Νέα βαριά ήττα για την Πετρούσα, 1-4 από την Καρδία

ΠΕΡΑΣΕ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΤΡΟΥΣΑ, ΠΛΗΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ, ΑΤΥΧΗ Η ΔΟΞΑ

Αντεπίθεση της Καρδίας

Αστραπιαία αντέδρασε ο ΑΟ Καρδίας στα μπαράζ μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής, παίρνοντας τη νίκη στην Πετρούσα.

ΠΕΤΡΟΥΣΑ-ΚΑΡΔΙΑ 1-4: Έγινε αρκετά καλό παιχνίδι κατά διαστήματα, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στάθηκαν καλά στο πρώτο 20λεπτο, δημιουργώντας προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου και τελικά αιφνιδίασαν, πετυχαίνοντας δύο γκολ στην εκπνοή του πρώτου μέρους. Ήταν ίσως το πιο καθοριστικό σημείο της συνάντησης, που άλλαξες τις ισορροπίες υπέρ της Καρδίας. Με καλή ψυχολογία και με σκορ υπέρ τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή εικόνα στην επανάληψη και μετά το 0-3 ουσιαστικά όλα κρίθηκαν. Συμπερασματικά η Καρδία πήρε δίκαιη νίκη, πάντως το τελικό σκορ αδικεί την Πετρούσα, κυρίως για τη συνολική προσπάθεια των παικτών της.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 2΄ σέντρα του Κερασίδη, προβολή του Γιαννίκη πάνω σε αμυντικό και η μπάλα βγήκε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Κερασίδης και από κοντά ο Κότιος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να προωθήσει την μπάλα, χάνοντας καλή ευκαιρία. Στο 8΄ κάθετη μπαλιά του Κουκουρώνη στον Προσκυνητόπουλο, που έπιασε βεβιασμένο πλασέ άουτ, ενώ ο τερματοφύλακας πραγματοποιούσε έξοδο. Στο 20΄ χαμηλή σέντρα του Άρμεν, ασθενής απόκρουση του τερματοφύλακα και ο Γεωργιάδης μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, άουτ. Στο 44΄ ωραία μπαλιά του Ξανθόπουλου στον Κωνσταντινίδη, που με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 0-1. Στο επόμενο λεπτό, ο Καμπουρίδης έβγαλε εξαιρετική «βαθιά» μπαλιά, ο Χαρίσης με κεφαλιά «έστρωσε» στον Κωνσταντινίδη, που με ωραίο, αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 0-2. Στο 56΄ ο Κουκουρώνης εκτέλεσε πλάγιο προς την αντίπαλη περιοχή, αδράνησε η άμυνα και ο Προσκυνητόπουλος ανενόχλητος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα. Στο 86΄ η Πετρούσα εκτέλεσε έμμεσο, ο Κερασίδης έδωσε στον Γεωργιάδη, που παρόλο που είχε ένα «τείχος» από δέκα παίκτες μπροστά του, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα (1-3). Στο 94΄ αντεπίθεση της Καρδίας, ο Ξανθόπουλος έδωσε στον Δούκα, που σε κενή εστία δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από την Πετρούσα ξεχώρισαν οι Κερασίδης, Γιαννίκης, Μ. Ασλανίδης, από την Πετρούσα ξεχώρισαν οι Κωνσταντινίδης, Χαρίσης, Κουκουρώνης, Ξανθόπουλος. Πολύ καλή η διαιτησία του Γκράνα (Καρακασίδης, Γκιόσι) του ΣΔ Θράκης.

ΠΕΤΡΟΥΣΑ: Παπαγεωργίου, Ξενίδης, Κύρτσης (65΄ Ζεδαμάνης), Γιαννίκης, Κότιος, Παπαδόπουλος, Μιχαλάκης, Άρμεν (70΄ Τσάντας), Γεωργιάδης, Κερασίδης, Μ. Ασλανίδης (65΄ Αντ. Ασλανίδης).

