Νέα ήττα η Πετρούσα, διπλό κορυφής η Καρδία

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗ Γ ΕΘΝΙΚΗ

Αλλαγές στις ισορροπίες είχαμε σχεδόν σ’ όλους του ομίλους του Βορρά, όπου στην 4η αγωνιστική η Δόξα Πετρούσας υπέστη την 4η συνεχομενη ήττα στην διαδικασία των αγώνων μπαράζ ανόδου στην Γ Εθνική κατηγορία, ενώ διπλό κορυφής πέτυχε η Καρδία μέσα στην έδρα του Μακεδονικού.

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ  1 – 3

Ούτε και σήμερα πήρε κάτι

Ακόμη μία ήττα υπέστη το απόγευμα της Τετάρτης η Δόξα Πετρούσας, καθώς υπέκυψε στο Απόλλωνα Παραλιμνίου με σκορ 1-3 και πλέον η συμμετοχή στην διαδικασία αυτή παίρνει τυπικό χαρακτήρα στις επόμενες δύο αγωνιστικές μέχρι την ολοκλήρωσή της. Οι Σερραίοι ήταν καλύτερη σ’ όλη της διάρκεια του αγώνα με τους Δραμινούς να προσπαθούν μόνο στο τέλος του.

9’ Πολύ μακρινό σουτ του Κερασίδη δεν ανησυχεί τον Χατζηγιαννάκη.

15’ Σουτ του Ξενίδη από το ύψος της περιοχής μπλοκάρει ο Χατζηγιαννάκης.

17’ Μετά από κόρνερ του Τσουλχά και σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων ο Κωνσταντινίδης, «γιατρός», με κοντινό σουτ από την περιοχή κάνει το 0-1.

25’ Κοντινή προβολή του Τσουλχά, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και άουτ.

38’ Σέντρα από δεξιά του Κοσμίδη, στο πρώτο δοκάρι ο Τσουλχάς σκαστή γυριστή κεφαλιά και 0-2.

40’ Ανατροπή του Γεωργιάδη μέσα στην περιοχή του Παραλιμνίου το εκτελεί ο Κερασίδης και μειώνει σε 1-2.

46’ Ευκαιρία για την Πετρούσα με τον Κερασίδη να επιχειρεί να κρεμάσει τον Χατζηγιαννάκη που είχε επιχειρήσει μακρινή έξοδο, η μπάλα δεν βρήκε στόχο.

72’ Ο Τσουλχάς, σέντρα σουτ από δεξιά ξεγελάει τον Στόικο και κάνει το 1-3.

84’ Παράλληλη σέντρα από αριστερά του Ξενίδη, πλασέ του Ασλανίδη Μιχ., η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Καραλιόλιος(Γρεβενών), Δέλλιος, Μίσκος(Πέλλας).

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ (Χ. Τσιακίρης): Στόικος, Ξενίδης, Ασλανίδης Αν. (78’ Άρμεν), Γιαννίκης, Τσαντάς, Παπαδόπουλος,, Κύρτσης, Καραγιαννίδης, Γεωργιάδης, Κερασίδης (89’ Γάϊδας), Ζεδαμάνης (70’ Ασλανίδης Μ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Ν. Κουζουτζίδης): Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Τριανταφύλλου Δ. (70’ Βουδουρίδης), Κωφοκώτσιος, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κ., Τσουλχάς (74’ Ρούμπος Λ.), Στεφανίδης, Ρούμπος Γρ., Κωνσταντινίδης (88’ Θεοχάρης), Zάγκας.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ  1-2

Έκανε ο μπαμ μέσα στην Ευκαρπία

Μεγάλο διπλό με 1-2 επί του Μακεδονικού μέσα στην Ευκαρπία πήρε ο ΑΟ Καρδίας, όντας… δύο βαθμούς πίσω από την Γ εθνική, την ίδια στιγμή όπου οι Νεαπολίτες παίζουν όλη τη χρονιά μέσα στο Παραλίμνι.

