FOOTBALL LEAGUE

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  1-1

Στις καθυστερήσεις ήρθε η ισοπαλία

Τα είχε όλα και ήταν η… μητέρα των μαχών. Το απόλυτο ντέρμπι της Μαγνησίας (και γιατί όχι όλης της Θεσσαλίας) δεν ανέδειξε νικητή. Ολυμπιακός Βόλου και Νίκη Βόλου με τυπικά γηπεδούχους τους πρώτους στη Νεάπολη έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο ματς, που εξ ορισμού ξεχώρισε από τα σαββατιάτικα (22/2) της 21ης αγωνιστική της Football League.

Αναμέτρηση με μέγα πάθος (με δύο αποβολές – από μία για κάθε ομάδα) και φανατισμό, με τη Νίκη Βόλου να είναι καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, να προηγείται από νωρίς, αλλά όντας… απρόσεκτη να δέχεται γκολ από τον Ολυμπιακό Βόλου στο προτελευταίο λεπτό της τετράλεπτης καθυστέρησης.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ροχάνο, έπειτα από ανατροπή του Μπαταγίνι από τον Γιδόπουλου σε εξέλιξη φάσης όπου ο γκολκίπερ των «ερυθρόλευκων» έκανε σοβαρότατο λάθος χάνοντας την μπάλα αρχικά μέσα από την αγκαλιά του!

Μετά το 0-1 η Νίκη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δεν φαινόταν ότι ο Ολυμπιακός είναι ικανός να γλιτώσει την ήττα, καθώς με εξαίρεση ένα σουτ του Κέρι από θέση τετ α τετ στο 77’, που έδιωξε ο Αποστολίδης δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Το ματς είχε πολλά νεύρα και κάρτες, βέβαια, σε σημείο που στο β’ ημίχρονο δεν είχε σχεδόν καθόλου ρυθμό… Έτσι φυσιολογικά στο 82’ ήρθε η αποβολή του Ροχάνο για να ακολουθήσει αυτή του Κουτσιανικούλη στο 89’.

Εκεί, όμως, που όλα έδειχναν ότι τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει ο Τσιάρας εντελώς αφύλακτος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 εν μέσω πανηγυρισμών, που θύμιζαν κατάκτηση τίτλου ή ανόδου από τον κόσμο των «ερυθρολεύκων» του Βόλου.

Για τον Ολυμπιακό Βόλου ξεχώρισαν οι Τσιάρας και Ράντι και για τη Νίκη Βόλου καλύτεροι ήταν οι Γκαρσία και Κρουθ.

Δύσκολο ματς για τον Λάμπρου (Ευβοίας), που δεν απέφυγε τα λάθη, ωστόσο, δεν ήταν κακός, καθώς στις καθοριστικές αποφάσεις έκανε το σωστό. Καλοί σε γενικές γραμμές οι βοηθοί: Πριόνας (Ευβοίας), Νίκζας (Λάρισας) Τέταρτος: Θεοχάρης (Θεσσαλίας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Λεωνίδας Βόκολος): Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος (40’ λ.τρ. Βασιλούδης), Τσιάρας, Φαζός, Ράντι, Κόλα (46’ Ρόκας), Σκοπελίτης (75’ Παπαϊωάννου), Κουτσιανικούλης, Κέρι, Τσίτας.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Καρδάρης, Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης (63’ λ.τρ. Τσιμπούκας), Μπαλάφας, Ντομίνγκες, Κρουθ, Μπαταγίνι, Γκαρσία (84’ Βοσνιάδης), Ροχάνο (70’ Μπιτσάκος).

Έπεσε από την εξέδρα και χτύπησε στο κεφάλι οπαδός του Ολυμπιακού Βόλου

Ήταν ντέρμπι με τα όλα του το ματς του Σαββάτου (22/2) ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και Νίκη Βόλου, χωρίς δυστυχώς να λείψει η ένταση ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων στο γήπεδο της Νεάπολης.