ΚΑΡΔΙΑ: Φαρμάκης, Κολιούδης, Κουκουρώνης (84΄ Πιπιλίκας), Μπιμπισόιδης, Καμπουρίδης (57΄ Στεφανίδης), Συρόπουλος, Ξανθόπουλος, Χατζηδρόσος, Κωνσταντινίδης, Χαρίσης, Προσκυνητόπουλος (65΄ Δούκας).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Νεαροί οι προπονητές στους πάγκους των δύο ομάδων, τόνισαν τα εξής με τη λήξη:

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ (Καρδία): Κατ΄ αρχήν θέλω να ευχαριστήσω την Πετρούσα για τη φιλοξενία. Έγινε καλό παιχνίδι, σε αθλητικά πλαίσια. Συγχαρητήρια στην Πετρούσα που στηρίζεται σε παιδιά του χωριού. Στα πρώτα 15 λεπτά ο αντίπαλος ήταν καλύτερος, εμείς ψάχναμε τα «πατήματά μας», ισορροπήσαμε αργότερα και ευτυχήσαμε να πετύχουμε 2 γκολ στο τέλος. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το σκορ, τελικά διευρύναμε το προβάδισμά μας. Φέτος αρχίσαμε την προσπάθειά μας με στόχο να σωθούμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και με στόχο το καλύτερο δυνατό. Σιγά-σιγά φτάσαμε να πάρουμε το ένα από τα δύο εισιτήρια για τα πλέι οφ. Έχουμε στόχο την άνοδο, ξέρουμε τις οικονομικές δυσκολίες της ανώτερης κατηγορίας, όμως θέλουμε την άνοδο. Το μυαλό μας στο επόμενο παιχνίδι.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΙΑΚΙΡΗΣ (Πετρούσα): Ευχαριστώ τον συνάδελφο για τα καλά του λόγια κι από την πλευρά μου να ευχηθώ καλή συνέχεια στην Καρδία. Η έκταση του σκορ αδικεί την ομάδα μου. Αν είχαμε καταφέρει να προηγηθούμε στην αρχή, που είχαμε την πρωτοβουλία, το τελικό αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι τελείως διαφορετικό. Καταβάλαμε φιλότιμες προσπάθειες, δεχθήκαμε σε κομβικό σημείο τα 2 γκολ. Ήταν δύσκολο να πετύχουμε την ανατροπή, παρόλα αυτά προσπαθήσαμε. Σίγουρα η απουσία του τερματοφύλακα Βέργου αποτελεί σοβαρό πρόβλημα, όμως πιστεύω πως και τα δύο παιδιά που έπαιξαν, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και τους αξίζουν συγχαρητήρια, όπως και στους υπόλοιπους παίκτες μας. Ακολουθεί δύσκολο ματς με τον Μακεδονικό, θα συνεχίσουμε μέχρι τέλους για το καλύτερο δυνατό.

ΜΑΚΗΣ ΜΕΛΙΔΗΣ

Λευκή ισοπαλία για Μακεδονικό και Απόλλωνα Παραλιμνίου

Ισόπαλοι χωρίς σκορ αναδείχθηκαν στο γήπεδο της Ευκαρπίας ο Μακεδονικός με τον Απόλλων Παραλιμνίου.

Οι δυο ομάδες δημιούργησαν λιγοστές φάσεις στον αγώνα, με τον Μακεδονικό να δείχνει κουρασμένος, ενώ αντίθετα το Παραλίμνι είχε πολλά τρεξίματα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να κάνει το κάτι παραπάνω.

Ο Μακεδονικός θα παίξει τώρα με την Πετρούσα με μοναδικό στόχο την κατάκτηση των τριών βαθμών, ενώ ο Απόλλων παίζει με τον ΑΟ Καρδίας στις Σέρρες.

Διαιτησία: Τίκας (Παπαλίτσας – Στεφανής).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Καραβελίδης, Μπασκάκης, Παπαδόπουλος (46’ Λυκίδης), Αντωνιάδης, Κουτίνης, Πουρσανίδης (46’ Πεχλιβάνης), Αβαλιάν, Γαρύφαλλος, Στασινόπουλος, Ζαγναφέρης (74’ Λεσάϊ), Παπαποστόλου.

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ: Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Τάκας, Κωφοκότσιος, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κ. , Λιάρας, Τσουλχάς (71’ Τριανταφύλλου Δ. ), Κωνσταντινίδης (79’ Ζάγκας), Αγγελακάς, Ρούμπος Λ. (55’ Στεφανίδης).