ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ 3 – 2

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ  3 – 2

Με ανατροπή στις καθυστερήσεις

Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες, καλύτερος ο ΑΟΚ στο α’ μέρος, βρήκε το γκολ και έλεγχε το ματς ως το 35′ Ο Νέστος απείλησε με στημένη φάση, σε κακή αμυντική διάταξη της Καβάλας, αλλά και ο ΑΟΚ εκμεταλλεύεται το λάθος του Σουμουλίδη και πηγαίνει με προβάδισμα στο ημίχρονο.

Ο Νέστος τυχερός βρίσκει ισοφάριση από το αυτογκόλ, πατάει περισσότερη μπάλα, κορυφαίος ο Μενίκου και είχε περισσότερες δυνάμεις στο τέλος, ώστε τελικά να γυρίσει το ματς.

Κορυφαίο για Νέστο Μενίκου και Κωνσταντινίδης, με τον Φαμπιόλ να ακολουθά σε απόδοση, ενώ από τον ΑΟΚ διακρίνεται ο Ζιγκερίδης και ο Τέλλος, που ήταν ηγέτης στην άμυνα.

8′ Δυνατό σουτ του Λίτσκα, μπλόκαρε ο Σουμουλίδης.

21′ Σέντρα Μπλιού, η μπάλα περνάει απ’ όλους και ο Ζιγκερίδης με πλασέ το 0-1.

30′ Κόρνερ του Κυριακίδη, κεφαλιά του Παναγιωτόπουλου, απομάκρυνε με δυσκολία ο Σουμουλίδης.

35′ Δυνατό σουτ του Παναγιωτόπουλου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

36′ Φάουλ του Μενίκου, ο Κωνσταντινίδης με γυριστή κεφαλιά κρεμάει τον Αθανασίου και 1-1.

40′ Φάουλ του Κυριακίδη, ασθενής απόκρουση του Σουμουλίδη και ο Ζιγκερίδης από κοντά το 1-2.

52′ Κόρνερ του Μενίκου, κεφαλιά προς τα πίσω από τον Τουμανίδη, που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και 2-2.

73′ Απευθείας φάουλ του Μενίκου, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

86′ Σουτ του Λίτσκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δεν ανησύχησε ο Σουμουλίδης.

90+2′ Φάουλ του Μενίκου, ο Κωνσταντινίδης με κεφαλιά νικάει τον Αθανασίου και 3-2 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σιδηρόπουλος, Κίτσος, Τερζόπουλος (Έβρου).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Δ. Μαγκαφίνης): Σουμουλίδης, Καζαντζίδης, Μαρκάκης (80′ Μπουλγκούρας), Παυλακάκης, Κωνσταντινίδης, Ντερτιλής, Λασπάτζης, Κοντογιάννης (33′ Φαμπιόλ), Βαλαβανόπουλος, Μενίκου, Μιχαλάκης (85′ Τσάκωνας).

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ (Αγγ. Διγκόζης): Αθανασίου, Κεφαλάς (90+2′ Προύντζος), Κυριακίδης, Τέλλος, Τουμανίδης, Σταματόπουλος, Ζιγκερίδης, Μπαντάνης, Μπλιος (64′ Πτηνόπουλος), Παναγιωτόπουλος (78′ Τζιτζιφάκος), Λίτσκας.