Υπήρξαν, λοιπόν, για μικρό διάστημα συμπλοκές σώμα με σώμα, ενώ ένας 40χρονος οπαδός των «ερυθρόλευκων» της Μαγνησίας έπεσε από την εξέδρα και χτύπησε στο κεφάλι, για να διακομισθεί στο νοσοκομείο.

Δεν διατρέχει πάντως κίνδυνο για την υγεία του, αλλά θα παραμείνει νοσηλευόμενος προληπτικά για 48 ώρες.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 1 -0

Μείωσε την απόσταση από τη 2η θέση

Σημαντική νίκη με σκορ 1-0 πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (22/2) ο Διαγόρας απέναντι στον Ιωνικό, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Football League.

Μία νίκη που φέρνει την ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη στους 32 βαθμούς και πλησίασε τον Ιωνικό στους πέντε πόντους, 37 έχουν οι Πειραιώτες, ο οποίος παραμένει στη δεύτερη προνομιούχο θέση.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο Διαγόρας επιβλήθηκε με 1-0 χάρις σε ένα τέρμα του Πατσαρούχα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ιωνικός «φωνάζει» για μη καταλογισμό πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα της Ρόδου απείλησε πρώτη με την εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη στο 6’ να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κουρεπίνη, ενώ στο 11’ η πρώτη καλή φάση του Ιωνικού με το «ψαλίδι» του Κρητικού και τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Τσέλιου.

Οι γηπεδούχοι θα έχουν μία ακόμα φάση, με το διαγώνιο σουτ του Μπουρλάκη στο 22’ που πέρασε άουτ, ενώ στο 25’ η κεφαλιά του Παπατζίκου για τον Ιωνικό πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Οι Νικαιώτες θα διαμαρτυρηθούν για πέναλτι σε χέρι του Ιωάννου μετά το σουτ του Γεωργίου, όμως ο Αγγελάκης έδειξε «παίζετε».

Στο δεύτερο μέρος το ματς δεν είχε καλό ρυθμό όμως οι νησιώτες εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Κουρεπίνη και με έναν «κεραυνό» του Πατσαρούχα έφτασαν στο 1-0. Μάλιστα άγγιξαν και το 2-0 με την κεφαλιά του Μπαρμπαρούση στο 79’, ενώ ο Ιωνικός θα μπορούσε να πάρει το βαθμό, αλλά το ωραίο σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου στο 85’ πέρασε

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Κουφός (Μακεδονίας), 4ος: Παρχαρίδης (Δράμας).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Κασνέτσι, Πινιώτης, Μπουρλάκης (78’ Γούλας), Γεωργίου (90’ Μανωλάκης), Πατσαρούχας (85’ Αυγενικού), Μπαρμπαρούσης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Πολίμος, Κολλαράς (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Ιωάννου, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Ματσούκας (58’ Σμυρλής), Βουκμίροβιτς, Κρητικός, Βλαχομήτρος (73’ Μάναλης).

Ν. ΤΡΙΓΛΙΑ – ΙΑΛΥΣΟΣ 0-2

Νίκη παραμονής οι Ροδίτες

Βήμα παραμονής έκανε το απόγευμα του Σαββάτου (22/2) ο Ιάλυσος ο οποίος επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Τρίγλιας, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Παντελή έφτασε στους 23 βαθμούς και ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον, ενώ η Τρίγλια υπέστη ακόμα μια ήττα παρέμεινε στους 14 πόντους και την τελευταία θέση και ουσιαστικά έχει υποβιβαστεί στη Γ’ Εθνική.

Πάντως οι Μακεδόνες ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχαν δοκάρι και ευκαιρίες, με τον Ιάλυσο να εκμεταλλεύεται τις δικές του φάσεις στο δεύτερο 45λεπτο και να φεύγει νικητής από τη Χαλκιδική.

