ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 3 – 0

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ  3 – 0

Άνετη νίκη με καλή απόδοση

Άλλη μια νίκη κατέκτησε ο Νέστος στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Υποδέχθηκε στην εμβόλιμη 16η αγωνιστική τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και πήρε το τρίποντο με 3-0. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, με κρύο αλλά και πολύ αέρα. Το γρήγορο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης έλυσε τα πόδια των παικτών του Νέστου που κυριάρχησαν στη συνέχεια και έφτασαν στο τελικό 3-0.

Στο 6ο λεπτό κόρνερ του Δεσύλλα, μπλόκαρε ο Σιριτούδης προ επιθετικών.

Στο 26’ μπαλιά του Δεσύλλα, προσπάθεια του Ζγκούρι μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Στο 47’ κόρνερ του Δεσύλλα, συρτό σουτ του Τσίτσι, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια και κατέληξε στα δίκτυα (1-0).

Στο 50’ φάουλ του Τσαμουρλίδη, μπλόκαρε ο Καραβελίδης.

Στο 51’ ο Κούτεφ «χόρεψε» τους αντιπάλους του, μπήκε στην περιοχή όμως καθυστέρησε και τον πρόλαβαν αμυντικοί.

Στο 52’ σέντρα του Ζγκούρι, κεφαλιά του Δεσύλλα άουτ.

Στο 70’ σουτ του Κούτεφ άουτ.

Στο 76’ ο Ζγκούρι μπήκε στην περιοχή, μαρκάρισμα του Παρασκευά και πέναλτι. Στην «βούλα» πήγε ο Κούτεφ για το 2-0.

Στο 89’ ατομική προσπάθεια του Ζγκούρι που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έβγαλε την σέντρα και ο Λαζαρίδης με πλασέ έκανε το 3-0.

Στο 91’ φάουλ του Τσαμουρλίδη σίρριζα άουτ.

Διαιτήτευσαν οι κ. κ. Οικονόμου, Μαλανδρής (Χαλκιδικής), Κηλικιώτης (Ξάνθης).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Μπ. Χρυσοστομίδης): Καραβελίδης Παυλακάκης (88’ Κακουλίδης), Μπουλγούρας, Σεφερίδης Κουτσούμπας Παπαδάτος, Δεσύλλας (84’ Μανούκος), Τσίτσι, Λαζαρίδης, Κούτεφ (79’ Γαμβρέλης), Ζγκούρι.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕ/ΠΟΛΗΣ (Κ. Βουρδόγλου): Σιριτούδης, Θάνος (80’ Αμπραχαμιάν), Τσαμουρλίδης, Παρασκευάς, Μπαρμπαγιάννης, Χελιδόνης, Πελτέκης (68’ Θεοδωράκης), Τσορμπατζίδης, Γωνιάδης, Τουραμανίδης, Μαμούτ Σεϊδάρ (46’ Σιμιτσάκης).