Γ ΕΘΝΙΚΗ

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑ 1-0

ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ Ο ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ, ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΑΠΕΧΕΙ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Εκτελεστής και λυτρωτής  ο Γιώργος Μπερούκας

Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή παραμένει σταθερά ο Πανδραμαϊκός, που πέτυχε νέα νίκη.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑ 1-0: Σε άριστες καιρικές συνθήκες έγινε το παιχνίδι, μπροστά σε αρκετούς φιλάθλους στο δημοτικό στάδιο Δράμας. Καλύτερος ο Πανδραμαϊκός στο πρώτο ημίχρονο και στην αρχή του δευτέρου, έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. Αντεπιτέθηκαν στο τελευταίο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι, διάστημα στο οποίο οπισθοχώρησαν οι γηπεδούχοι, τελικά το «ρευστό» 1-0 παρέμεινε. Σε γενικές γραμμές, ο Πανδραμαϊκός σε άλλο ένα παιχνίδι τα έδωσε όλα, είχε αγωνιστικότητα, διάθεση και δικαιώθηκε, έστω και δύσκολα. Για τρίτο συνεχόμενο ματς κρατά το μηδέν στην άμυνα, διαθέτοντας την 3η καλύτερη επίδοση στον όμιλό του. Η Δόξα Κάτω Καμήλας έδειξε επίσης ένα πολύ μαχητικό σύνολο, με παίκτες που έτρεχαν ως το τέλος και σαφώς έχει τα φόντα να παραμείνει στην κατηγορία.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 9΄ σέντρα του Διαμαντίδη, μονοκόμματο σουτ του Μπερούκα, άουτ. Στο 14΄ ο Δ. Κεχαγιάς σούταρε, η μπάλα αναπήδησε μπροστά στον Κιουμουρτζή, που απέκρουσε δύσκολα. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Διαμαντίδη, ο Γιώργος Μπερούκας με ωραία, γυριστή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Στο 31΄ ο Αχαλινόπουλος πιεζόμενος έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και βγήκε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Αχαλινόπουλος, ο Βραμέντσαλης έπιασε κεφαλιά κι απέκρουσε ξανά σε κόρνερ ο Σαββίδης. Στο 34΄ ωραία μπαλιά του Μπελμάνι στον Μπερούκα, που έκανε το πλασέ κι απέκρουσε σωτήρια ο Σαββίδης. Στο 49΄ ο Μπερούκας εξαπέλυσε δυνατό σουτ από το ύψος της πριοχής, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι. Στο 61΄ φάουλ του Μίνγκα, κεφαλιά του Κωνσταντίνου από καλή θέση, άουτ, στο 74΄ γυριστό σουτ του Μπερούκα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Πανδραμαϊκό ξεχώρισαν οι Βραμέντσαλης, Βασιλειάδης, Μπερούκας, Παυλίδης, από την Κάτω Καμήλα οι Ζάντζιος, Κωνσταντίνου, Μίνγκα, Γεράκης. Με λάθη  σε βάρος και των δύο ομάδων η διαιτησία του Χρήστου Καράκελλε (Αναστάσιος Καρασαββαϊδης, Κώστας Δεδονάκης). Θα μπορούσε να είχε υποδειχθεί από ένα πέναλτι σε κάθε ομάδα.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Κιουμουρτζής (46΄ λ.τ. Παγκάκης), Κεχαγιάς, Βασιλειάδης (75΄ Κονταξής), Παυλίδης, Αϊβάζης, Βραμέντσαλης, Αχαλινόπουλος (80΄ Γιαννίκης), Αθανασιάδης (72΄ Τσελεπής), Μπελμάνι, Διαμαντίδης, Μπερούκας.

ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑ: Σαββίδης, Παπανικολάου, Τσομαχασβίλι, Τσουλχάι (83΄ Μανούσης), Ζάντζιος, Μπίλης (72΄ Σαρέγκος), Μπονέρης (55΄ Γεράκης), Κεχαγιάς, Κωνσταντίνου, Μίνγκα, Παπαδόπουλος.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΜΙΛΤΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ (Κάτω Καμήλα): Σεβόμενος τον φίλο μου, Μπάμπη (σ.σ.: Καζεπίδη) και την ιστορία του Πανδραμαϊκού, γι΄ αυτό ακριβώς βρίσκομαι εδώ. Δυστυχώς ενώ αγωνίστηκαν δύο πολύ καλές ομάδες, υπήρχαν τρεις διαιτητές που αναρωτιέμαι πώς μπορούν να υπάρχουν σε αυτόν τον χώρο. Συγχαρητήρια στον Μπάμπη για τη νίκη του, εύχομαι να εκπληρωθούν οι στόχοι του. Αν μιλήσω για το παιχνίδι, θα πω πράγματα και θα με τιμωρήσουν. Ευχαριστούμε πολύ τον επίσημο Πανδραμαϊκό για τη φιλοξενία, θα ανταποδώσουμε. Είδατε κι εσείς εάν η ομάδα μου έχασε δίκαια ή άδικα. Συνεχίζουμε, κάθε ματς για μας είναι ένας τελικός. Υπάρχει κλασική περίπτωση πέναλτι σε βάρος του Κωνσταντίνου που δεν δόθηκε. Ο διαιτητής έκανε λάθη σε βάρος και των δύο ομάδων, όμως εμείς θα μπορούσαμε να είχαμε ισοφαρίσει εφόσον έδινε το πέναλτι στο 44΄. Δίκαια ο Πανδραμαϊκός είναι ψηλά, όμως και η δική μου ομάδα έδειξε πως ήθελε να παίξει μπάλα.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Θα ήθελα να ευχριστήσω τον Μίλτο (σ.σ.: Δουλγέρη) για τα καλά του λόγια, η εκτίμηση είναι αμοιβαία. Δεν απειληθήκαμε στο πρώτο ημίχρονο, γνωρίζαμε καλά τον τρόπο παιχνιδιού της Κάτω Καμήλας. Κλείσαμε καλά τον αντίπαλο κι εμείς τελικά δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Η Κάτω Καμήλα είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα, από τη μεριά μας παίζουμε στα όριά μας, τα παιδιά κάνουν ό,τι μπορούν, καταβάλλουν υπερπροσπάθεια και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ξεπέρασαν τις π[ροσδοκίες, κανείς δεν περίμενε τέτοια πορεία. Συγχαρητήρια στην Δόξα Κάτω Καμήλας, αξίζει να βρίσκεται στην κατηγορία.