Αν και ο Μακεδονικός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχοντας τις πιο κλασσικές ευκαιρίες, τελικά λίγο η τακτική των αντεπιθέσεων, λίγο η ευστοχία αλλά και η τύχη που είχε η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξόπουλου, ήταν αρκετά.

Αρκούσαν, προκειμένου, η Καρδία να κάνει το 0-2 μέσα σε δύο λεπτά, τα οποία ήταν και τα πιο καταστροφικά της χρονιάς για τον Μακεδονικό, καθώς μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χαρίση στο 29′, ο Πάνος Κωσταντινίδης έκανε το 0-2 ένα λεπτό αργότερα και ανάγκασε τον Μακεδονικό, να παίζει με το… μαχαίρι στο λαιμό.

Μετά από μια φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος, ο Μακεδονικός ανέλαβε πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο ημίχρονο, έκλεισε τη Καρδία στο μισό γήπεδο και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της. Αν και του δόθηκε αρχικά η ευκαιρία να μειώσει με ένα έμμεσο που κέρδισε, το σουτ του Αβαλιάν βρήκε στη πλάτη του Προσκυνητόπουλου.

Τελικά, όμως, λίγα λεπτά αργότερα, μίλησε η κλάση του Γιάννη Παπαποστόλου. Σέντρα από τα δεξιά, με τον Στασινόπουλο, ανάποδο ψαλίδι και γκολ από τον επιθετικό του Μακεδονικού, από κείνο το σημείο δηλαδή όπου ο Μακεδονικός τα έπαιξε όλα για όλα.

Δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, ένα ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ (όπου διαμαρτυρήθηκαν οι Νεαπολίτες) αλλά και δική του κατοχή καθ” όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήταν μερικά από τα στοιχεία του Μακεδονικού μέχρι το τέλος, τα οποία παρόλα αυτά δεν στάθηκαν αρκετά για να αποτρέψει την ήττα.

Πλέον, ο ΑΟ Καρδίας με νίκη κόντρα στην Δόξα Πετρούσας κερδίζει και οριστικά την άνοδο του στην Γ Εθνική, την ίδια στιγμή όπου ο Μακεδονικός που ισοβαθμεί με το Παραλίμνιο, θέλει τουλάχιστον ισοπαλία μέσα στις Σέρρες ή νίκη όπου θα του δώσει απευθείας το εισιτήριο ανόδου.

Δόξα Προσκυνητών – Ηρακλής Καβάλας  0 – 1

12’ Βαλαβανόπουλος (0-1).

Α.Ε. Διδυμοτείχου – Ορφέας Puma Ξάνθης  1 – 2

11’ Μουμίνογλου (0-1), 42’ Γιαννόπουλος (1-1), 70’ Παπαδιώτης (1-2).

ΦΑΣ Νάουσα – Μ.Κ. Στρατώνι  3 – 1

29’ Σαρηγιαννίδης με πεν. (1-0), 43’ Σαρηγιαννίδης (2-0) 45’ Μελίσσης με πεν. (2-1), 59’ Λαμπριανίδης (3-1).

Πάϊκο Γουμένισσας – Αλμωπός Αριδαίας  0 – 2

6’ Ελευθεριάδης Γ. (0-1), 72’ Καραγιάννης (0-2).

Μ. Αλέξ. Καλλιθέας – Μακεδονικός Φούφας  0 – 1

8’ Δούφας.

ΑΕ Ποντίων Βατολ. – Μακεδονικός Αγ. Παντελ.  2 – 1

8’ 1-0 Χαραλαμπίδης, 64’ 2-0 Χαραλαμπίδης, 73’ χαμένο πέναλτι για τον «Άγιο» Μαρκόπουλος εκτελεί  ο Αλεξίου αποκρούει, 90+3’ 2-1 Ρωμαίος με κεφαλιά.

1.Μακεδονικός Φούφα                 5-2  10

2.ΑΕ Ποντίων Βατολάκκου           5-5  7

3.Μακεδονικός Αγ. Παντ.                5-5  4

4.Μ. Αλέξ. Καλλ. Καστοριάς            2-5  1