Νικηφόρο το πρώτο φιλικό τεστ του Εορδαϊκού- Απέκτησε Κονσταντίνοφ

Με νίκη συνοδεύτηκε το πρώτο φιλικό τεστ του Εορδαϊκού στη προετοιμασία του.

Πιο συγκεκριμένα κέρδισε εκτός έδρας το περσινό πρωταθλητή της Ε.Π.Σ Φλώρινας και ένα από τα φαβορί για το φετινό τίτλο Μακεδονικό Αγίου Παντελεήμονα με 1-0.

Έγινε ένα καλό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται κουρασμένες από τις συνεχείς προπονήσεις. Προσπάθησαν όμως δημιούργησαν ευκαιρίες και γενικά ικανοποίησαν τους περίπου 200 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες απέναντι στους «μικρούς» του Εορδαϊκού.

Στην επανάληψη όμως οι «μεγάλοι» ήταν καλύτεροι και εκμεταλλευόμενοι και τις αλλαγές του Αγίου πήραν τη δίκαιη νίκη.

Φάσεις- γκολ

Στο 10’ εκτέλεση φάουλ του Καλογιαννίδη ο Μιχαηλίδης θα στείλει τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μπαλίτσας από πολύ κοντά θα αστοχήσει.

Στο 30’ τετ-ατ-ετ του Σ.  Αθανασιάδη που θα σουτάρει άουτ ενώ στο 32ο σέντρα του ίδιου ο Μπατμάς σε κενή εστία θα σουτάρει άουτ.

Στο 41’ ο τελευταίος θα κλέψει τη μπάλα από το Στόϊκο θα σουτάρει αλλά ο Κατρατζής θα απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Στο 44’ σέντρα σουτ του Κωστικίδη η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ και στο 50ο σέντρα του Μαυροματίδη ο Μπίκος δεν θα βρει όπως ήθελε τη μπάλα σε πλεονεκτική θέση.

Στο 63’ σουτ του Χαραλαμπίδη Θ. θα περάσει άουτ και στο 65’ σουτ του Ιωαννίδη θα αποκρούσει δύσκολα ο Κωφίδης.

Στο 69’ ο Μπαμπάρης «κρέμασε» το τερματοφύλακα του ο οποίος όμως πρόλαβε και έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο 86’ ο Τακίδης θα γυρίσει στον Ιωαννίδη που με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 και στο 90’ σέντρα Xhafka κεφαλιά του Θεοδουλίδη απέκρουσε ο Κωφίδης.

Μακεδονικός Αγίου Παντελεήμονα: Μιχαηλίδης (46’ Κωφίδης), Γιορεντζίδης (55’ Αθανασιάδης Σ., 70 λ.τ. Μαρκόπουλος Κ.), Ρούντος (55’ Χαμαλίδης), Σιδηρόπουλος, Σεκουλίδης (46’ Μπαμπάρης), Μούλας (46’ Ανδρεάδης), Ντομόφσκι, Αθανασιάδης Σ. (70’ Σωματάκης), Μπατμάς (60’ Φερεντίνος), Σβίρος, Ρωμαίος.

Εορδαϊκός: Α΄ Ημίχρονο: Στόϊκος, Βλαδίκας Β. (25’ Τσεχράτζε), Καλογιαννίδης, Μπαλίτσας, Μυροφορίδης, Χαραλαμπίδης Δ., Βλαδίκας Δ., Λιάπτσης, Κωστικίδης, Κατρατζής, Μινάϊ.

Β΄ Ημίχρονο: Περπερίδης, Πασχαλίδης, Χhafka, Τακίδης, Λιάμης, Περσίδης, Μπίκος, Χαραλαμπίδης Θ., Θεοδουλίδης, Μαυροματίδης, Ιωαννίδης.

Επόμενο φιλικό για τον Εορδαϊκό τη Τετάρτη στις 6 στη Πτολεμαΐδα με αντίπαλο τον Εργοτέλη