Μαχαιρούδης, Κούτεφ, Ζγκούρι (53’ Μαϊδανός).

ΑΕ Διδυμοτείχου: Ευαγγελίδης, Θεμελάκης, Παπούδης (83’ Χρηστίδης), Γκατσιούδης, Τζανετάκος, Μεμούρης, Τζίτσκαρης, Ψαρράς (46’ Παζιαλάκας), Κουρτ Τζιχάντ (86’ Αντίκογλου), Γιαννοπουλος, Ιντζές.