FOOTBALL LEAGUE

Τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή

Με αρκετές εκκρεμότητες λόγω αναβολών και κοροναϊού, η 13η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Football League, έφερε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή. Η Καβάλα πέρασε από την Κατερίνη ο Πανσερραϊκός εστω και δύσκολα πήρε τη νίκη, ενώ η Βέροια σκόνταψε στην Αριδαία, Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, η επόμενη αγωνιστική και οι πρώοι σκόρερ, είναι:

ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ  0 – 2

Μεγαλειώδης εμφάνιση του ΑΟΚ στην Κατερίνη που πήρε μία νίκη η οποία του δίνει μεγάλο προβάδισμα για την άνοδο στην Super League 2. Ο ΑΟΚ έκανε ένα εκρηκτικό ξεκίνημα, βρέθηκε να κερδίζει με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, διπλασίασε στις αρχές του β’ μέρους τα γκολ του και από εκεί και μετά έκανε πολύ σωστή διαχείριση του αγώνα.

2’ O Αδαμάκης από καλή θέση δεν μπορεί να απειλήσει τον Καραγκιολίδη.

5’  Σε πλεονεκτική θέση ο Βαλαβανόπουλος πλασάρει αλλά σώζει ο Καραγκιολίδης

6’ Κόρνερ για τον ΑΟΚ, απομακρύνει και πάλι ο Καραγκιολίδης. Δεύτερο κόρνερ και πάλι με εκτελεστή τον Ορφανίδη, κεφαλιά του Κόκκορη σώζει πάνω στην γραμμή ο Μπουόλι.

16’ Φάουλ του Γκατζολάρι έξω από την περιοχή, κεφαλιά του Αποστολόπουλου η μπάλα λίγο άουτ, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Πιερικού στοn αγώνα.

17’ Φάουλ του Ορφανίδη, στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας , κεφαλιά του Στίκα στο δεύτερο δοκάρι άουτ.

18’ Κόντρα επίθεση του Πιερικού σε κενή εστία ο Ίτσιος δεν θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

20’ Ο Πέτρος Ορφανίδης θα κάνει το σουτ  έξω από την περιοχή, η μπάλα θα βρει στο πόδι του Βαλαβανόπουλου, θα αλλάξει πορεία και θα καταλήξει στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τον ΑΟΚ.

35’ Πάσα του Κόκκορη στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, σουτ του Ορφανίδη από πολύ κοντά σώζει ο Καραγκιολίδης με εξαιρετική επέμβαση.

45’ Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκατζολάρι η κεφαλιά του αμαρκάριστου Αποστολόπουλου  θα φύγει λίγο άουτ.

B’ ημίχρονο

46’ Σουτ του Ίτσιου δύσκολη απόκρουση του Κυρίτση.

52’ Από την κάθετη πάσα του Ορφανίδη ο Κόκκορης θα εκμεταλλευτεί τη λάθος συνεννόηση του Καραγκιολίδη με τον Τοπαλίδη και με κοντινό πλασέ θα κάνει το 0-2.

55’ Τρεις μαζεμένες αλλαγές για τον Πιερικό.

Μπουζούκης, Μιλιώτης, Κυβελίδης μέσα Μακρής, Ιντζόγλου και Τακίδης έξω.

Ο Πιερικός με τις αλλαγές αυτές θα αλλάξει και τον σχηματισμό του αφού θα συνεχίσει το παιχνίδι με τρεις αμυντικούς και τέσσερις επιθετικούς.

65’ Η πρώτη αλλαγή για τον ΑΟΚ. Ο Κέρθι στην θέση του Κόκκορη με τον Κώστα Ανυφαντάκη να ενισχύει την μεσαία του γραμμή.

69’ Η δεύτερη αλλαγή του ΑΟΚ. Στην θέση του Βαλαβανόπουλου ο Κολλάς.

73′ Ο Γαβριηλίδης έκλεψε την μπάλα, πλάσαρε τον Καραγκιολίδη, ο Αδαμάκης δεν μπόρεσε να πάρει το rebound για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

79’ Τρίτη αλλαγή (αναγκαστική) για τον ΑΟΚ. Βγαίνει ο τραυματίας Αδαμάκης και μπαίνει ο Γιαλαμούδης.

Αλλαγές και για τον Πιερικό. Έξω Γκατσολάρι μέσα Κουκοδήμος, έξω ο Ίτσιος μέσα ο Καρανάτσιος.

90+ Καλή εκτέλεση φάουλ του Κυβελίδη λίγο έξω από την εστία του Κυρίτση.

Πιερικός: Καραγκιολίδης, Τακίδης, Τοπαλίδης , Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Χαρτσιάς , Μακρής , Ιντζόγλου ,‘Ιτσιος , Γκατσολάρι, Μπουόλι.

