ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ 2 – 1

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ  2 – 1

Επέστρεψε στις επιτυχίες

Την πέμπτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε χθες το απόγευμα στο

Δημοτικό Στάδιο της Χρυσούπολης ο Νέστος, επικρατώντας της αξιόμαχης Δόξας Προσκυνητών με 2-1 για τη 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, μείωσε την απόστασή του από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς. Η ομάδα

του Δημήτρη Μαγκαφίνη είχε δύο πρόσωπα στη χθεσινή αναμέτρηση, ένα καλό στο α’ μέρος, όταν και πήρε τα ηνία στο σκορ κι ένα μέτριο στο β’ μέρος, στο οποίο ναι μεν βρήκε κι ένα δεύτερο γκολ, όμως έδωσε δικαιώματα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν, αλλά και να της βάλουν δύσκολα προς το τέλος της συνάντησης, χωρίς όμως να το πληρώσει. Μάλιστα, οι φίλοι της ομάδας της Χρυσούπολης απορούσαν πως είναι δυνατόν η Δόξα Προσκυνητών να βρίσκεται τόσο χαμηλά στη βαθμολογία, μια και έδειξε στοιχεία καλής ομάδας, που δείχνει διάθεση να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο. Παρά τις αρκετές απουσίες του (εκτός ξανά ο τραυματίας Βαλαβανόπουλος, τιμωρημένοι οι Ντερτιλής και Μαρκάκης), ο Νέστος έκανε τα εύκολα… δύσκολα, όμως ήταν πιο ουσιαστικός από την ομάδα της Θράκης. Θα μπορούσε να είχε περάσει ένα πιο εύκολο απόγευμα, αν οι παίκτες του είχαν πιο καθαρό μυαλό στο πρώτο 45λεπτο, όταν δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά είτε αστόχησαν είτε βρήκαν σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα Περτσά. Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Σωκράτης Κωνσταντινίδης και θα λείψει από την επόμενη συνάντηση στον Λαγκαδά.

8’ Τετ-α-τετ ο Αποστολίδης με τον Περτσά, θα πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Δόξας.

9′ Δυνατό σουτ του Βάσκου, άουτ.

15′ Φάουλ του Μαζιώτη, ο Περτσάς μαζί με το οριζόντιο δοκάρι θα αποσοβήσουν τον κίνδυνο.

20′ Κεφαλιά του Μιχαλάκη μέσα από τη μικρή περιοχή, μπλόκαρε ο Περτσάς.

29′ Σουτ του Παναγιωτόπουλου, απέκρουσε ο Περτσάς και στο ριμπάουντ ο Αποστολίδης με πλασέ το 1-0.

30′ Σουτ του Κλη από καλή θέση, με τα πόδια διώχνει ο Σουμουλίδης.

33′ Μόνος ο Παναγιωτόπουλος, θα πλασάρει πάνω στον Περτσά και θα χαθεί μεγάλη ευκαιρία.

55′ Παράλληλη σέντρα του Αποστολίδη, σωτήρια επέμβαση αμυντικών σε κόρνερ προ του Μιχαλάκη.

58′ Δυνατό σουτ του Μιχαλάκη, μόλις άουτ.

64′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Νέστο, με τον Παναγιωτόπουλο να σημαδεύει και πάλι από καλή θέση τον Περτσά.

70′ Σουτ του Αποστολίδη, κόντραρε στα σώματα, θα βρει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καζαντζίδης με το κεφάλι θα γράψει το 2-0.

72′ Πλασέ του Εμρέ, μόλις άουτ.

75′ Σουτ του Δημητριάδη, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικούς, θα βρει στο δοκάρι και θα καταλήξει στην αγκαλιά του εξουδετερωμένου Σουμουλίδη! 80′ Ο Κίτσος με σουτ μέσα από την περιοχή θα μειώσει σε 2-1.

82′ Γυριστό σουτ του Βάσκου μέσα από την περιοχή, μόλις άουτ.

89′ Σουτ του Αποστολίδη

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Τσοπουλίδης, Βαμβακίδης, Κηλικιώτης (ΕΠΣ Ξάνθης).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Δ. Μαγκαφίνης): Σουμουλίδης, Καζαντζίδης, Μπουλγκούρας, Παυλακάκης, Κωνσταντινίδης, Λάσπατζης, Φαμπιόλ (46′ Κοντογιάννης), Μαζιώτης, Παναγιωτόπουλος (81′ Βακιρτζής), Αποστολίδης, Μιχαλάκης (90+1′ Τσάκωνας).

ΔΟΞΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ (Γ. Κλειτσιώτης): Περτσάς, Σιδηρόπουλος (16′ λ.τρ. Εμρέ), Κελεσίδης, Μουζασβίλι, Κίτσος (83′ Μανδήλας), Δραγανίδης, Μόσχος, Βάσκος, Κλης, Δημητριάδης (77′ Γιαννακτσίδης).