Πολύτιμη νίκη στην πρεμιέρα ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου,

Πένθος στη Δράμα    για  Μπακαλόπουλο

Σε πένθος βυθίστηκε η κοινωνία της Δράμας, με την είδηση του θανάτου του Γιώργου Μπακαλόπουλου, που απεβίωσε σε ιδιαίτερα νεαρή ηλικία. Ο Μπακαλόπουλος ήταν γενικός γραμματέας της ΕΠΣ Δράμας, επίσης διετέλεσε παράγοντας στην Ελπίδα Καλού Αγρού και στον Πανδραμαϊκό, αλλά και πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Καλού Αγρού. Υπέστη ανεύρυσμα αορτής και ταλαιπωρήθηκε στους τελευταίους δύο μήνες, ενώ χθες απεβίωσε. Η ιστοσελίδα συλλυπείται την οικογένεια του εκλιπόντος, με την ευχή να είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.

ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, «ΑΠΕΔΡΑΣΕ» ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΤΡΟΥΣΑ

Πολύτιμη νίκη του Ξηροποτάμου

Πολύτιμη νίκη στην πρεμιέρα της Α΄ κατηγορίας σημείωσε ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου, περνώντας από την έδρα της περσινής πρωταθλήτριας, Δόξας Πετρούσας.

ΠΕΤΡΟΥΣΑ-ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ 0-2: Αρκετές διαφορές σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά είχαν και οι δύο ομάδες, ιδιαίτερα από την πλευρά του Ξηροποτάμου, που παρουσιάζεται ενισχυμένος και πολύ φιλόδοξος, μάλιστα με 9 νεομεταγραφέντες παίκτες στην ενδεκάδα. Η Πετρούσα ενδεχομένως να υπερεκτίμησε τον αντίπαλό της στο πρώτο μέρος, έτσι παραχώρησε αρκετό χώρο και έδειχνε να προσέχει πρώτα τα νώτα της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Μέγας Αλέξανδρος να έχει κατοχή και έλεγχο της συνάντησης στο πρώτο μέρος και πήρε το προβάδισμα, έστω και σε μια ξαφνική φάση. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, καθώς η Πετρούσα με τις αλλαγές που έγιναν, πήρε τα ηνία, πίεσε ασφυκτικά και δικαιούνταν τουλάχιστον ένα γκολ. Ο Ξηροπόταμος αμυνόταν, άντεξε στην πίεση και στο φινάλε πέτυχε και δεύτερο γκολ. Συμπερασματικά οι γηπεδούχοι άφησαν υποσχέσεις με την εμφάνιση του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι είναι δυνατοί, έχουν όμως σαφώς περιθώρια βελτίωσης.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Στο 3΄ φάουλ του Λέκοβιτς, η μπάλα αναπήδησε μπροστά στον Πιτσακτσή, που όμως σε ετοιμότητα απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 20΄ ο Γεωργιάδης από καλή θέση έπιασε αδύναμο, διαγώνιο σουτ και μπλόκαρε ο Κιουμουρτζής. Στο 25΄ σέντρα του Θ. Κυσσίδη, κεφαλιά του Κωνσταντινίδη απέκρουσε στη γραμμή ο Γιαννίκης. Στο 30΄ ο Κωνσταντινίδης με σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 0-1, στο 40΄ φάουλ του Λέκοβιτς ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 56΄ σουτ του Κερασίδη, παρενεβλήθη ο Γεωργιάδης, που έκανε την προβολή, άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, εξ επαφής πλασέ του Κωταϊδη απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Κιουμουρτζής. Στο 60΄ φάουλ του Κερασίδη, κεφαλιά του Τσάντα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Στο 73΄ ωραία μπαλιά του Κερασίδη στον Γεωργιάδη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κιουμουρτζής. Στο 81΄ ο Κωνσταντινίδης έδωσε στον Παναγιώτου, που πλάσαρε κι απέκρουσε σε κόρνερ ο Πιτσακτσής, στο επόμενο λεπτό ο Ξενίδης έδωσε στον Κωταϊδη, που σούταρε και σωτήρια με προβολή απομάκρυνε ο Κυσσίδης. Στο 86΄ σουτ του Κωνσταντινίδη άστοχο, στο 91΄ μακρινό φάουλ του Λέκοβιτς, ο Πιτσακτσής απέκρουσε ασθενώς και από κοντά ο Παναγιώτου «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από την Πετρούσα ξεχώρισαν οι Κερασίδης, Ξενίδης, Ταχτσόγλου (στο πρώτο μέρος), ενώ σημαντική βοήθεια προσέφεραν οι αλλαγές των Κωταϊδη, Μιχαλάκη. Από τον Ξηροπόταμο ξεχώρισαν οι Κιουμουρτζής (στο β΄ μέρος με σωτήριες επεμβάσεις), Βραμέντσαλης, Α. Κυσσίδης και Μπερούκας. Καλή η διαιτησία του Αχθοφορίδη (Α. Παρασκευούδης, Μιμάνης).

