Στις καθυστερήσεις ισοφάρισε ο Πανδραμαϊκος

ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΥΨΗΛΟΥ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ Ο ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ ΤΗΝ ΙΣΧΥΡΗ ΧΩΡΙΣΤΗ

Ντέρμπι με τα όλα του

«Έσπασαν καρδιές» στο φινάλε της συνάντησης στη Δράμα, ανάμεσα στον Πανδραμαϊκό και τη Χωριστή, σε αγώνα που είχε δύο τελείως διαφορετικές όψεις ανά ημίχρονο.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΧΩΡΙΣΤΗ 2-2: Το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικό ποιοτικά, με πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι αγωνίσθηκαν με σημαντικές απουσίες (Λαμπρινουδάκης, Πιστικός, Ιωαννίδης, Καλλιμάνης, Παπαθεοδώρου), ωστόσο έπαιξαν πολύ καλά και κατάφεραν δύο φορές να ισοφαρίσουν. Οι φιλοξενούμενοι σε άλλη μια αγωνιστική επιβεβαίωσαν τη φετινή τους αγωνιστική ισχύ, έδειξαν πολύ καλοί μεσοεπιθετικά, ωστόσο με ορισμένα προβλήματα στην άμυνα. Στην αρχή του κάθε ημιχρόνου η Χωριστή πέτυχε γκολ, με τη διαφορά πως στο πρώτο μέρος αυτό το γκολ έδωσε γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι «πάγωσαν» από το γρήγορο γκολ που ξαναδέχθηκαν και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν όπως στο α΄. η ισοπαλία, πάντως, χαρακτηρίζεται ως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: Μόλις στο 2΄ μακρινό φάουλ του Κωνσταντινίδη, ο Παπαδόπουλος κέρδισε έξυπνα την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα (0-1). Στο 5΄ ο Χατζηπαναγιώτου πρόλαβε τον τερματοφύλακα, όμως πλάσαρε άουτ, στο 13΄ φάουλ του Λίπο απέκρουσε με γροθιές ο Πιτσακτσής. Στο 27΄ καλή ευκαιρία του Πανδραμαϊκού, όταν σε κόρνερ του Λίπο, ο Πατένταλης έπιασε «καρφωτή» κεφαλιά, άουτ. Στο 35΄ ο Σαββίδης από κοντά πιεζόμενος πλάσαρε άουτ, στο 38΄ σε «βαθιά» μπαλιά που έγινε, η μπάλα γλίστρησε από τον Πιτσακτσή, ο Χατζηπαναγιώτου έτρεξε και σε κενή εστία, ισοφάρισε. Στο 42΄ μεγάλη στιγμή για τον Ορφέα, όταν ο Ουζούνης τροφοδότησε τον Σαββίδη, το πλασέ του οποίου απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια ο Γιαζγκουλίδης. Στο 45΄ σέντρα του Λίπο, κεφαλιά του Παπακωνσταντίνου από πλάγια, στο κάθετο δοκάρι και άουτ. Στο 47΄ ο Σαββίδης πραγματοποίησε μπάσιμο και με συρτό σουτ πέτυχε το 1-2, στο 85΄ κόρνερ του Λίπο, κεφαλιά του Μητρούση, άουτ. Στο 94΄ ο Υψηλός ανατράπηκε στην περιοχή από τον Αραμπατζή και στο πέναλτι ευστόχησε ο «παθών» (2-2). Αμέσως μετά ακολούθησαν κάποια επεισόδια άνευ λόγου και αιτίας, με αποτέλεσμα να αποβληθούν με κόκκινη κάρτα ο Πατένταλης (για σκληρό μαρκάρισμα) και με δεύτερη κίτρινη ο Αραμπατζής (για διαμαρτυρία).

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ-ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Από τον Πανδραμαϊκό ξεχώρισαν οι Καρατάσιος, Λίπο, Χατζηπαναγιώτου, Παπακωνσταντίνου, Κιάκος, ενώ πολύ θετικές εντυπώσεις άφησε ο 16χρονος τερματοφύλακας Γιαζγκουλίδης. Από τη Χωριστή κορυφαίοι σε απόδοση οι Σαββίδης, Αραμπατζής, Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης. Δεν είχε το μεγάλο λάθος ο διαιτητής Περικλής Παρχαρίδης, ωστόσο ελέγχεται για το γεγονός πως στο δεύτερο μέρος ελάχιστος ήταν ο «καθαρός» ποδοσφαιρικός χρόνος, λόγω πολλών καθυστερήσεων. Επόπτες ήταν οι Χατζηνάκος, Κουβαλάκης.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Γιαζγκουλίδης, Κιάκος, Μπαμπαλής, Μητρούσης, Πατένταλης, Λίπο, Παπακωνσταντίνου, Χατζηπαναγιώτου (75΄ Χαριζάνης), Βάντσης, Υψηλός, Καρατάσιος.

ΧΩΡΙΣΤΗ: Πιτσακτσής, Μελισσίδης (77΄ Σκριτζόβαλης), Παπαεμμανουήλ, Πετράς, Κωνσταντινίδης (88΄ Ιωσηφίδης), Παπαδόπουλος, Ουζούνης, Βουτσινάς, Σαββίδης (65΄ λ.τ. Πηλιγκός), Αραμπατζής, Τουρφαντίδης.

ΤΙ ΕΙΠΑΝ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Μετά το παιχνίδι, οι δύο προπονητές τόνισαν τα εξής:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (Χωριστή): Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε δύο καλά δεκάλεπτα, ο Πανδραμαϊκός φάνηκε απειλητικός στις «στημένες» φάσεις. Χάσαμε καλές ευκαιρίες για να πετύχουμε δεύτερο γκολ, επειδή φανήκαμε κάπως επιπόλαιοι, τέτοιες φάσεις πρέπει να τις τελειώνουμε. Στην επανάληψη μπήκαμε πάλι καλά, τελικά ισοφαριστήκαμε με πέναλτι, για το οποίο δεν έχω άποψη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, είναι σημαντικό ότι δε χάσαμε, καλή πορεία στον Πανδραμαϊκό.

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ (Πανδραμαϊκός): Ήταν ένα ντέρμπι με τας όλα του. Το γρήγορο γκολ που δεχθήκαμε, μας αφύπνισε και στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο, είχαμε ευκαιρίες, όπως και ο αντίπαλος. Στην επανάληψη πάλι η Χωριστή μας αιφνιδίασε, πιέσαμε, ίσως λίγο ανορθόδοξα και το γκολ της ισοφάρισης ήρθε με πέναλτι, για το οποίο ο διαιτητής ήταν κοντά στη φάση και πιστεύω πως ήταν πέναλτι. Όλοι οι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν, ήταν πολύ καλοί, δε θα σταθώ στα μικροεπεισόδια στο τέλος. Η Χωριστή είναι καλή ομάδα, με ποιότητα, της εύχομαι καλή συνέχεια.