ΑΟΚ: Κυρίτσης ,Καζαντζίδης, Κολλαράς , Παντεκίδης , Στίκας , Γαβριηλίδης , Θωμαίδης, Ορφανίδης , Κόκκορης , Βαλαβανόπουλος , Αδαμάκης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΑΕΠ ΚΟΖΑΝΗΣ  1 – 0

Τα «λιοντάρια» νίκησαν με 1-0 την ΑΕΠ Κοζάνης στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Football League.

Με γκολ του Κόνσι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Πανσερραϊκός έφτασε στη νίκη με 1-0 επί των Ποντίων Κοζάνης και βρίσκεται στην κορυφή της κατηγορίας με 28 βαθμούς, όσους έχουν και η Καβάλα με την Βέροια.

Πανσερραϊκός: Καβουσάκης, Ζέρης, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Τσόπελας, Ψάλτης, (59’ Γκότσι) Κρητικός, Μαρκιόνι, (85′ Ολαϊτάν) Μασκανάκης, Μέσι, Γκούρτσας ( 59’ Πράδο)

ΑΕΠ Κοζάνης: Σταυρίδης, Σέλσο, (75’ Κυριαλάνης) Τσικόπουλος, (69’ Τρομπούκης) Κοτταρίδης, Παπαδόπουλος, Ντούκα, Πάλλας, (75’ Ντινόπουλος) Νικολίτσας, Ταϊρης, Αιχμαλωτίδης, (46’ Βοριαζίδης, 89′ Λι) Φωλίνας

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ – ΒΕΡΟΙΑ  0 – 0

O Αλμωπός Αριδαίας παρότι έπαιξε για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) κόντρα στην Βέροια εντός έδρας για την 13η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Football League.

Ηρωϊκή προσπάθεια από τον Αλμωπό Αριδαίας, ο οποίος παρότι αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) κόντρα στην Βέροια εντός έδρας για την 13η αγωνιστική του Βόρειο Ομίλου στην Football League.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τον Αλμωπό που στο 5ο λεπτό έχασε τον Μανίσογλου με τον Μεντή να περνάει στη θέση του. Στο 40ο λεπτό αποβλήθηκε για τον Αλμωπό Αριδαίας ο Ασλαμπάλογλου σε μια φάση που σήκωσε πολλές διαμαρτυρίες από την ομάδα μιας και θεώρησαν ότι πολύ εύκολα ο διαιτητής Κατσικογιάννης πήρε αυτή την απόφαση.

Στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης η Βέροια είχε δοκάρι σε σουτ του Καραγιάννη. Στο 67΄οι άνθρωποι του Αλμωπού Αριδαίας διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι με τον διαιτητή Κατσικογιάννη να μην δίνει την εσχάτη των ποινών.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Βενέτης, Κουρούπης, Μάνιος (84′ Γκέσιος), Ρογγότης, Μανίσογλου (5′ λ.τ Μεντής (84′ Κιουλτζόπουλος), Έππας, Ασλαμπάλογλου, Μιγκέλ, Πέττας, Χαντζάρας (55′ Λουσέρο).

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας (69′ Μουχάλης), Πεταυράκης (69′ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Βεργώνης, Μπλέτσας (69′ Οικονόμου), Καραγιάννης (77′ Μούργος), Πασάς (84′ Σιμόνι), Πόζογλου, Λουκίνας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΟΛΥΜΠ. ΒΟΛΟΥ (ανεβλήθη)

ΠΟΝ ΤΡΙΓΛΙΑΣ – ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ 2 – 1

Ο ΠΟΤ κέρδισε με 2-1 τον Θεσπρωτό στο γήπεδο της Τρίγλιας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Football League.

O Ζγκούρι στο 28′ άνοιξε το σκορ (1-0) για τους Χαλκιδικιώτες. Το 1-1 για τον Θεσπρωτό έγινε στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Γ. Γώγο. Τη νίκη στην Τρίγλια τη χάρισε ο Δόρης με γκολ στο 90+2′. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς που πήρε η Τρίγλια έφτασε τους 15 σε 13 παιχνίδια. Από την άλλη η ομάδα της Ηγουμενίτσας έμεινε στους 11 βαθμούς σε ισάριθμα ματς.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Σενγκιεργκης, Πανάγου, Σγουρής, Βοσκόπουλος, Παπαστεριανός Μ., Ζγκούρι, Δόρης, Τότσκα, Σαρβανίδης, Ευθυμιάδης

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Κολιοφούκας, Γώγος Α. Γώγος Γ., Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Γκανσιέρ, Πατσέκο, Ραμίρεζ