Με τους Ντούνγκα, Μπρίτο χάθηκαν οι πρώτες ευκαιρίες των γηπεδούχων, με τον Ανδρούτσο να σταματά τις προσπάθειές τους, ενώ το σουτ του Ευθυμιάδη πέρασε άουτ. Στο 32’ μετά από κόρνερ του Μπρίτο, ο Αρβανίδης με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 0-0.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζώτος έφτασε κοντά στο 1-0 όμως ο Ανδρούτσος έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του παίκτη της Τρίγλιας. Ο άφαντος μέχρι το 75’ Ιάλυσος όταν και απείλησε με τον Κονέ τον οποίο σταμάτησε ο Παλαβράκης με διπλή προσπάθεια, έφτασε στα τελευταία λεπτά στο γκολ.

Έτσι στο 78’ ο Πετράκης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα βγήκε τετ-α-τετ με τον Παλαβράκη και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-1. Στο 90’ ο Κούτνικ ανατράπηκε εντός περιοχής και ο Πανυτσίδης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. ο Ρεκλείτης ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα κάνοντας το τελικό 0-2.

Διαιτητής: Πανυτσίδης, Βοηθοί: Μπαλιάκας, Κωτούλας.

Π.Ο. ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Γιάννης Πολλαετίδης): Παλαβράκης, Κουρέλλας, Μιλκούδης, Λεμονής, Ζώτος, Παπαστεργιανός, Αρβανίδης, Ευθυμιάδης, Μπρίτο, Ντούνγκα, Ναζλίδης

ΙΑΛΥΣΟΣ (Νίκος Παντελής): Ανδρούτσος, Γιώργου (28’ λ.τρ. Πριονάς), Πάτας, Παγώνης, Μακρυδημήτρης, Ρεκλείτης, Μπάρδης, Μαστραντωνάκης (65’ Κούτνικ), Μαραγκουδάκης, Χειρίτραντας (76’ Πετράκης), Κονέ.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ – ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ 1-0

Επιμένει για την άνοδο

Αποφασισμένος να κάνει ό,τι μπορεί για να πάρει την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα 2 είναι ο Ο.Φ. Ιεράπετρας, που νίκησε με 1-0 τον Ασπρόπυργο το Σάββατο (22/2) για την 21η αγωνιστική της Football League.

Έτσι, η ομάδα του Τίμου Καβακά με 34 βαθμούς είναι στην 3η θέση και το -3 από τον Ιωνικό, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 20 πόντους διατηρούνται 12οι στην κατάταξη και στη ζώνη του υποβιβασμού φυσικά.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης στο Βουζουνεράκειο, οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο και έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τον Καραγκιολίδη στο 8′ να δείχνει τα αντανακλαστικά του σε κεφαλιά του Κάκκο ύστερα από σέντρα του Σρέτσκοβιτς από αριστερά, ενώ στο 23′ ο Μπαξεβάνος σούταρε κι έφυγε ελάχιστα άουτ η μπάλα.

Από την πλευρά τους, οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος, καταγράφοντας διπλή σπουδαία ευκαιρία στο 57′, όταν ο Γκίνης απέκρουσε την κεφαλιά του Σμίλτου και εν συνεχεία ο Τζελέπης με το στήθος προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά και πάλι επενέβη αποτελεσματικά ο γκολκίπερ του Ασπροπύργου.

Στο 72′, ωστόσο, δεν κατάφερε να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του, με τον Βογιατζή να σεντράρει από αριστερά και με τον Κατσικοκέρη με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι να βρίσκει δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη στον ΟΦΙ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπακογιάννης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς την Αθανασοπούλου του Συνδέσμου Μεσσηνίας και τον Μαυραντωνάκη του Συνδέσμου Ηρακλείου.:

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Μπάμπης, Τζελέπης, Σμίλτος, Σκόνδρας, Μήνας (57′ Bακράκος), Βογιατζής, Xαντί, Χύσι, Κατσικοκέρης.

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκίνης, Νικολακάκης, Κότσεφ, Ζώνας, Φιλίποβιτς, Μπαξεβάνος, Νικολάου, Κάκκο, Σρέτσκοβιτς, Γκατσολάρι, Ζγκούρη.