ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ 2 – 1

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ  2 – 1

Επικράτηση στα σημεία

Έπειτα από ένα πολύ καλό παιχνίδι και με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, ο Νέστος επικράτησε στα σημεία του Αλμωπού Αριδαίας για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με σκορ 2-1, με την ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη να παίρνει την πρώτη φετινή της νίκη στη Χρυσούπολη.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βάλουν γερές βάσεις από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 2-0, χάρη, παρόλο που αιφνιδιάστηκαν από την καλή εικόνα του Αλμωπού, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν ορισμένες πολύ σπουδαίες ευκαιρίες, με κυριότερη το δοκάρι του Διαμαντίδη κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-0.

Στο β’ μέρος, ο Νέστος είχε δύο σημαντικές στιγμές για να τελειώσει την αναμέτρηση με Μιχαλάκη και Βαλαβανόπουλο, με την ομάδα της Αριδαίας να μην τα παρατά και να επιστρέφει στη διεκδίκηση του ματς, καθώς μείωσε στο 72′ με τον Παντελίδη, δίνοντας νέο ενδιαφέρον, χωρίς όμως να έχει τη μεγάλη φάση για να φτάσει στην ισοφάριση.

Περίπου 500 άτομα παρακολούθησαν την αναμέτρηση από τις κερκίδες του γηπέδου.

5’ Ο Διαμαντίδης έφυγε μόνος απέναντι από τον Σουμουλίδη, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ.

8’ Κεφαλιά του Τσιρλίδη, μπλόκαρε ο Σουμουλίδης.

10’ Σέντρα του Μπουλγκούρα, κεφαλιά του Κωνσταντινίδη, άουτ.

11’ Σουτ του Σιδηρόπουλου, έδιωξε ο Σουμουλίδης.

16’ Φάουλ του Μπουλγκούρα, ο Αποστολίδης τσίμπησε την μπάλα και ο Κωνσταντινίδης με προβολή το 1-0.

26’ Πάσα του Παναγιωτόπουλου, στο ύψος του πέναλτι, οι αμυντικοί προλαβαίνουν τον Βαλαβανόπουλο πριν γίνει απειλητικός.

27’ Σουτ του Παναγιωτόπουλου, απέκρουσε ο τερματοφύλακας Μένιος.

34’ Σουτ του Διαμαντίδη από επίκαιρη θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι.

38’ Κόρνερ του Μπουλγκούρα, ο Βαλαβανόπουλος την κεφαλιά από καλή θέση θα στείλει την μπάλα άουτ.

44’ Μπαλιά του Μαζιώτη στην πλάτη της άμυνας, ο Βαλαβανόπουλος το σουτ από το ύψος της περιοχής και 2-0.

50’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Νέστο, με τον Μιχαλάκη μόνος απέναντι από τον Μένιο να σουτάρει άουτ.

57’ Νέα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Μένιο να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ το σουτ του Βαλαβανόπουλου.

72’ Μετά από εκτέλεση φάουλ των φιλοξενούμενων και φάση διαρκείας στα καρέ, η μπάλα στρώθηκε στον Παντελίδη στο σημείο του πέναλτι και με σουτ μείωσε σε 2-1.

87’ Γύρισμα του Βαλαβανόπουλου, ο Αποστολίδης το σουτ για να μπλοκάρει ο Μένιος.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Συμεωνίδης, Θεοδώρου, Ζέρβας (Πιερίας).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Δ. Μαγκαφίνης): Σουμουλίδης, Καζαντζίδης (73’ Τσάκωνας), Μπουλγκούρας, Παυλίδης, Κωνσταντινίδης, Λάσπατζης, Μιχαλάκης, Μαζιώτης (90’ Μαρκάκης), Βαλαβανόπουλος, Αποστολίδης, Παναγιωτόπουλος (58’ Παυλακάκης).

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γ. Τυριακίδης): Μένιος, Ελευθεριάδης Θ. (67’ Ελευθεριάδης Α.), Παπασυμεών, Ζαρογιάννης, Παπαζούδης, Ελευθεριάδης Γ. (55’ Κοβάτσης), Σιδηρόπουλος, Διαμαντίδης, Καραγιάννης, Τσιρλίδης (46’ Τσιμτσιρίδης), Παντελίδης.