ΠΕΤΡΟΥΣΑ: Πιτσακτσής, Ξενίδης, Κύρτσης (54΄ Μιχαλάκης), Γιαννίκης, Τσάντας, Ταχτσόγλου, Κορωνιός (80΄ Μ. Ασλανίδης), Μαντάς, Γεωργιάδης, Κερασίδης, Ζεδαμάνης (46΄ Κωταϊδης).

ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΣ: Κιουμουρτζής, Κ. Κυσσίδης, Α. Δήμου, Τσιάρας, Βραμέντσαλης, Άρμεν (88΄ Π. Λέκοβιτς), Α. Κυσσίδης (72΄ Παναγιώτου), Μ. Λέκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Μουχτάρης, Μπερούκας (90΄ Ράμα).

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά από τον αγώνα, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΖΕΠΙΔΗΣ (Ξηροπόταμος): Κατ΄ αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους καλή χρονιά, με υγεία. Ήταν ένα ματς με αρκετές ιδιαιτερότητες για μένα, αφού για πολλά χρόνια ήμουν στην Πετρούσα κι έχω δεθεί με αυτήν την ομάδα. Η μοίρα το έφερε να τεθούμε αντίπαλοι στην πρεμιέρα. Η Πετρούσα είναι μια καταξιωμένη ομάδα στο Δραμινό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο μέρος καταφέραμε να προηγηθούμε, στην επανάληψη θέλαμε να μπούμε πιο δυνατά, όμως η Πετρούσα ήταν εκείνη που μπήκε πολύ καλά. Παρουσιάσαμε πολλά προβλήματα, παρόλα αυτά αντιδράσαμε σωστά και αντέξαμε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο επήλθε η ισορροπία στην κατοχή της μπάλας. Γενικά δεν είμαι ευχαριστημένος, πρέπει όμως να πούμε πως αυτή είναι μια καινούρια ομάδα, με πολλά νέα πρόσωπα και θέλουμε να έχουμε καλύτερη πορεία από αυτήν των τελευταίων ετών. Συνεχίζουμε τη δουλειά μας, καλή συνέχεια στην Πετρούσα.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΙΑΚΙΡΗΣ (Πετρούσα): Θα ήθελα κι εγώ από τη μεριά μου να ευχηθώ σε όλους καλή χρονιά και καλή επιτυχία στον Μπάμπη με τη νέα του ομάδα. Με χαροποιεί ιδιαίτερα ότι την αναμέτρηση παρακολούθησαν πολλοί φίλαθλοι. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις, κάτι που φαίνεται και από τους ποδοσφαιριστές που έχει στο δυναμικό της. Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος, από ένα ατομικό λάθος δεχθήκαμε το πρώτο γκολ. Στην επανάληψη κάναμε αλλαγές στην τακτική και στα πρόσωπα. Με υπομονή και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, φθάσαμε πολλές φορές κοντά στην ισοφάριση, χάνοντας πολλές ευκαιρίες. Η εμφάνιση του β΄ μέρους μας δίνει αισιοδοξία, αφού κυριαρχήσαμε απέναντι σε ένα καλό αντίπαλο και τον στριμώξαμε στην περιοχή του. Συνεχίζουμε την προσπάθεια, φέτος υπάρχει η τεράστια απουσία του Πέτρου Παπαδόπουλου, πιστεύω όμως ότι θα βρούμε τον δρόμο μας.